Odcinek Drogi Wojewódzkiej nr 631 z Nieporętu do Marek owiany jest ponurą sławą. Nie ma miesiąca, żeby nie doszło na niej do niebezpiecznych wypadków samochodowych nierzadko z udziałem zwierząt. Niestety w tym roku kończyły się śmiercią kierowców. Najczęściej przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość któregoś z uczestników zdarzenia. Okazuje się, że zarządca tej drogi starał się o ustawienie tam odcinkowego pomiaru prędkości lub fotoradaru. Niestety GITD nie dostrzega zagrożenia w tym miejscu.
O tym, że DW 631 od Nieporętu do Marek to bardzo niebezpieczny odcinek drogi nie trzeba nikogo przekonywać. Nie ma miesiąca, żeby nie dochodziło tutaj do niebezpiecznych wypadków. Jednym z najpoważniejszych zdarzeń drogowych w roku bieżącym było to z 12 stycznia. W Markach na DW 631 samochód osobowy bmw podczas wyprzedzania kilku samochodów zderzył się czołowo z nissanem. W wyniku tego zdarzenia kierowca japońskiego auta zginął na miejscu, a jego żona z ciężkimi obrażeniami trafiła do szpitala. Kierowca bmw wyszedł z wypadku bez większego uszczerbku na zdrowiu (więcej o wypadku pisaliśmy TUTAJ).
Niestety jedną z najczęstszych przyczyn wypadków na tej drodze jest nadmierna prędkość i brawura niektórych kierowców. Najlepiej pokazują to statystyki policji. 11 lutego została przeprowadzona na DW 631 przez policjantów z wydziałów ruchu drogowego Komend Powiatowych Policji w Legionowie, Wołominie, Nowym Dworze Mazowieckim i stołecznej policji akcja „Bezpieczna prędkość 2021”. Wyniki tej akcji były porażające – funkcjonariusze skontrolowali 40 kierujących, z których 30 przekroczyło dozwoloną prędkość, zaś 1 wyprzedzał na przejściu dla pieszych (więcej pisaliśmy TUTAJ).
Do groźnych sytuacji dochodzi na tej drodze również z udziałem zwierząt – łosi, jeleni i dzików. Ostatnia taka sytuacja miała miejsce 4 czerwca. Na drogę wbiegł łoś w wyniku czego jeden z kierowców zjechał na przeciwległy pas ruchu, gdzie zderzył się czołowo z innym pojazdem. W wyniku tego wypadku jedna osoba zginęła na miejscu a dwie odniosły poważne obrażenia i trafiły do szpitala (więcej pisaliśmy TUTAJ).
Jak poinformowała naszą redakcję Monika Burdon rzecznik prasowy Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (MZDW) w Warszawie z danych pochodzących od policji wynika, że w 2020 roku na DW 631 na trasie od Nieporętu do Marek doszło do 10 wypadków, w których śmierć poniosły trzy osoby.
Planowana przebudowa
Zarządca drogi planuje jej gruntowną przebudowę. – Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie w 2017 r. zlecił do opracowania dokumentację projektową pod potrzeby planowanej rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 631 na odcinku od skrzyżowania z drogą krajową nr 61 do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 634 na terenie gmin: Nieporęt, Radzymin, Marki, Zielonka, Ząbki – informuje Monika Burdon rzecznik prasowy Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie. Jak informuje MZDW oczekiwana jest decyzja Wójta Gminy Nieporęt w sprawie uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – W ramach realizowanego procesu projektowego w porozumieniu z lokalnymi samorządami zostały wypracowane rozwiązania projektowe w fazie koncepcji, na podstawie których we wrześniu 2019 r. został złożony wniosek o uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wójt Gminy Nieporęt, który prowadzi ww. postepowanie administracyjne do dnia dzisiejszego nie wydał ww. decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, która warunkuje kontynuacje prac projektowych w fazie projektu budowlanego – Monika Burdon z MZDW.
Kiedy ruszą prace na DW 631?
Jak udało nam się dowiedzieć władze Mazowsza planują, że DW631 na odcinku od Marek do Nieporętu zostanie przebudowana w ciągu czterech najbliższych lata. – Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich przy założeniu, iż ww. decyzja zostanie wydana przez Wójta Gminy Nieporęt w III kwartale 2021 r. przewiduje zakończenie procesu projektowego (wraz z uzyskaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej) na przełomie 2022 i 2023 r. W Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Mazowieckiego na lata 2021-2039 na realizację rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 631 na ww. odcinku zostały zabezpieczone niezbędne środki finansowe w wysokości 172 000 000 zł z zamiarem ich wydatkowania w latach 2023-2025 – podaje Monika Burdon z MZDW.
Czy na DW 631 stanie odcinkowy pomiar prędkości lub fotoradar?
Roboty budowalne z pewnością spowolnią ruch na DW631, ale co przez najbliższe lata? Czy będziemy czekać na kolejne ofiary? Jak pokazują wyżej przytoczone przykłady do rozsądku kierowców trudno się odwoływać i tylko rozwiązania represyjne mogą uspokoić ruch na tym odcinku drogi. Przypomnijmy, że w Wólce Radzymińskiej mamy czarny punkt, ale jak widać nie robi on specjalnego wrażenia na części kierowców. Zapytaliśmy w MZDW czy są może plany montażu fotoradaru. Okazuje się, że zarządca drogi widział taką potrzebę i zwracał się z takim wnioskiem do GITD. – 1 marca 2021r. wystąpiliśmy z wnioskiem do GITD o rozważenie możliwości fotoradaru bądź odcinkowego pomiaru prędkości na przedmiotowym odc. drogi 631. W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że wskazana przez nas lokalizacja nie została wymieniona w analizie stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym na drogach publicznych w Polsce wykonanej przez Instytut Transportu Samochodowego na potrzeby GITD, jako potencjalne miejsce montażu stacjonarnego urządzenia rejestrującego lub odcinkowego pomiaru prędkości. Ponowiliśmy prośbę do GITD, aby w kolejnych projektach lokalizacji urządzeń pomiarowych na drogach publicznych, wskazana przez nas lokalizacja została wzięta pod rozwagę – informuje Monika Burdon z MZDW.
Niewykluczone zatem, że w najbliższej przyszłości w Wólce Radzymińskiej na DW631 ustawione zostanie urządzenie kontrolujące prędkość kierowców.
Aktualizacja 29.06.2021 r.
Informacja Urzędu Gminy Nieporęt
W związku z artykułem zamieszczonym w Gazecie Powiatowej w dniu 22 czerwca dotyczącym nieścisłej informacji, o niewydaniu przez Wójta Gminy Nieporęt decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 631 na odcinku od skrzyżowania z drogą krajową nr 61 do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 634” wyjaśniamy:
Wójt Gminy Nieporęt jako organ prowadzi na wniosek Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie, postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 631 na odcinku od skrzyżowania z drogą krajową nr 61 do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 634”. Postępowanie jest na etapie uzgadniania treści Raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Warszawie. Bez pozytywnego uzgodnienia treści Raportu przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie Wójt Gminy Nieporęt nie ma możliwości zakończenia postępowania i wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla ww. przedsięwzięcia.