W związku ze zmianą operatora śmieciowego w gminie Nieporęt, od 1 września 2023 r. każda frakcja śmieci odbierana jest innego dnia. Mało tego, przed każdym wyjazdem śmieciarek w teren i po każdym ich powrocie, są one ważone. Ma to służyć lepszej kontroli nad gospodarowaniem odpadów w tej gminie.
Usługę odbioru śmieci od mieszkańców gminy Nieporęt w okresie od 1 września 2023 r. do 30 czerwca 2024 r. realizuje firma Partner z Warszawy. Wcześniej robiło to konsorcjum firm Ms-Eko i Eko-Max Recykling, również z Warszawy. Informowaliśmy o tym w tej wiadomości.
Nowy harmonogram odbioru śmieci od nieporętczan
W związku ze zmianą operatora śmieciowego w gminie Nieporęt, od 1 września 2023 r. każda frakcja śmieci tj. papier, szkło, plastik i metal, odpady zmieszane oraz bio odbierana jest innego dnia. Nowy operator śmieciowy dostarcza mieszkańcom worki, na których znajdują się nazwa gminy, nazwa frakcji śmieci oraz informacje o rodzaju odpadów, które można do tych worków wrzucać. Natomiast, do dyspozycji nieporętczan zamieszkałych w zabudowie wielorodzinnej są – również dostarczane przez firmę Partner – pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów.
Z harmonogramem odbioru śmieci od mieszkańców poszczególnych nieporęckich miejscowości można zapoznać się na poniższym zdjęciu.
Skąd ta zmiana?
Co ważne, wszystkie śmieciarki firmy Partner przed każdym wyjazdem w teren oraz po każdym z niego powrocie są ważone. Robione jest to za pomocą specjalnej wagi zamontowanej na terenie Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), mieszczącego się przy ulicy Małołęckiej 62 w Nieporęcie. Co więcej, nieporęccy urzędnicy mają podgląd na pracę tych pojazdów w trakcie wykonywania tych czynności. Takie rozwiązanie ma służyć lepszej kontroli nad gospodarowaniem odpadów w tej gminie. – Prawidłowa segregacja jest kluczowym elementem możliwości recyklingu i ponownego wykorzystywania odpadów jako surowców. Właściwa segregacja i przekazanie do ponownego wykorzystania np. papieru, przyczynia się do zmniejszenia wycinki drzew, tak potrzebnych jako filtry powietrza i dostawcy tlenu. Odnawianie surowców przeznaczonych do recyklingu zużywa znacznie mniej energii niż wyprodukowanie ich od samego początku. Dzięki temu oszczędzamy nie tylko energię, ale zmniejszają się również koszty produkcji. To także niższe, a co za tym idzie bardziej korzystne stawki za wywóz segregowanych śmieci dla nas wszystkich. Bardzo ważna jest właściwa segregacja bioodpadów: skoszonej trawy, gałęzi, liści czy resztek warzyw z ogrodów i kuchni. To cenny surowiec przy produkcji kompostu, który można samemu wykonać w przydomowym kompostowniku i jeszcze skorzystać z ulgi w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Niezwykle ważne jest, by nie zanieczyszczać frakcji bio, gdyż wszelkie zanieczyszczenia tej frakcji powodują, że odpady trafiają do zmieszanych, których zagospodarowanie jest kosztowniejsze i trudniejsze. Pamiętajmy, by do odpadów bio nie wrzucać resztek mięsa, kości, nabiału lub chleba – tłumaczą na łamach urzędowych Wieści Nieporęckich miejscowi samorządowcy.