Nieporęt. Gdzie można się ukryć przed wichurami, ulewami, czy gradobiciem? W gminie jest 26 miejsc doraźnego schronienia

Thunderstorm with lightning bolts on the Thai island

Beautiful thunderstorm with lightning bolts on the Thai island of Koh Samui (fot. adobe.stock)

Urzędnicy zidentyfikowali 26 miejsc doraźnego schronienia przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi na terenie gminy Nieporęt i stworzyli na tę okoliczność ich mapę. Opracowanie powstało w oparciu o dane zawarte w aplikacji mobilnej pt. Schrony, którą stworzyła Państwowa Straż Pożarna. – Podstawówki w Nieporęcie, Józefowie, Stanisławowie Pierwszym i w Wólce Radzymińskiej, Urząd Gminy (UG) w Nieporęcie oraz osiedla wojskowe w Białobrzegach i Zegrzu Południowym – to najważniejsze z tych miejsc.

Na terenie gminy Nieporęt jest 26 miejsc, w których mieszkańcy mogą doraźnie się schronić przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi takimi jak m. in. wichury, trąby powietrzne, ulewy, czy burze z gradobiciem. Są to podstawówki mieszczące się przy ulicach Dworcowej w Nieporęcie, Szkolnej w Józefowie i w Wólce Radzymińskiej oraz przy ulicy Jana Kazimierza w Stanisławowie Pierwszym. Przed takimi gwałtownymi zjawiskami pogodowymi nieporętczanie mogą się ukryć także w mieszczącym się przy ulicy Plac Wolności w Nieporęcie UG. Do ich dyspozycji są także schrony zlokalizowane na osiedlach wojskowych w Białobrzegach i w Zegrzu Południowym. Na tym pierwszym osiedlu jest 13 takich budynków. Są one oznaczone numerami 23, 24, 25, 26, 47, 62, 63, 89, 90, 91, 92, 109 i 110. Natomiast na tym drugim jest ich 8. Są one oznaczone numerami 1, 2, 3, 8, 55, 56, 61 i 62. Nieporęccy urzędnicy opracowali mapę, na której zaznaczyli powyższe miejsca.

 

 

Strażacy uruchomili aplikację Schrony

Powyższe opracowanie powstało na bazie danych znajdujących się w aplikacji mobilnej pt. Schrony, którą w 2023 r. stworzyła Państwowa Straż Pożarna (PSP). – PSP od października do lutego 2023 r. przeprowadziła na terenie całego kraju inwentaryzację miejsc doraźnego schronienia (MDS), a także budowli ochronnych i schronów. Strażacy prowadzili działania w ramach tzw. rozpoznania operacyjnego związanego z zarządzaniem kryzysowym oraz zagadnieniami dotyczącymi ochrony ludności. Głównym celem inwentaryzacji była identyfikacja obiektów budowlanych, które można zakwalifikować jako miejsca doraźnego schronienia (MDS). W związku z tym pozyskano informacje z zasobów PSP, spółdzielni mieszkaniowych, organów nadzoru budowlanego lub administracji architektoniczno-budowlanej. Funkcjonariusze PSP każdorazowo nawiązywali kontakt z właścicielami obiektów budowlanych, aby uzyskać zgodę na przeprowadzenie inwentaryzacji oraz otrzymać dane o przeznaczeniu obiektu. Proces inwentaryzacji był dobrowolny, a spis z natury realizowano za zgodą właściciela, zarządcy lub osoby uprawnionej do przekazania informacji o obiekcie – dowiadujemy się z oficjalnych rządowych stron internetowych. – Na potrzeby procesu inwentaryzacji opracowana została specjalna aplikacja na urządzenia mobilne wraz z systemem opartym o serwer www. To w niej strażacy uzupełniali informacje o zinwentaryzowanych obiektach. Na jej podstawie opracowana została darmowa aplikacja, z której można skorzystać za pośrednictwem przeglądarki internetowej pod adresem http://schrony.straz.gov.pl, zarówno na komputerach stacjonarnych, laptopach, jak i urządzeniach mobilnych. Aplikacja ma formę interaktywnej mapy, pozwala na łatwe i intuicyjne wyszukiwanie najbliższego miejsca schronienia w podziale na kategorie – miejsca doraźnego schronienia, ukrycia i schrony – czytamy następnie.
Z aplikacji pt. Schrony można skorzystać w tym miejscu.