W czwartek (27 marca) podczas sesji Rady Gminy Nieporęt radni zajmowali się m.in. projektem uchwały wprowadzającym zmiany w regulaminie wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w gminnych placówkach oświatowych (szkoły i przedszkola). Radni jednogłośnie przegłosowali zmiany wprowadzające od 1 maja podwyżki dodatków: motywacyjnego, wychowawczego i funkcyjnego.
Jednym z punktów podczas ostatniej (27 marca) sesji Rady Gminy Nieporęt, którym zajmowali się radni był m.in. projektem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Regulaminu przyznawania i wypłacania niektórych dodatków oraz innych składników wynagrodzenia nauczycielom zatrudnionym w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez gminę Nieporęt.
Ostatecznie wszyscy radni przegłosowali projekt uchwały zmieniający wysokość przyznawanych dodatków pedagogom. Oznacza to, że pozytywną zmianę dla pedagogów zatrudnionych w nieporęckich placówkach oświatowych po sześciu latach, kiedy to podobna uchwała została przegłosowana w 2019 roku.
Poniżej wyniki głosowania radnych w tej sprawie:
fot. esesja.pl
Jakie zmiany w dodatkach dla nauczycieli zatrudnionych w nieporęckich szkołach i przedszkolach?
Dodatek motywacyjny
Jak czytamy w przegłosowanym projekcie uchwały z 27 marca 2025 r. wysokość dodatku motywacyjnego dla nauczycieli i wicedyrektora oraz okres jego przyznawania ustala dyrektor szkoły a w stosunku do dyrektora – wójt. Środki finansowe na dodatki motywacyjne planuje się wysokości:
– dla dyrektorów – do 60 proc. wynagrodzenia zasadniczego miesięcznie,
– dla wicedyrektorów – do 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego miesięcznie,
– dla nauczycieli – do 15 proc. wynagrodzenia zasadniczego miesięcznie.
Dodatkowo nowa uchwała wprowadza zapis, że wysokość przyznanego nauczycielowi, dyrektorowi i wicedyrektorowi dodatku motywacyjnego nie może być miesięcznie niższa niż 5 proc. i wyższa niż 60 proc. otrzymywanego przez nich wynagrodzenia zasadniczego.
Dodatek funkcyjny
Z przyjętej uchwały dowiadujemy się również, że nauczycielowi, któremu powierzono stanowisko dyrektora lub wicedyrektora szkoły, albo inne stanowisko kierownicze przewidziane w statucie placówki, przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości określonej poniżej:
– dyrektor przedszkola: od 20 do 40 proc. wynagrodzenia zasadniczego
– dyrektor szkoły liczącej:
1. do 9 oddziałów (włącznie): od 20 do 40 proc. wynagrodzenia zasadniczego
2. od 10 do 17 oddziałów: od 25 do 50 proc. wynagrodzenia zasadniczego
3. od 18 do 25 oddziałów: od 30 do 60 proc. wynagrodzenia zasadniczego
4. 26 i więcej oddziałów: od 35 do 70 proc. wynagrodzenia zasadniczego
– wicedyrektor przedszkola: od 20 do 40 proc. wynagrodzenia zasadniczego
– wicedyrektor szkoły: od 20 do 40 proc. wynagrodzenia zasadniczego
– kierownik świetlicy szkolnej: od 15 do 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego
Dodatek wychowawczy
Nauczycielowi realizującemu dodatkowe zadania w związku z powierzeniem mu funkcji wychowawcy klasy przysługuje dodatek funkcyjny z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy:
– w szkole podstawowej w wysokości 350 zł,
– w przedszkolu i oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej w wysokości 350 zł.
Powyższa uchwała wchodzi w życie z dniem 1 maja 2025 roku.
– To krok milowy dla gminnej oświaty – poprawa warunków pracy nauczycieli, większa motywacja i nadzieja na zatrzymanie oraz przyciągnięcie nowych, utalentowanych kadr. Dziękuję Radzie Gminy za merytoryczną dyskusję i współpracę. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu skutecznie dbamy o przyszłość naszej gminy. – przekazała w mediach społecznościowych Agnieszka Powała, wójt Gminy Nieporęt.