Nieporęt. Przy oddziale Gaz-System nad Kanałem Bródnowskim Dolnym w Rembelszczyźnie powstaną magazyny energii. Trwa postępowanie administracyjne

jana kazimierza rembelszczyzna

Ulica Jana Kazimierza w Rembelszczyźnie w gminie Nieporęt, fot. www.google.com/maps

Spółka SPP Wytwarzanie 45 z warszawskiego Targówka chce przy ulicy Jana Kazimierza w Rembelszczyźnie w gminie Nieporęt zbudować magazyny energii. Inwestycja ma być zrealizowana nieopodal siedziby oddziału spółki Gaz-System nad Kanałem Bródnowskim Dolnym. W Starostwie Powiatowym w Legionowie wszczęto właśnie postępowanie administracyjne zmierzające do wydania pozwolenia na budowę na rzecz tej inwestycji.

30 kwietnia 2025 r. do Starostwa Powiatowego w Legionowie wpłynął wniosek o wydanie pozwolenia na budowę na rzecz inwestycji pt. budowa magazynów energii Nieporęt 1. Inwestycja ma być zrealizowana na mierzącej blisko 7,7 tys. m² działce, położonej przy ulicy Jana Kazimierza w Rembelszczyźnie w gminie Nieporęt, w bezpośrednim sąsiedztwie siedziby oddziału spółki Gaz-System nad Kanałem Bródnowskim Dolnym.

Decyzja administracyjna w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Jej wydania należy się spodziewać w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Inwestor zajmuje się sprzedażą energii elektrycznej

Magazyny energii przy siedzibie oddziału spółki Gaz-System w nieporęckiej Rembelszczyźnie chce zbudować firma SPP Wytwarzanie 45, mająca swoją siedzibę przy ulicy Marywilskiej na warszawskim Targówku. Przedsiębiorca rozpoczął swoją działalność gospodarczą w maju 2022 r. Wyspecjalizował się w wytwarzaniu energii elektrycznej oraz w jej sprzedaży.

 

Co to jest magazyn energii?

Magazyn energii gromadzi nadwyżki energii, wyprodukowanej przez fotowoltaikę, która nie została na bieżąco zużyta. Gromadzi on to medium aż do całkowitego naładowania. Gdy to nastąpi, produkowana energia jest przekazywana do sieci, gdzie zostaje odkupiona przez sprzedawcę prądu. Wielkość produkcji energii przez instalacje fotowoltaiczne uzależniona jest od pory dnia, ilości słońca, czy też innych warunków atmosferycznych. W chwili, gdy taka instalacja przestaje produkować prąd, ten w pierwszej kolejności pobierany jest z magazynu energii, a dopiero po jego wyczerpaniu z sieci energetycznej. Posiadanie magazynu energii jako dodatku do fotowoltaiki zwiększa autokonsumpcję, co przyczynia się do szybszego zwrotu takiej inwestycji. Dzięki takiemu rozwiązaniu można uniknąć sprzedaży nadwyżki energii do sieci po niższych cenach, co jest korzystną opcją, zwłaszcza w momencie, gdy ceny energii są niestabilne.