Na mierzącej blisko 1,3 hektara działce położonej na rogu ulic Przyszłość i Strużańskiej w Stanisławowie Pierwszym w gminie Nieporęt powstanie 9-oddziałowe publiczne przedszkole. W piwnicach tego budynku mają się natomiast znaleźć schrony dla ludności cywilnej. Firma Nea z Warszawy za nieco ponad 48 tys. zł opracowuje obecnie koncepcję architektoniczną dla tego przedsięwzięcia. Co ważne, inwestycja jest póki co na bardzo wczesnym etapie planowania, a jej finalizacji należy się spodziewać dopiero za kilka lat.
Nieporęcki magistrat zawarł umowę z firmą Nea z Warszawy na opracowanie koncepcji architektonicznej dla budowy 9-oddziałowego przedszkola publicznego na mierzącej blisko 1,3 hektara działce położonej na rogu ulic Przyszłość i Strużańskiej w Stanisławowie Pierwszym w gminie Nieporęt. Kontrakt opiewa na kwotę nieco ponad 48 tys. zł. Zgodnie z zawartą umową, projektanci mają zrealizować wskazaną usługę do 29 listopada 2024 r. Nieco wcześniej mają zaś przedstawić nieporęckim urzędnikom 2 różne warianty tej koncepcji architektonicznej, żeby ci mogli zdecydować, który z nich jest najodpowiedniejszy dla potrzeb lokalnej społeczności. Dopiero potem przyjdzie czas na ogłoszenie przetargu na projekt tej inwestycji, następnie zaś na jego faktyczne wykonanie. Może to potrwać nawet i kilka lat. Nieporęccy włodarze już teraz szukają źródeł zewnętrznego finansowania dla tego przedsięwzięcia.
Wytyczne dla projektantów
Publiczne przedszkole, które ma być w przyszłości zbudowane na mierzącej blisko 1,3 hektara działce położonej na rogu ulic Przyszłość i Strużańskiej w Stanisławowie Pierwszym w gminie Nieporęt ma liczyć 9 oddziałów, w tym te zerówkowe i integracyjne dedykowane dzieciom specjalnej troski. Mają do niego uczęszczać dzieci w wieku 3, 4, 5 i 6 lat. Jest to nieruchomość, która w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (mpzp) z 2004 r. gminy Nieporęt przeznaczona jest pod usługi oświaty i sportu. W jej wschodniej części znajdują się obecnie m. in. ogrodzony plac zabaw dla dzieci, siłownia plenerowa oraz altanka wyposażona w stoły i ławki. Budynek tej nowej na mapie gminy Nieporęt placówki oświatowej ma liczyć albo 2 albo 3 kondygnacje. W jego piwnicach planowe jest utworzenie schronów dla ludności cywilnej na wypadek różnych sytuacji kryzysowych, w tym m. in. działań wojennych, czy też kataklizmów pogodowych. Na wyższych kondygnacjach tego budynku ma zostać utworzone przedszkole gminne, w którym powinny znaleźć się m. in. mierzące po 75 m² sale lekcyjne z sanitariatami, stołówka i kuchnia, sala gimnastyczna, szatnia, łazienki przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz sala do rytmiki i gimnastyki. Przed tym budynkiem powinien zostać zbudowany zadaszony i utwardzony plac wejściowy, zaś w jego sąsiedztwie parkingi. Teren okalający budynek przedszkola również powinien zostać odpowiednio zagospodarowany. Powinien powstać na nim plac zabaw dla dzieci oraz utworzone strefy edukacji i relaksu oraz sportu. W tej pierwszej strefie planowana jest organizacja pikników edukacyjnych i zajęć lekcyjnych na zewnątrz. Zaleca się, aby w tej strefie powstały plenerowa ścieżka sensoryczna oraz ogrody, w tym np. kwiatowy zawierający rośliny jadalne. W strefie sportu ma natomiast zostać zbudowane wielofunkcyjne boisko sportowe. Co ważne, z zaleceń nieporęckich urzędników dla projektantów opracowujących koncepcję architektoniczną tego przedsięwzięcia wynika, że wokół i w budynku nowego gminnego przedszkola powinno się postawić na zieleń wysokiej jakości.
Przy przedszkolu planowane jest utworzenie strefy rekreacyjno-sportowej dla mieszkańców
Kolejną dobrą wiadomością dla nieporętczan jest ta, że samorządowcy przewidują, że powyższa inwestycja w jeszcze dalszej przyszłości zostanie wzbogacona o część rekreacyjno-sportową dla mieszkańców. Obok budynku tego jeszcze niezbudowanego przedszkola ma powstać kolejny budynek, w którym oprócz kolejnych schronów dla ludności cywilnej powstaną przestrzenie do wspólnego spędzania czasu. Mają to być m. in. siłownie, obiekty sportowe przeznaczone do gry w kręgle i w squasha oraz różnego rodzaju punkty usługowe.
Do sprawy będziemy wracać.