Trwa postępowanie środowiskowe w sprawie utworzenia punktu zbierania odpadów ze stali i przygotowywania ich do transportu na przeszło 5,2 hektarach przylegających do ulicy Strużańskiej w Stanisławowie Pierwszym w gminie Nieporęt. O potencjalnym wpływie tej inwestycji na środowisko, w tym na zdrowie ludzi wypowiedział się ostatnio legionowski sanepid. Organ ten stwierdził, że w tym przypadku konieczne jest wykonanie szczegółowego raportu środowiskowego.
Spółka Celsa Huta Ostrowiec chce na przeszło 5,2 hektarach przylegających do ulicy Strużańskiej w Stanisławowie Pierwszym w gminie Nieporęt utworzyć punkt zbierania odpadów ze stali połączony z miejscem przygotowywania ich do transportu. Od 25 października 2022 r. w nieporęckim urzędzie toczy się postępowanie środowiskowe w tej sprawie. Urzędnicy zwrócili się do szeregu instytucji z prośbą o zaopiniowanie tej inwestycji w zakresie konieczności wykonania dla niej szczegółowszego raportu środowiskowego, tj. dokumentu, w którym kompleksowo oceniany jest wpływ danego przedsięwzięcia na środowisko, w tym na zdrowie ludzi. Wystąpiono w tej sprawie do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Warszawie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego (PPIS) w Legionowie oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (PGWWP) z siedzibą w Dębem.
Trzeba szczegółowo ocenić wpływ punktu zbierania odpadów ze stali na środowisko – ocenia sanepid
Ostatnio wskazane powyżej instytucje wypowiedziały się w tej sprawie. RDOŚ i PGWWP stwierdziły, że w przypadku tej inwestycji nie istnieje potrzeba przeprowadzenia szczegółowej oceny na środowisko. Inną opinię w tej sprawie wydał natomiast PPIS w Legionowie. Organ ten stwierdził, że opracowanie powyższego dokumentu jest w tym przypadku konieczne. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą nieporęccy urzędnicy.
Czym zajmuje się inwestor?
Inwestorem jest spółka Celsa Huta Ostrowiec. Jest to największy kombinat metalurgiczny w województwie świętokrzyskim, zlokalizowany w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jest własnością hiszpańskiej grupy Celsa. Firma zajmuje się produkcją m. in. prętów żebrowanych do zbrojenia betonu, prętów gładkich, prętów płaskich, kątowników oraz odkuwek. Świadczy także usługi w zakresie obróbki mechanicznej i termicznej wyrobów stalowych, telekomunikacji i transportu kolejowego.