Nieporęt. Na terenie portów pojawią się 2 nowe pomosty pływające. Trwa przetarg

pomost_nieporet

Nowy pomost w KR-W Nieporęt-Pilawa, fot. UG Nieporęt (archiwum GP)

Do końca 2022 r. na terenie nieporęckich portów powinny pojawić się 2 nowe pomosty pływające, służące do cumowania m.in. łodzi i jachtów. Cenę realizacji tej inwestycji powinniśmy poznać po 30 września 2022 r.

Nieporęccy urzędnicy w przetargu szukają firmy, która zaprojektuje i wykona 2 nowe pomosty pływające na terenie Kompleksu Rekreacyjno-Wypoczynkowego Nieporęt-Pilawa. Koszty inwestycji i jej wykonawców powinniśmy poznać po 30 września 2022 r. W ramach inwestycji wykonane mają być pomosty na bazie pływających systemów segmentowych składającego się z trzech segmentów o konstrukcji stalowej, na pływakach siatkobetonowych z drewnianym dekiem służącym do cumowania pływających jednostek turystycznych lub sportowych. Rama powinna być wykonana ze spawanych ze sobą kształtowników stalowych o grubości ścianki min. 6 mm, zapewniających jej sztywność oraz wysoką wytrzymałość na obciążenia dynamiczne.

Aktualna sytuacja w porcie (fot. UG Nieporęt)

 

Rama pomostu powinna zapewniać możliwość łatwego mocowania odnóg cumowniczych w dowolnym jej miejscu, a także możliwość płynnej zmiany rozstawu odnóg cumowniczych w zależności od szerokości cumujących łodzi. Pokład pomostu wykonany z desek sosnowych ryflowanych o gr. min 28mm, mocowanych przy pomocy gwoździ pierścieniowych, ocynkowanych ogniowo do legarów przykręconych do ramy nośnej pomostu.

 

Pomosty pływające mają być zakotwione za pomocą martwych kotwic (waga min. 1,6t) oraz łańcuchów stalowych, cynkowanych ogniowo o śr. min 16mm.  Trap dojściowy ma mieć wymiar 1,2m x 5,0m.

Wyposażenie pomostów

Ponadto pomosty pływające powinny być wyposażone w:

– knagi cumownicze, wykonanie: stal cynkowana ogniowo,

– drabinki bezpieczeństwa,

– stanowiska ratownicze z daszkiem, z kompletnym wyposażeniem, tj. koło ratunkowe z linką 25m, zasobnikiem i bosakiem.

– dystansowe odnogi cumownicze, o długości: L=6,0m

 

– odnogi cumownicze z pokładem na całej długości, o długościach: L=6,0m i 7,5m

 

Odeskowanie ma być wykonane ze struganej i rowkowanej deski sosnowej a na całej długości odnogi zamontowany ma być odbijacz z PCV a ich wyporność ma wynosić: min. 600 kg

 

Planowane pomosty (fot. UG Nieporęt)

 

 

Samorząd chce, aby nowe pomosty pływające służące do cumowania m.in. łodzi i jachtów pojawiły się w nieporęckich portach do końca tego roku.