Nowy kompleks oświatowy na mapie gminy Nieporęt. Samorząd chce zbudować nową szkołę w lesie w Woli Aleksandra

mapa wola aleksandra

Teren, na którym ma zostać w przyszłości zbudowana nowa placówka oświatowa w gminie Nieporęt, fot. UG Nieporęt

Kolejna placówka oświatowa w niedalekiej przyszłości ma powstać na terenie gminy Nieporęt. Obiekt ma być zbudowany w otoczeniu lasu we wsi Wola Aleksandra. Jeszcze nie wiadomo, jaki szczegółowy charakter będzie miała ta inwestycja. Być może powstanie tam cały kompleks oświatowy składający się z przedszkola oraz szkół podstawowej, średniej i wyższej.

Planują kolejne przedsięwzięcia oświatowe

Kolejne centrum oświatowe, które chcielibyśmy stworzyć, będzie znajdować się w zachodniej części gminy. W Woli Aleksandra mamy teren 3,8 hektara przeznaczony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (mpzp) na usługi oświatowe. W przyszłości będziemy próbowali realizować tam kolejną placówkę edukacyjną. Będziemy rozmawiali z Radą Gminy Nieporęt czy ma to być szkoła podstawowa, średnia czy wyższa, czy też cały kompleks oświatowy – zapowiedział na łamach ostatnich urzędowych Wieści Nieporęckich Maciej Mazur.

Teren, na którym ma zostać w przyszłości zbudowana nowa placówka oświatowa w gminie Nieporęt, fot. UG Nieporęt

 

Trzeba zbudować nowe drogi publiczne

Nieporęckim włodarzom na chwilę obecną jeszcze ciężko jest doprecyzować, w jakiej formule zostanie zrealizowana powyższa inwestycja oświatowa. Nie wiedzą też, czy będą wykonywać ją sami, czy też będą szukać partnerów np. wśród innych legionowskich samorządów. Pewnym natomiast jest, że aby na wskazanym terenie móc zbudować nowy obiekt oświatowy trzeba będzie zbudować tam nową publiczną drogę dojazdową, ponieważ obecnie można dojechać tam wyłącznie drogami gruntowymi.

 

 

Teren usług publicznych. Co tam jeszcze może powstać w przyszłości?

Ten mierzący 3,8 hektara teren położony w lesie we wsi Wola Aleksandra w gminie Nieporęt, w mpzp z 2022 r. dla tej miejscowości przeznaczono pod zabudowę usług publicznych z zakresu administracji publicznej, oświaty i edukacji, sportu i rekreacji, ochrony zdrowia oraz kultury. Miejscowy samorząd określił, że można tam wznosić nowe budynki o powyżej wskazanym charakterze, nie wyższe jednak, jak 15 metrów i liczące nie więcej, jak 4 piętra. Ustalono również, że minimalna powierzchnia nowo wydzielanych w tym rejonie działek budowlanych musi wynosić przynajmniej 1,5 tys. m², ich powierzchnie biologicznie czynne ustalono na poziomie 30 procent, zaś maksymalne powierzchnie ich zabudowy w stosunku do całych ich powierzchni na poziomie 50 procent.

Do sprawy będziemy wracać.