Odnowione „Centrum Medyczne Nieporęt” jeszcze w tym roku

520468595eb59.jpg

Przygotowywany jest przetarg na roboty budowlane związane z modernizacją nieporęckiego ośrodka zdrowia. W tegorocznym gminnym budżecie zarezerwowanych na ten cel jest 200 tys. zł., a samo unowocześnienie placówki jest jednym z kroków związanych z procesem jej tegorocznej komercjalizacji.

 

Inwestycje w rozbudowę budynku ośrodka zdrowia
Obecnie przygotowywana jest specyfikacja istotnych warunków zamówieni, w celu ogłoszenia zamówienia publicznego na wykonanie robót budowlanych. Rozpoczęcie modernizacji budynku SP ZOZ planowane jest w 2013r. W przypadku gdy po otwarciu ofert na wykonanie inwestycji zaplanowana kwota na modernizację budynku okaże się niewystarczająca, przeanalizowana zostanie możliwość ewentualnego zwiększenia środków na ten cel – informuje UG Nieporęt. W ramach planowanej modernizacji, nieporęckie władze chcą powiększyć budynek i przebudować znajdujące się w nim obecnie pomieszczenia. W grę wchodzi m.in. adaptacja mieszkania znajdującego się na I piętrze na cele administracyjne, magazynowe i socjalne dla pracowników. Dzięki temu, cały parter budynku ma być optymalnie wykorzystany tylko i wyłącznie na cele związane z udzielaniem świadczeń medycznych. Ponadto, ma on być dostosowany do obowiązujących standardów w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych, w tym wymaganych do finansowania ze środków NZF.

 

Przeniesienie GOPS-u?
Również sam budynek UG Nieporęt ma zostać rozbudowany. Wówczas możliwe będzie przeniesienie do niego instytucji Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Obecnie wspomniany GOPS znajduje się w tym samym obiekcie, co ośrodek zdrowia. – Do czasu planowanej zmiany lokalizacji siedziby GOPS-u, będzie on funkcjonował w dotychczasowym obiekcie. Niezależnie od powyższego, planuje się udostępnienie do dyspozycji spółki „Centrum Medyczne Nieporęt” całego obiektu, w tym także w wariancie udostępnienia jego części GOPS-owi do czasu przeniesienia GOPS-u do lokalizacji planowanej w ramach projektu rozbudowy Urzędu Gminy Nieporęt – wyjaśnił UG Nieporęt.

 

Można już rejestrować spółkę
Oprócz wspomnianych powyżej planów, ściśle związanych z procesem komercjalizacji lokalnego ośrodka zdrowia, UG Nieporęt podjął w 2013r. szereg innych działań bezpośrednio mających związek z reorganizacją lokalnej placówki medycznej. W pierwszej kolejności przyjęto nazwę nowej spółki jako „Centrum Medyczne Nieporęt”, sporządzono sam akt przekształcenia oraz 11 marca br. powołano stanowisko Doradcy ds. Działalności Leczniczej. Poza tym, w ramach inwentaryzacji majątku obecnego zakładu medycznego, ustalono wskaźnik zadłużenia i określono wartość rynkową ruchomości stanowiących jego majątek. Było to m.in. jednym z zaleceń Doroty Glinickiej, prezes powiatowej spółki „NZOZ Legionowo”, która w listopadzie 2012r. na zlecenie UG Nieporęt dokonała analizy sytuacji w tamtejszej placówce medycznej. – Aktualnie z formalnego punktu widzenia opracowane zostały dokumenty niezbędne do dokonania wpisu do rejestru przedsiębiorców spółki kapitałowej. Kolejnym etapem, planowanym po rejestracji spółki, będzie reorganizacja wewnętrzna struktury organizacyjnej, realizacji procesów pracy oraz wewnętrznych dokumentów normatywnych, takich jak regulamin pracy, wynagradzania, organizacyjny i inne – podkreślił UG Nieporęt. Warto zaznaczyć jednocześnie, że nieporęccy radni podjęli już uchwały, mające na celu zmianę statutu obecnego ośrodka zdrowia. Działania te miały na celu dostosowanie tego dokumentu do aktualnie obowiązujących przepisów o działalności leczniczej i niewątpliwie przyczyniły się do usprawnienia procesu samej komercjalizacji. – Podejmowanie w kwestii spółki ewentualnych kolejnych uchwał, uwarunkowane będzie potrzebami wynikającymi z realizacji procesu przekształcenia w związku z aktualnym stanem obowiązujących regulacji prawnych – dodał UG Nieporęt.

 

Spółka będzie właścicielem budynku
Obecnie nie powołano jeszcze prezesa nowej gminnej spółki. Zresztą sama spółka ma powstać ostatecznie dopiero po przyjęciu i podpisaniu samego aktu przekształcenia. Póki co, UG Nieporęt nic nie mówi o potencjalnych kandydatach na to stanowisko. Oficjalnie z kolei przyznaje, że na obecnym etapie nie planuje przekazania na rzecz nowej spółki własności nieruchomości, na której obecnie funkcjonuje ośrodek zdrowia i że tę nieruchomość zamierza udostępnić spółce w innej formie. Nie wyklucza również, że w przyszłości w zakładanej obecnie gminnej medycznej spółce dopuści do udziałów partnerów zewnętrznych, oferujących zasoby umożliwiające zwiększenie atrakcyjności świadczeń medycznych.

 

Na razie nie będzie zwolnień
Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, UG Nieporęt przyjął, że spółka powstała w wyniku przekształcenia przejmie pracowników według istniejącego stanu zatrudnienia. Oznacza to, że już wcześniej zawarte umowy np. umowy o pracę pozostaną na niezmienionych warunkach. Dopiero organa nowej spółki mają określić najkorzystniejszą dla niej strukturę zatrudnienia. W tym punkcie, przynajmniej na obecną chwilę, nie zdecydowano się na zastosowanie jednej z wytycznych wspominanej powyżej Doroty Glinickiej, która przekonywała, że należałoby obniżyć koszty osobowe, czyli zatrudnienia do wartości kontraktu z NFZ oraz zamienić umowy o pracę np. na kontrakty, żeby proces komercjalizacji zakończył się sukcesem.

 

Tylko świadczenia refundowane przez NFZ
Według aktualnych planów nieporęckich władz, „Centrum Medyczne Nieporęt” ma się skupić w głównej mierze na podstawowej opiece medycznej i na tych specjalizacjach lekarskich, które są kontraktowane ze strony NFZ. – Biorąc pod uwagę obecne możliwości przyjęto, że warto rozwijać świadczenia w zakresie fizjoterapii, medycyny pracy, alergologii (testy alergiczne/odczulania) oraz diagnostykę kardiologiczną – informuje UG Nieporęt. – W perspektywie natomiast planuje się rozwijanie tych świadczeń, na które jest zapotrzebowanie społeczne, z uwzględnieniem oczekiwań i potrzeb potencjalnych pacjentów oraz posiadanych zasobów osobowych, sprzętowych i lokalowych. Z kolei dokonująca analizy prezes Glinicka upatrywała duże szanse powodzenia komercjalizacji nieporęckiego ośrodka zdrowia w dodaniu do świadczonych przezeń usług medycznych, tych o charakterze komercyjnym i rozliczanych poza kontraktem z NFZ.

 

Analiza pokazała możliwości
Dodajmy jednak, że wnioski z analizy przeprowadzonej przez prezes Glinicką w żaden sposób nie zobowiązywały nieporęckich władz do ich wprowadzenia i miały być w gruncie rzeczy tylko cenną wskazówką przy organizowaniu nowej gminnej spółki o charakterze medycznym. – Analiza ta została wykorzystana jako materiał do tzw. bieżącej oceny sytuacji prawno-organizacyjno-finansowej SP ZOZ-u. Stanowi ona również materiał wskazujący na uwarunkowania, istotne przy podejmowaniu decyzji o przekształceniu SP ZOZ w spółkę kapitałową – spuentował UG Nieporęt, który jednocześnie nie wykluczył wprowadzenia głównych sugerowanych przez prezes Glinicką zmian. Póki co, opisane powyżej kwestie organizacji placówki medycznej zarządzanej przez nową spółkę gminną są w planach UG Nieporęt, a plany częstokroć mają to do siebie, że ulegają zmianom.

 

ms