Rozmowa z wójtem Mazurem. Jaki był rok 2017 dla Nieporętu i jego mieszkańców?

MAZUR

Sławomir Maciej Mazur (fot. GP/sch)

Wprawdzie oficjalna inauguracja nowej, rozbudowanej siedziby władz Gminy Nieporęt jest zaplanowana na 20 grudnia, nowa część budynku już działa i jest dostępna, również dla interesantów. Wójt oprowadził wysłannika Powiatowej po zmodernizowanym urzędzie.

Styl architektoniczny nowego budynku nawiązuje do starej części, tak, że razem stanowią harmonijny, spójny obiekt. Wewnątrz wchodzących wita przestronna recepcja. Korytarze widne i szerokie, nowoczesne, w pełni wyposażone gabinety. Jest sala obrad Rady Gminy posiadająca niezbędne udogodnienia techniczne zgodne ze standardami XXI wieku. Wszystko utrzymane w jasnej kolorystyce. Interesanci na pewno docenią nowość ułatwiającą komunikację między piętrami, czyli windę, której do tej pory nie było. Jest to jedno z niewielu takich urządzeń w gminie.
Panie Wójcie, nowy budynek gotowy. Czy to już koniec inwestycji?

Niezupełnie. Zakończyliśmy budowę. Teraz czeka nas remont starej części siedziby Wójta, Urzędu Gminy i Rady Gminy.
Podsumujmy zatem minione 12 miesięcy.

Zamykamy kolejny dobry rok dla inwestycji w gminie. Wśród zrealizowanych zadań pierwszoplanowych należy wymienić budowy kanalizacji w Białobrzegach, Zegrzu Południowym i Michałowie Grabinie. Po ich oddaniu do użytku, mniej więcej połowa gminy będzie skanalizowana. To naprawdę dobry wynik. Dla nieznających specyfiki kwestii wodno- ściekowych muszę wyjaśnić, że projekty w tym obszarze na terenach wiejskich są znacznie trudniejsze w realizacji niż w mieście, bowiem rozpiętość instalacji jest o wiele większa i przez to statystyczny efekt ekologiczny jest trudniejszy do osiągnięcia. Rzeczywisty efekt dla środowiska jest odczuwalny i niewątpliwy. Dzięki kanalizacji eliminowane są wszelkie zagrożenia środowiskowe. Inwestycje te są kosztowne i były możliwe dzięki wsparciu unijnemu około połowy ich wartości.

Chciałbym dodać, że w zasięgu sieci wodociągowej jest już 98% mieszkańców gminy.

Mieszkańcy Osiedla Wojskowego w Białobrzegach zgłaszali zastrzeżenia odnośnie przebiegu budowy kanalizacji. Czy sprawa jest Panu znana?

Tak. Nie lekceważymy żadnych sygnałów. Z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że budowa będzie zrealizowana zgodnie z planem i z zasadami sztuki budowlanej. Zarówno wykonanie sieci kanalizacyjnej, jak i odtworzenie dróg lokalnych.

Wróćmy do najważniejszych tegorocznych dokonań.

Wydarzeniem przełomowym jest trwające właśnie uruchamianie e-urzędu. Rozpoczyna się nowa era dla mieszkańców i wszystkich pracowników urzędu. Przedsięwzięcie kosztowało 2,2 miliona złotych wydanych na zrobienie sieci w naszym budynku, zakup komputerów i oprogramowania. Teraz 27 rodzajów spraw będzie możliwych do załatwienia drogą elektroniczną. Jej wybór pozwoli interesantowi na bieżącą kontrolę biegu danej sprawy, kto się nią zajmuje i kiedy będzie załatwiona.

E-urząd wiąże się także ze zmianą systemu obiegu dokumentów w urzędzie. Podstawową formą będzie korespondencja elektroniczna.

To nie wszystko. System e-usług ma znacznie więcej funkcji. Wymienię tu LocalSpot – aplikację umożliwiającą łatwy kontakt z Urzędem Gminy. Dzięki niej mieszkańcy będą mogli na bieżąco zgłaszać wszelkie uwagi w codziennych sprawach – dziurze w jezdni, drzewie tarasującym drogę, uszkodzonym oświetleniu ulicznym lub przepełnionym koszu na śmieci. Będzie dostępny Portal Konsultacji Społecznych (PKS) pozwalający na przekazywanie opinii w sprawach dotyczących naszej społeczności, o projektach planowanych przez władze gminne lub proponowanych przez mieszkańców. PKS jest platformą konsultacji społecznych. Kolejnym udogodnieniem będzie System Projektowania i Realizacji Budżetu. Jak sama nazwa wskazuje jest to narzędzie optymalizujące proces opracowywania planu wydatków i dochodów gminy.

Inauguracja e-urzędu nastąpi na początku 2018 roku, po zakończeniu trwających obecnie testów systemu.
Co jeszcze działo się w gminie?

Dziś już wiemy, że reforma oświaty przebiegła sprawnie. Udało się uniknąć trudnych rozwiązań, znaleźć konsensus między realiami a oczekiwaniami rodziców uczniów. W obszarze edukacji kończymy budowę hali sportowej przy szkole w Białobrzegach. Od przyszłego roku wszystkie nasze placówki będą dysponowały salami gimnastycznymi. Dzięki gminnemu programowi nauki pływania wszyscy uczniowie w gminie potrafią pływać. To ważny element profilaktyki zdrowotnej, jak i bezpieczeństwa mieszkańców miejscowości położonych nad wodą.

Referendum gminne w sprawie przyłączenia do metropolii warszawskiej było naszym wspólnym sukcesem. Pokazało dojrzałość obywatelską i umiejętność kierowania się dobrem wspólnym. Jeszcze raz dziękuję mieszkańcom za udział i skorzystanie z tej formy konsultacji społecznych.

Ważnym działaniem proekologicznym i oszczędnościowym zarazem jest rozłożona na kilka lat wymiana w całej gminie tradycyjnych lamp ulicznych na oprawy LED. Zadanie jest sukcesywnie realizowane.

Warto wspomnieć o dorobku Gminnego Ośrodka Kultury, zwłaszcza o teatrze „Strefa podmiejska”, który osiągnął taki kunszt sceniczny, że trudno jest odróżnić jego występ od przedstawienia zespołów profesjonalnych.

W dziedzinie obronności miało miejsce ważne wydarzenie, dzięki któremu wzrosła rola i prestiż naszego garnizonu. Stało się tak ze sprawą przeniesienia jesienią do Białobrzegów dowództwa i sztabu 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
Czego nie udało się zrealizować?

Z przyczyn obiektywnych nastąpiło opóźnienie budowy ścieżek rowerowych. Realizacja trasy Białobrzegi – Beniaminów jest pod kontrolą, niestety w Józefowie musimy rozpisać nowy przetarg. Jestem zdeterminowany, by projektowane drogi rowerowe powstały jak najszybciej. Kolejną będzie duży odcinek od granicy Warszawy do Zalewu Zegrzyńskiego. Ta realizacja ma szczególne znaczenie, gdyż zapewni komfort nie tylko cyklistom, ale i spacerowiczom, dla których powstanie niezależny ciąg komunikacyjny wraz z ławkami i oświetleniem całości.

Klub Sportowy „Spójnia” kontynuuje bezumowne użytkowanie terenu w Kompleksie Rekreacyjnym Pilawa, przez co blokuje nasze plany inwestycyjne. Wystąpiliśmy do sądu o eksmisję dzikiego lokatora, ale chcę podkreślić, że jesteśmy otwarci na polubowne rozstrzygnięcie sporu.

Nie udało się przeprowadzić wymiany starych pieców CO na nowoczesne i ekologiczne z powodu zastrzeżeń do uchwały Rady Gminy ze strony Regionalnej Izby Obrachunkowej. Nie rezygnujemy, na przyszły rok planujemy dwa razy więcej pieniędzy na ten cel i dołożymy wszelkich starań by projekt zrealizować. Po cichu liczymy, że dostawca gazu swą polityką cenową nie doprowadzi do załamania opłacalności korzystania z jego paliwa.
Reasumując – rok 2017 był udany?

Zdecydowanie tak. Wprawdzie pozostały jeszcze z górą dwa tygodnie do jego końca, ale wszystko wskazuje, iż po raz drugi z rzędu nasz budżet zamknie się nadwyżką, którą zgodnie z decyzją radnych przeznaczymy na wcześniejszą spłatę zobowiązań, czyli na oddłużenie gminy.

Rok 2018

Przejdźmy do planów na rok następny.
Kanalizacja

Zacznę od dobrej wiadomości dla mieszkańców osiedla Głogi. Projekt kanalizacji deszczowej wykonaliśmy o czasie i przystępujemy do budowy. Dla gminy jest to duże przedsięwzięcie, jego koszt szacujemy na blisko 6 milionów złotych. Równocześnie podejmujemy nowy temat w tym obszarze – projekt kanalizacji dla wschodniej części Nieporętu.
Światłowód

Będzie układana gminna sieć światłowodowa, łącznie 90 kilometrów. Jako pierwsze skorzystają z niej wszystkie placówki oświatowe. Wykonanie blokuje między innymi planowana budowa drogi numer 631, przez którą na razie nie możemy uzgodnić warunków technicznych przecięcia tej arterii przez światłowód.
Transport i komunikacja

Wspomniałem o drodze 631. Projekt jej modernizacji jest opracowywany w stołecznym oddziale GDDKiA. Nie zdradzę tajemnicy jeżeli powiem, że wybrano wariant jej przebiegu dzisiejszą trasą jako drogi jedno jezdniowej o trzech pasach ruchu. Z niecierpliwością czekamy na decyzje w sprawie budowy drugiej jezdni drogi krajowej 61 między Zegrzem i Michałowem Reginowem. Dopiero ta inwestycja spowoduje, że nasza gmina przestanie być „rozjeżdżana” przez ruch tranzytowy w sezonie turystycznym.

Trzecim elementem spinającym lokalną politykę transportową będzie centrum komunikacyjne w Zegrzu. Inwestycję udało się wprowadzić do programów operacyjnych, co pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. Władze powiatowe przygotowują projekt koncepcyjny i pilotują program ponownego doprowadzenia Szybkiej Kolei Miejskiej do Zegrza Południowego. Rozważamy też możliwość podjęcia działań zmierzających do SKM-ki także do Nieporętu.

Tego jeszcze nie było

Z nowości – w dziedzinie transportu publicznego będzie uruchomiona linia autobusowa z Legionowa do Marek, przebiegająca przez naszą gminę.

Być może uda się zastosować nową technologię naprawy dróg szutrowych, dzięki której uzyskuje się trwałą nawierzchnię niewymagającą przez kilka lat ciągłych napraw. Rozmowy z potencjalnym wykonawcą już trwają.

Z inspiracji przedsiębiorców działających w gminie Nieporęt bardzo poważnie analizujemy możliwość uruchomienia gminnej szkoły zawodowej wypełniającej lokalne zapotrzebowanie na wykształconą kadrę pracowniczą. Byłby to projekt o niebagatelnym znaczeniu tak dla młodych mieszkańców, jak i dla miejscowego biznesu. Tak skrótowo przedstawiają się nasze przyszłoroczne plany.
Dziękuję za obszerną prezentację oraz za oprowadzenie po nowym urzędzie.

Chciałbym przekazać najlepsze życzenia świąteczno-noworoczne dla czytelników Gazety Powiatowej oraz zespołu redakcyjnego.

Dziękuję i wzajemnie, życzę także realizacji wszystkich planów.