Sesja Rady Gminy zdominowana przez śmieci

smieci

fot. GP/sch

Wybory członków komisji, parking przy szkole w Józefowie oraz kanalizacja Osiedla Grabina to tylko niektóre tematy poruszane przez radnych na Sesji Rady Gminy Nieporęt 13. grudnia. Obrady zostały jednak zdominowane przez planowaną podwyżkę opłat za wywóz odpadów.

13. grudnia Rada Gminy Nieporęt powróciła do sprawy wyborów członków Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Jedno z pięciu miejsc należało z mocy ustawy do Klubu Radnych Radni dla Gminy Nieporęt i przypadło wskazanej przez klub Monice Kamińskiej. Ostatecznie jednogłośnie w skład Komisji Skarg, Wniosków i Petycji weszli: Ewa Broszkiewicz, Jarosław Pisarek, Wojciech Saks, Monika Kamińska oraz wybrana na przewodniczącą Wiesława Bielska. Zakres działania tej szczególnej komisji budzi wiele wątpliwości radnych, choćby z tytułu terminu załatwiania spraw oraz zakresu wniosków, jakie powinny do niej trafiać.

Zmiany w Komisji Rewizyjnej

Powrócono także do sprawy wyboru członków Komisji Rewizyjnej. W związku z przyjęciem pisemnej rezygnacji Wojciecha Szybowskiego, uzupełniono skład o wskazaną przez Klub Radnych Radni dla Gminy Nieporęt Blankę Janczewską, spełniając tym samym wymogi ustawowe. Nie obyło się ponownie bez zamieszania, tym razem w sprawie głosowania nad kandydaturą radnej z klubu. Ostatecznie przegłosowano łącznie cały skład komisji, w której będą pracować: Anna Grześkiewicz, Stanisław Paterek, Maria Płatkowska, Blandyna Janczewska oraz wybrany uprzednio na przewodniczącego Andrzej Wojciechowski.

 

 

Wzrost opłat za odpady

Ożywienie wywołała uchwała, podnosząca miesięczne kwoty za wywóz odpadów. Zaproponowane stawki: 18 zł od osoby przy segregacji śmieci oraz 40 zł przy braku selekcji, to odpowiednio podwyżka o 80 i 100 procent dla mieszkańców gminy. Wójt Sławomir Maciej Mazur bardzo szczegółowo przedstawił przyczyny tak wysokiego wzrostu cen, podkreślając kwestię braku Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla Mazowsza. Aktualnie trwają rozmowy z firmą śmieciową, która grozi odstąpieniem od umowy na 2019 r. i wnioskuje o kwotę prawie 60% wyższą niż podana w postępowaniu przetargowym. -Jest to jeden z największych problemów, z którymi się borykamy. To sytuacja niezależna od nas. Podejrzewamy, że jest jakaś zmowa, której nie możemy, nie jesteśmy w stanie udowodnić – tłumaczył rozgoryczony wójt. Na zniżkę mogą liczyć rodziny wielodzietne – projekt uchwały wprowadzającej 30% upust dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny będzie procedowany na najbliższych komisjach. Ostatecznie uchwałę o podwyżce cen za odbiór odpadów przyjęto przy dwóch głosach wstrzymujących się.

Mieszkańcy nie mają także co liczyć na odbiór zalegających śmieci zielonych – nikt nie złożył oferty do ogłoszonego zamówienia, które miało chwilowo rozwiązać problem. Na pytania o duże, bo sięgające 460 tysięcy zaległości w opłatach od mieszkańców oraz możliwość kontroli deklaracji, wójt zwrócił uwagę na problemy Urzędów Skarbowych z egzekucją, a także na rolę edukacji. -Trzeba znać psychologię mieszkańców wsi i trzeba sukcesywnie, jakimś procesem długotrwałym, przekonywać do tego, że to jest potrzebne – podkreślał.

410 petycji

Podczas wolnych wniosków wójt poruszył sprawę kanalizacji Osiedla Grabina, oceniając sytuację jako patową. Jednocześnie podkreślił, że podłączenie osiedla nie jest konieczne do uzyskania efektu ekologicznego. Zapowiedział także konsultacje w sprawie planowanej szkoły ponadgimnazjalnej oraz zachęcił do składania deklaracji światłowodowych. 410 sztuk petycji w sprawie budowy parkingu przy szkole w Józefowie oraz budowy przedszkola ze żłobkiem na terenie gminnym przy tej samej szkole złożyła na ręce wójta Blanka Janczewska. -Mam nadzieję, że nam wszystkim będzie bardzo trudno przejść obojętnie obok tak licznego głosu rodziców – podkreśliła, nawiązując do trwających prac nad przyszłorocznym budżetem. Radnych interesowała jednak bardziej kwestia ilości zużytego na petycje papieru.