Ostrzeżenie dla wnioskodawców i beneficjentów programu „Czyste powietrze”

HVAC Technician Installing Large Modern Heat Pump

Pompa ciepła (fot. stock.adobe.com)

Korzystaj z programu „Czyste Powietrze” uważnie. Wybieraj sprawdzonych wykonawców. Uważaj na oferty składane przez akwizytorów i sprawdzaj, co podpisujesz. Pamiętaj, że dotacja z programu „Czyste Powietrze” przysługuje Tobie, a nie wykonawcy. Instalowanie nowego urządzenia grzewczego jest skuteczne tylko w ocieplonym domu.

Uwaga na nierzetelnych wykonawców

Jeśli jesteś wnioskodawcą lub beneficjentem dotacji z programu „Czyste Powietrze”, to bądź czujny i rozważny w wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej zajmującej się wymianą źródła ciepła. Szczególnie uważaj na tych, którzy pukają do Twoich drzwi i oferują coś „za darmo”. Niestety, zdarzają się na rynku usług nieuczciwi wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny.

Zwracamy uwagę, że wybór firmy sprzedającej urządzenie, jak i wykonującej jego montaż, należy do Państwa – naszych wnioskodawców i beneficjentów.

W programie „Czyste Powietrze” najwyższe bezzwrotne dofinansowanie, z kompleksową termomodernizacją i wymianą źródła ciepła, to nawet 136 200 zł, ale VAT zawsze musi dopłacić wnioskodawca.

Jeśli ktoś oferuje usługę „za darmo”, warto mieć wątpliwości co do rzetelności takiej oferty. Jeśli przedstawiciel firmy podsuwa pełnomocnictwo w ramach programu „Czyste Powietrze”, a nie daje możliwości na spokojne zapoznanie się z warunkami umowy – warto zastanowić się nad rzetelnością takiej oferty.

Podpisując pełnomocnictwo, dajesz komuś prawo do dysponowania przyznaną Ci dotacją.

 

Wysokie rachunki bez termomodernizacji

Oferta na zainstalowanie wyłącznie nowego źródła ciepła w budynku, który wymaga termomodernizacji (tj. docieplenia przegród, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej itp.), może skutkować wysokimi rachunkami za ciepło w okresie grzewczym.

Dlatego jeśli decydujesz się na wymianę wyłącznie starego „kopciucha” na nowe źródło ciepła, np. pompę ciepła, upewnij się, że Twój dom jest odpowiednio docieplony.

Wybierając źródło ciepła do swojego domu, korzystaj z listy zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM: lista-zum.ios.edu.pl). Po 13 czerwca na liście ZUM znajdziesz tylko te pompy ciepła, które obecnie przechodzą dodatkową weryfikację efektywności i jakości.

 

Rekomendacje

W ramach programu możesz otrzymać dotację na termomodernizację budynku jednorodzinnego wraz z wymianą źródła ciepła. Upewnij się, że dobór nowego źródła ciepła został Ci wskazany zgodnie ze stanem budynku. Urządzenie musi mieć odpowiednią moc i sprawność. Najlepiej pokaże to audyt energetyczny.

Skonsultuj się w gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym „Czystego Powietrza”, czy oferta, którą przedstawił Ci wykonawca jest zgodna z potrzebami Twojego budynku.

 Źródło: NFOŚiGW

—————————————————————————————————

Chcesz zainwestować w pompę ciepła? Oto 20 wskazówek doświadczonych instalatorów, które pomogą dobrać rzetelną firmę oraz odpowiednie urządzenie:

  1. Lokalna firma. Wybieraj lokalną firmę z polecenia. Najlepiej jeśli jest znana z tego, że jest wiarygodna, profesjonalna, z kolejką klientów. To świetny punkt wyjścia. Warto poczekać.
  2. Siedziba. Firma instalacyjna musi mieć budzącą zaufanie stałą siedzibę – biuro lub zakład.
  3. Kontakt z klientami. Firma instalacyjna umożliwia kontakt z poprzednimi klientami, oczywiście za ich zgodą.
  4. Firma posiadające autoryzację producenta pompy ciepła. Autoryzacja jest dowodem na to, że jest wyszkolona przez producenta i specjalizuje się w danej marce (nieraz wielu).
  5. Wybór markowej pompę ciepła. Wiele niemarkowych pomp ciepła ma dane techniczne wyssane z palca! Nie wolno podejmować takiego ryzyka, łakomiąc się na niższą cenę albo ulegając złotoustemu sprzedawcy.
  6. Niska cena to przepis na katastrofę. Za niską ceną idzie niska jakość podzespołów, a często też brak serwisu, wiarygodnej gwarancji.
  7. Sprawdź warunki gwarancji. Warunkiem powinno być też pierwsze autoryzowane uruchomienie – przez autoryzowaną firmę lub serwis producenta. Gwarancja powinna jasno określać odpowiedzialność producenta. Pompę ciepła zamontował instalator, ale to producent bierze odpowiedzialność za urządzenie.
  8. Sieć serwisowa. Producent markowej pompy ciepła ma sieć serwisową. W przypadku awarii, interwencja serwisu jest szybka.
  9. Serwis jest blisko. Autoryzowany serwis producenta musi być blisko! Nie od przypadku używa się słowa sieć serwisowa. Jeśli pompa ciepła popsuje się w środku zimy, odległość nabiera znaczenia.
  10. Gwarantem firma instalacyjna? To błąd! Jedynym serwisem dla pompy ciepła nie może być firma instalacyjna, która zamontowała urządzenie. – Będzie problem, zadzwoni pan, przyjedziemy. – Uciekaj! Za rok tej firmy może nie być.
  11. Reakcja na awarię jest szybka. Czas reakcji serwisu na zgłoszenie musi być krótki – najlepiej z dnia na dzień. Niewiarygodne warunki gwarancji, brak serwisu i może się okazać, że przyjmie ktoś zgłoszenie, ale na przyjazd instalatora każe czekać tydzień.
  12. Pompę ciepła wybiera instalator. To instalator, a nie właściciel domu dobiera pompę ciepła! To podstawowe założenie: mamy zaufanie do instalatora, a on na podstawie danych o budynku i zapotrzebowania na ciepło precyzyjnie wybiera typ pompy ciepła.
  13. Klient nie decyduje w sprawach technicznych. Split, monoblok, propanowa? To nie są wybory właściciela domu! Często niestety klienci są atakowani dużą dawką wiedzy, cechami urządzeń. Nie ma w tym nic złego pod warunkiem, że nie muszą wybierać.
  14. Warto coś wiedzieć. Dobrze jeśli coś wiesz o pompach ciepła, ale nie ufaj swojej wiedzy.
  15. Uwaga na entuzjastów wyłącznie monobloków. Wielu instalatorów będzie namawiało tylko na taką pompę, bo nie ma uprawnień na f-gazy koniecznych do montażu pomp ciepła typu split. Warto sprawdzić, czy firma ma takie uprawnienia.
  16. Ile ciepła potrzeba – to najważniejsze kryterium. Rodzaj i moc pompy ciepła trzeba dobrać tak, by zapewnić ciepło w budynku – to jest najważniejsze kryterium doboru! Błędem jest najpierw wybór rodzaju pompy ciepła czy rodzaju czynnika roboczego. Najpierw zapotrzebowanie, potem urządzenie.
  17. Porównuj dane techniczne pomp ciepła. Porównaj charakterystykę pracy pomp ciepła – gdzie? W kartach katalogowych urządzeń. Warto sprawdzić, jaką moc ma pompa ciepła w ujemnych temperaturach. Markowa pompa ciepła straci niewiele mocy nawet przy -15oC. Niemarkowa – może w ogóle nie być danych o wydajności w ujemnych temperaturach.
  18. SCOP sporo nam powie. SCOP jest ważniejszym parametrem niż COP – mówi, ile średnio w roku pompa ciepła daje ciepła z 1 kWh energii.
  19. Nie przewymiaruj pompy ciepła. Wybór mocniejszej pompy ciepła, „na zapas” – to poważny błąd. Pompa ciepła będzie taktować, nadmiernie zużywając energię i sprężarkę.
  20. Najważniejsze pytanie: stan budynku? Chcesz pompę ciepła? Pierwsze pytanie: W jakim stanie jest budynek? Im lepiej ocieplony dom, tym niższe rachunki za energię – to podstawa. Nieraz okazuje się, że pierwsza decyzja to poprawić parametry budynku, a dopiero później dobór pompy ciepła.

Źródło: www.pompujcieplozglowa.pl

——————————————————————————————————–

 

Zalety i wady najczęściej wybieranych źródeł ciepła

Kotły gazowe

Zalety:

  • Najbardziej powszechne źródła ciepła, co wynika z tego, że zasilane są paliwem

kopalnym, które funkcjonuje w naszym systemie energetycznym od dawna;

  • Bezobsługowość i sterowalność;
  • Nowoczesne kotły gazowe są niskoemisyjne w porównaniu do kotłów na paliwa stałe

i wytwarzają bardzo mało substancji szkodliwych;

  • Mogą pracować na wyższych temperaturach niż pompy ciepła;
  • Lepiej radzą sobie w budynkach mniej efektywnych energetycznie, czyli w budynkach

nieocieplonych;

  • Szybciej osiągają wyższą temperaturę, co daje większą możliwość regulacji

temperatury w sytuacji wychłodzenia budynku;

  • Mogą efektywnie wspomóc pompę ciepła w sytuacjach, gdy mamy bardzo niską

temperaturę na zewnętrz.

Wady:

  • Opierają się na spalaniu paliwa kopalnego (z tego powodu podobnie jak węgiel od 2027 r. ma zostać obciążony podatkiem ETS2, który wliczony będzie w rachunki);
  • Wymagają odpowiedniego pomieszczenia o odpowiednich parametrach i wentylacji;
  • Konieczność doprowadzenia gazu ziemnego z systemu zewnętrznego czy własnego

źródła gazu płynnego;

  • Wymagają okresowych kontroli i konserwacji.

Pompy ciepła

Zalety:

  • Najnowocześniejsze i najbardziej ekologiczne źródła ciepła do ogrzewania i ciepłej

wody użytkowej;

  • Korzystają z ciepła środowiska (energia z powietrza, energia z wód gruntowych,

gruntu czy wód płynących), czyli najbardziej ekologicznego źródła energii;

  • Bezobsługowość i sterowalność;
  • Tańsze w eksploatacji, co wynika ze sprawności urządzenia;
  • Duża efektywność i wydajność urządzenia;
  • Zwiększona dostępność dofinansowania zakupu pompy ciepła;
  • Dynamiczny wzrost rynku pomp ciepła.

Wady:

  • Wyższa cena inwestycji w porównaniu z tradycyjnymi źródłami ciepła;
  • Stosowanie pompy ciepła w budynku nieocieplonym może spowodować problemy z
  • eksploatacją urządzenia i zwiększone koszty.

 

Kotły biomasowe

Zalety:

  • Wykorzystywanie odnawialnego źródła energii, jakim jest biomasa;
  • Dużo niższa emisja zanieczyszczeń niż w przypadku tradycyjnego „kopciucha”;
  • Wysoka wydajność w przypadku nowoczesnych kotły biomasowych;
  • Szybko osiągają nastawioną temperaturę.

Wady:

  • Niedopuszczone przez Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzeni na terenach gęsto zabudowanych ze względu na ryzyko efektu skali w kontekście emisji zanieczyszczeń;
  • Zależność od dostępności biomasy;
  • Konieczność posiadania przestrzeni do przechowywania biomasy;
  • Prognozowany wzrost cen pelletu;
  • Odpowiednie składowanie opału, żeby nie był narażony na czynniki zewnętrzne, takie jak
  • wilgoć;
  • Konieczność regularnej konserwacji urządzenia grzewczego;
  • Niewłaściwie używane mogą powodować duże emisje zanieczyszczeń.

 Źródło: Wywiad z audytorem energetycznym dr T. FIszerem