Pamięci powstańców

521c8f8fdd49f.jpg

1 sierpnia, o godz. 17:00, we wszystkich miastach Polski, na pamiątkę godziny „W”, kiedy to w 1944 roku rozpoczęło się Powstanie Warszawskie, rozbrzmiewała syrena alarmowa. W gminach powiatu legionowskiego w ten dzień odbyły się uroczystości związane z uhonorowaniem pamięci o bohaterach minionych czasów.

Zryw mieszkańców Warszawy, który był zbrojną odpowiedzią na niemiecką okupację stolicy, zakończył się śmiercią dla około 150 tysięcy ludności cywilnej. Miasto zostało prawie całkowicie zniszczone. Bohaterskie 63 dni wspominali zgromadzeni przy pomnikach i miejscach pamięci narodowej mieszkańcy powiatu legionowskiego. Przedstawiciele władz Gminy Legionowo i Jabłonna złożyli wieńce pod obeliskiem upamiętniającym żołnierzy 3 kompanii Batalionu I Rejonu „Marianowo-Brzozów” przy ulicy Kościuszki. Uroczystości obejmowały również złożenie hołdu przy kwaterze wojennej na cmentarzu w Legionowie, przy rondzie Rodziny Rykaczewskich, tablicy poświęconej pamięci Wandy Tomczyńskiej i Andrzeja Paszkowskiego. Wspominano bohaterów przy tablicach ku czci Nauczycieli Tajnego Nauczania przy Liceum im. Marii Konopnickiej, podchorążego Jerzego Dąbkowskiego i Stefana Majewskiego, rotmistrza Witolda Pileckiego, podpułkownika Romana Kłoczkowskiego oraz przy obelisku Sybiraków na osiedlu Piaski. Uroczystości zakończyły się w godzinach popołudniowych złożeniem wieńców pod pomnikiem poległych harcerzy szarych Szeregów, Pomnikiem Polski Walczącej na Rondzie AK oraz koncertem i Mszą Świętą w kościele garnizonowym przy ulicy Piłsudskiego.

Władze Gminy Jabłonna o godzinie 17.00 złożyły kwiaty i zapaliły znicze na skwerze „ppor. Alfy” i „ppor. Skiby” przy pomniku Poległych w latach 1939 – 1945 niedaleko budynku poczty. O godzinie 18.00 odbyła się Msza Święta w intencji poległych w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski.

  

  

Nieporęt również składał wieńce. Kwiaty składali m.in. przedstawiciele władz samorządowych, radni, sołtysi oraz mieszkańcy m.in. przy pomniku pod Dębem Wolności na Placu Wolności w Nieporęcie, na grobach zamordowanych przez Niemców żołnierzy AK (19.08.1944 r.) w lesie nieporęckim, na grobie Bronisława Tokaja, oficera AK, dowódcy III Batalionu I Rejonu VII Obwodu AK „Obroża” oraz w miejscu śmierci podchorążych AK Alfa i Skiba – 17 czerwca 1944r., przy ul Strużańskiej.

  

Serock uhonorował pamięć o powstańcach poprzez złożenie wieńca przy tablicy pamiątkowej umieszczonej na ścianie ratusza oraz zorganizowanie wystawy fotograficznej pt. „Byliśmy Wolnością, Powstanie Warszawskie 1 sierpnia – 2 października 1944”. Zbiory te można podziwiać w budynku serockiego ratusza na rynku miejskim w dniach od 1 do 18 sierpnia. W tym czasie w ratuszu jest też prezentowany film pl. „Kanały”, który został udostępniony dla mieszkańców Serocka, dzięki uprzejmości Muzeum Powstania Warszawskiego.

  

W gminie Wieliszew z kolei, odprawiona została msza święta w Kościele Parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego w Wieliszewie w intencji żołnierzy Armii Krajowej Rejonu I Obwodu VII „Obroża”. Pamięć powstańców uczczono również złożeniem wiązanek pod tablicą poświęconą żołnierzom AK, na mogile żołnierza AK Jana Lący, pochowanym na cmentarzu parafialnym w Wieliszewie oraz złożeniem kwiatów pod pomnikiem w miejscu straceń na Nowopolu w Michałowie-Reginowie.

  

iw/ms