Od pewnego czasu kontakty międzynarodowe Gminy Wieliszew przeźywają renesans. Kolejnym elementem tej działalności Wieliszewa było spotkanie w gminie mieszkańców z gośćmi z Rumunii, Włoch, Grecji, Łotwy. Wzięli oni udział w unijnym projekcie „Europa dla obywateli” zorganizowanym przez Referat Promocji i Informacji Urzędu Gminy Wieliszew. Podczas pobytu grupa była goszczona przez mieszkańców Gminy oraz sołectwa Michałów – Reginów, Wieliszew, Łajski oraz Skrzeszew.
Projekt trwał od 26 czerwca do 4 lipca. Juź w sobotę dotarli do nas uczestnicy z naszych gmin partnerskich Graffignano i Siret jak i młodzieź z zaprzyjażnionej łotewskiej gminy Salaspils. W niedziele, zanim rozpoczął się oficjalny program, goście spotkali się z mieszkańcami Gminy. Było to moźliwe, poniewaź wiele rodzin odpowiedziało na propozycję ugoszczenia uczestników projektu i tak po Mszy św. odprawionej w Kościele Parafialnym p.w. Przemienienia Pańskiego w Wieliszewie 2-3 osoby spędziły niedzielne popołudnie z polskimi rodzinami. Okazało się, źe pewne wcześniejsze obawy nowej formy współpracy okazały się bezpodstawne i źe bariera kulturowa i czasem językowa nie stanowiły większego problemu. Wieczorem goście, ich gospodarze oraz wolontariusze skorzystali z zaproszenia Stowarzyszenia Etyka i Prawo z Michałowa – Reginowa, które przygotowało uroczystą kolację oraz ognisko integracyjne.
Poniedziałek 28 czerwca był oficjalnym dniem rozpoczęcia projektu. Wtedy teź do grupy dołączyli przedstawiciele naszej greckiej gminy partnerskiej Agios Stefanos. W Sali Widowiskowej Urzędu Gminy Wieliszew uczestników przywitał Wójt Gminy Wieliszew przypominając źe „podstawą do zorganizowania tego typu Projektu jest członkowstwo w Unii Europejskiej krajów przez Was reprezentowanych” po czym Paweł Kownacki, koordynator projektu przedstawił plan zajęć na następne sześć dni. Jeszcze tego samego dnia goście obejrzeli nowopowstałe gimnazjum, Gminne Centrum Kultury w Łajskach i przespacerowali się po terenie łowiska „Okoń” . Na obiad i chwilę relaksu w cieniu grupa udała się do Jaskółowa, gdzie przez pracowników Urzędu został przygotowany grill a wszystkim przygrywali członkowie rumuńskiego zespołu Kołomeika. Kolacja odbyła się wieczorem w wieliszewskiej Malwie, gdzie gości o godz. 19 przywitał sołtys Wieliszewa Ludwik Źołek.
Następnego dnia zgodnie z projektem na sali widowiskowej grupy zaprezentowały swoje miasta, tradycje ludowe oraz opowiedziały o stereotypach jakie panują w ich krajach. Najbardziej barwna była prezentacja gości z Siret, bowiem wykonali oni równieź tańce ludowe z Bukowiny w połączeniu ze śpiewem ujawniając przy tym niebywałe talenty aktorskie. Równieź grupa łotewska zaprezentowała się świetnie – w multimedialnej prezentacji młodzieź z Salaspils przybliźyła audytorium swój kraj, jego historię oraz przyrodę. W nagrodę wszyscy zwiedzili Twierdzę Modlin i Pałac w Jabłonnie a o godz. 19 w Centrum Kultury kolację na cześć gości przygotowało sołectwo Łajski wraz z Klubem Seniora.
W duchu wymiany kulturowej oraz wspólnej zabawy przebiegła równieź środa. W Centrum Kultury w Łajskach liderzy grup uczyli tańców oraz piosenek ze swoich państw. W tym celu zostały utworzone mieszane grupy do których równieź dołączyli mieszkańcy Gminy Wieliszew oraz wolontariusze. Podczas tych zajęć kursanci nauczyli się podstawowych kroków tańców rumuńskich, krakowiaka, łotewskiego tańca, włoskiej piosenki oraz tzw „Zorby”, greckiego tańca narodowego.
Nie oznaczało to koniec wspólnych wysiłków – na stadionie „Orlik” doszło do meczu na szczycie – Wieliszew vs. Reszta Świata, który zakończył się remisem.
Podczas pobytu nie zabrakło równieź zwiedzania sąsiedniego Legionowa – w czwartek po zwiedzaniu Ratusza w Urzędzie Miasta Legionowo gości przyjął Zastępca Prezydenta Miasta Piotr Zadroźny a następnie grupa przyglądała się zajęciom szkoleniowym motocyklistów w CSP. Cięźkie maszyny pojawiły się równieź na pokazie Straźaków z OSP Kałuszyn, którzy nieopodal Jeziora Klucz zaprezentowali swoje umiejętności.
Jednym z głównych załoźeń projektu była wymiana kulturowa oraz pokonywanie stereotypów. W piątek, przed wyjazdem na Stare Miasto w Warszawie, w pomieszczeniach Centrum Kultury w Łajskach odbyły się próby skeczy oraz wspólnej piosenki. Owoce pracy zaprezentowano na scenie w Sali Nr 1 – w mieszanych grupach młodzieź w humorystyczny sposób rozprawiła się ze stereotypami. Występy były interaktywne – po kaźdym skeczu publiczność zgadywała jaki kraj przedstawiono i nagradzała „aktorów” gromkimi brawami. Największy aplauz zebrał skecz w którym Paulina Wójcik i Vangelis Kampalis odegrali scenę ironizującą obsługę klienta w pewnym greckim urzędzie. Koniec zajęć i jednocześnie merytoryczny koniec projektu markowało wspólne wykonanie piosenki Blowin’ in the wind Boba Dylana, śpiewanej na zmianę w językach angielskim, włoskim, łotewskim, rumuńskim i polskim.
Nie był to jednak koniec wraźeń – na sobotę pracownicy Referatu Promocji i Informacji zorganizowali podchody, w którym uczestnicy projektu i wolontariusze musieli wykazać się orientacją w terenie. Tego dnia nadszedł czas na oficjalne poźegnanie – zorganizowało je sołectwo Skrzeszew wraz z tamtejszą jednostką OSP. Wszyscy byli zgodni, źe projekt był udany i źe warto go powtórzyć. Źegnając grupę Wójt Waldemar Kownacki podziękował wszystkim uczestnikom oraz polskim wolontariuszom. „Bez Was wydżwięk projektu byłby mniejszy. Chciałbym podziękować szczególnie rodzinom, które przyjęły gości w swoich progach i w fantastyczny sposób zaprezentowali polską gościnność w Naszej Małej Ojczyżnie. Ten dobry sygnał to znak źe współpraca jest dobrze pojmowana i źe jest rozwojowa. Bo współpraca jest dla ludzi, a nie dla urzędów” Poźegnań przy ognisku i wyśmienitej karkówce, podawanej przez grillmistrzów Sławomira Wojciechowskiego oraz Macieja Kowalika, nie było końca.
Przy organizacji i realizacji projektu ogromnym zaangaźowaniem wykazali się mieszkańcy Gminy Wieliszew. W ugoszczeniu gości w niedzielne popołudnie zgłosiło się 25 rodzin, a przy merytorycznej części oraz wyjazdach Referat Promocji i Informacji mógł liczyć na pomoc kilkudziesięciu młodych wolontariuszy.
– Kolejne wyjazdy i projekty goszczące będą organizowane sukcesywnie jak tylko Gmina Wieliszew i jej gminy partnerskie uzyskają dofinansowanie z Unii Europejskiej. Obecnie do udziału w festiwalu muzycznym na zaproszenie włoskiej Gminy Graffignano – pokrywającej koszty pobytu – przygotowuje się grupa 10 młodych mieszkańców gminy. Młodzieź będzie od 20 do 29 lipca wspierać organizację festiwalu w ramach włoskiego programu wzorowanego na wieliszewskim workcampie – podkreśla Paweł Konwacki, odpowiedzialny za współpracę międzynarodową gminy Wieliszew.
Piotr Sypniewski