31 października wygasła dzierżawa ponad 8 ha gruntu, na którym giełdowa spółka Tup S.A prowadziła od 2007 r. Port Jachtowy Nieporęt. Gmina Nieporęt nie zawarła ze spółką kolejnej umowy dzierżawy. Już wkrótce sama rozpocznie tam działalność turystyczno-rekreacyjną. Dotychczasowy dzierżawca zarzuca gminie naruszenie prawa.
Chcieli 1,5 mln zł za wyposażenie portu
Port Jachtowy Nieporęt kończąc swoją działalność na terenie gminy Nieporęt, rozwiązał dotychczasowe umowy ze swoimi kontrahentami oraz zabrał swoje mienie. Gmina Nieporęt chciała nawet odkupić część sprzętu i wyposażenia od spółki np. pomosty. Jednak nie zgodziła się ona na sprzedaż pojedynczych elementów wyposażenia portu i zaproponowała gminie odkupienie całości za ok. 1,5 mln zł. Cena ta była dla gminy Nieporęt nie do przyjęcia.
Analizują protokół odbioru
Teren portu był odbierany przez pracowników UG Nieporęt 31 października br. do późnego wieczora. Obecnie trwa analiza sporządzonych w tym dniu protokołów inwentaryzacyjnych. Pozwoli ona m.in. stwierdzić, czy po stronie dzierżawcy nie doszło do żadnych naruszeń oraz czy zastany stan zgadza się ze stanem początkowym obiektu.
Przenoszą się do Siewierza
Pomimo wielkich chęci ze strony władz Portu Jachtowego Nieporęt odnośnie kontynuowania działalności w gminie, władze gminy nie zgodziły się i same przejęły zarząd nad tym terenem oraz wcześniej nad terenem portu Pilawa. Wobec powyższego, port Nieporęt swą działalność przenosi do Siewierza nad Zalew Przeczycko-Siewierski, gdzie obecnie realizowany jest projekt budowy zrównoważonego miasta Siewierz-Jeziorna.
Naruszyli prawo?
Władze wspomnianego portu zarzucają gminie Nieporęt, że ta odmawiając zawarcia kolejnej umowy dzierżawy i przejmując zarząd nad tym terenem, nie wspiera rozwoju przedsiębiorczości na swoim terenie, a także, że naruszyła szereg przepisów m.in. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, o ochronie konkurencji i konsumentów oraz o gospodarce komunalnej. Gmina Nieporęt odpowiada z kolei, że porty są jej własnością i w żaden sposób nie łamie ona prawa, chcąc zapewnić jak najlepsze warunki mieszkańcom i gościom, żeglarzom, motorowodniakom, dzieciom, klubom i poszukującym rekreacji w parku lub na plaży poprzez uatrakcyjnienie tych gruntów.
Szukają już pracowników
Od 1 listopada br. zarząd nad terenem portu Nieporęt i wcześniej nad portem Pilawa przejęła gmina Nieporęt. Według zapowiedzi, tereny portów mają być fizycznie chronione i ubezpieczone. Właściciele jachtów mogą swój sprzęt zostawić w portach w nadchodzącym sezonie zimowym, najprawdopodobniej w cenie zbliżonej do zeszłorocznej. Od września br. w UG Nieporęt przyjmowano wnioski w tej sprawie. Niebawem gmina ma podpisywać odpowiednie umowy z właścicielami łodzi. Jednocześnie trwa rekrutacja pracowników, chętnych na etaty w gminnych już portach. Póki co, ich aplikacje przyjmowane są w UG Nieporęt.
Chcą, aby porty działały już latem 2014 r.
Władze gminy Nieporęt zapowiadają jednocześnie, że chciałyby, aby tereny dawnych portów Nieporęt i Pilawa służyły użytkownikom w miarę możliwości nieprzerwanie. Zobowiązały się także, że dołożą wszelkich starań, aby porty były otwarte w najbliższym sezonie letnim w 2014r. oraz w sezonach kolejnych.
ms