W 2024 r. na terenie powiatu legionowskiego życie straciło 861 dzików. Tylko jeden z nich był chory na ASF

dziki

Dziki, fot. archiwum GP

Na łącznie 861 martwych dzików z terenu powiatu legionowskiego przebadanych pod kątem nosicielstwa wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) w 2024 r. , tylko jeden z nich zakażony był tą chorobą – raportują służby weterynaryjne, odpowiedzialne za m. in. zwalczanie tego rodzaju chorób wśród zwierząt.

W 2024 r. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim przebadał łącznie 861 martwych dzików pod kątem nosicielstwa wirusa ASF. Chodzi o zwierzęta z terenu powiatu legionowskiego. Tylko jedno z tych zwierząt było chore na tę chorobę. – 9 lutego 2024 r. na terenie leśnym pomiędzy Jabłonną, a Chotomowem znaleziono martwego dzika padłego z powodu ASF – informuje radnych Rady Powiatu Legionowskiego lekarz weterynarz Magdalena Stępień, zastępczyni Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim. – Na terenie powiatu nowodworskiego nie stwierdzono ognisk chorób zakaźnych zwalczanych z urzędu – dodaje.

Z uwagi na ujawnienie ogniska tej choroby u dzika znalezionego na terenie gminy Jabłonna, służby weterynaryjne w 2024 r. przebadały pod kątem nosicielstwa tego wirusa wszystkie pozyskane oraz znalezione padłe dziki, tak na terenie powiatu legionowskiego, jak i powiatu nowodworskiego. – Ogółem, na terenie powiatu legionowskiego w 2024 r. pozyskano w ramach odstrzału planowego i sanitarnego 749 sztuk dzików. Dodatkowo, zbadano 112 dzików padłych oraz zabitych w wypadkach komunikacyjnych. W powiecie nowodworskim odstrzelono 737 dzików oraz zbadano 35 dzików padłych – dowiadujemy się z raportu z zeszłorocznej działalności Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim.

 

Poziom zagrożenia epidemią zmniejszono, ale ASF wciąż zagraża

Nieujawnienie żadnego ogniska ASF u martwych dzików, odnalezionych na terenie powiatu nowodworskiego w 2024 r. spowodowało, że region ten został ostatnio przesunięty z różowej do niebieskiej strefy. Innymi słowy zluzowano tam obostrzenia związane z obchodzeniem się z trzodą chlewną. Powiat legionowski wciąż jest w zasięgu strefy różowej.

W epidemii wirusa ASF wśród dzików i świń hodowlanych na terytorium m. in. Polski wprowadzono 4 strefy. Ta oznaczona kolorem czerwonym oznacza, że wirusa ASF wykryto w gospodarstwach rolnych wśród świń. Strefa różowa oznacza, że choroba ta dotyczy tylko dzików. Wyróżnia się także strefę niebieską, co oznacza, że region oznaczony tym kolorem nie ma aktywnych form tej choroby, ale położony jest w bliskim sąsiedztwie strefy z wirusem, oraz strefę białą, czyli zupełnie czystą od tego wirusa.

Dzików jest coraz więcej. Zwierzęta wchodzą na tereny zabudowane

W dalszym ciągu obserwujemy stabilizację populacji dzika. Zwierząt jest coraz więcej i zaczynają stanowić coraz większy problem na obszarach zabudowanych, zwłaszcza zaś m.in. w Legionowie, Jabłonnie i Nowym Dworze Mazowieckim – informuje radnych powiatowych lekarz weterynarz Magdalena Stępień, zastępczyni Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim wykonuje zadania z zakresu administracji weterynaryjnej, w tym m .in. zajmuje się zwalczaniem chorób zakaźnych wśród zwierząt i nadzorem nad produkcją żywności pochodzenia zwierzęcego na obszarach powiatów nowodworskiego i legionowskiego.