22 września – Dzień Bez Samochodu. Komunikacja miejska i parkingi P+R za darmo

Autobus fot. wtp.waw.pl

Autobus, fot. wtp.waw.pl (archiwum GP)

We wtorek (22 września) obchodzimy Dzień Bez Samochodu. Święto to ma zachęcić kierowców do korzystania ze zbiorowej komunikacji lub rowerów. Tego dnia będziemy mogli jeździć komunikacją miejską za darmo.

W najbliższy wtorek podróżni będą mogli nieodpłatnie podróżować pociągami KM, autobusami zastępczej komunikacji autobusowej (ZKA) na obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Małkinia, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko-Kamienna, Drzewica oraz autobusami KM na odcinku Modlin – Lotnisko Modlin – informują Koleje Mazowieckie.

Także korzystanie ze wszystkich pojazdów komunikacji miejskiej wykonujących przewozy w ramach Warszawskiego Transportu Publicznego oraz parkingi P+R będą tego dnia bezpłatne. W pociągach WKD uprawnienie do bezpłatnych przejazdów obowiązuje na przejazdy wszystkimi pociągami, niezależnie od relacji i czasu podróży – bez konieczności posiadania jakiegokolwiek dokumentu stwierdzającego prawo do odbycia podróży.

 

 

Rośnie popularność komunikacji zbiorowej

Jak wynika z danych GUS, godziny spędzane codziennie w korkach i rosnąca świadomość ekologiczna powodowały, że w 2019 r. mieszkańcy województwa mazowieckiego częściej niż w 2018 r. decydowali się na inny niż auto środek transportu. W 2019 miejskie autobusy i tramwaje przewiozły w województwie mazowieckim o 5,2%, natomiast w Warszawie o 1,5% więcej pasażerów niż rok wcześniej.

Koronawirus a komunikacja zbiorowa

Z uwagi na panującą epidemię dane z 2020 r. będą zapewne mniej korzystne dla komunikacji miejskiej. Z jednej strony pojawiły się administracyjne ograniczenia liczby pasażerów w autobusach i tramwajach, z drugiej obawy o zdrowie skłoniły wiele osób do powrotu za kierownicę własnego auta.

Wybierz zdrowie, postaw na rower

Ekologicznym środkiem transportu, który niewątpliwie sprawdził się w czasie epidemii, a nawet zyskał na popularności w tym trudnym czasie, jest oczywiście rower. Za tym środkiem transportu przemawia nie tylko pozytywny jego wpływ na zdrowie i środowisko, ale także z roku na rok poprawiająca się infrastruktura rowerowa. W 2019 r. na Mazowszu sieć ścieżek dla rowerzystów powiększyła się o 346,5 km, zaś w Warszawie o 54,7 km.