7 lipca obchodzimy Światowy Dzień Czekolady

Czekolada fot. GP

Kakao i jego pochodne towarzyszą ludzkości od tysięcy lat, jednak to na przełomie ostatnich stu lat produkty wytwarzane z ziarnem kakaowca cieszą się największą popularnością.

 

 

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić deser bez czekolady lub wyrobów z nią związanych. Skąd się wzięła czekolada, od kiedy znają ją Europejczycy? Nasiona kakaowca były znane już Majom i Aztekom w Ameryce Południowej i Łacińskiej. Były wykorzystywane przez nich do produkcji napoju dla najzamożniejszych i najważniejszych obywateli. Był używany również do ceremonii rytualnych. Napój ten przyrządzano z roztartych nasion kakaowca podawanych wraz z miodem lub kukurydzą. Nasiona kakaowca trafiły do Europy w XV wieku za sprawą Krzysztofa Kolumba. Jednak ówcześni mieszkańcy Europy nie wiedzieli, jak je wykorzystywać. Picie czekolady z dodatkiem cukru stało się popularne w Europie w XVII wieku. Od tego czasu zapanowało istne szaleństwo na produkty, które wytwarzane są z nasion kakaowca. Znane nam dzisiaj, najpopularniejsze na całym świecie tabliczki czekolady to XIX-wieczny wynalazek.

 

 

Różne rodzaje czekolady

Wyróżniamy obecnie cztery najpopularniejsze rodzaje czekolad. Są to: gorzka, deserowa, mleczna i biała. Różnią się zawartością miazgi kakaowej. Czekolada gorzka powinna zawierać min. 70 % miazgi kakaowej. W czekoladzie deserowej zawartość miazgi to min. 50 %, natomiast w mlecznej jej wartość nie przekracza 50 %. Biała czekolada w porównaniu z ziarnami kakaowca to wytwór młody. Powstała w latach 30. XX wieku. Przeważnie nie zawiera proszku kakaowego, zdarza się jednak czasami, że do jej produkcji wykorzystuje się proszek kakaowy, jednak nie więcej niż 30 %.  W 2018 roku do sprzedaży została wprowadzona różowa czekolada. Wytwarzana jest z nasion kakaowca rubinowego. Ma ona całkowicie naturalną różową barwę bez dodawania sztucznych barwników.

Czekolada dobra na wszystko?

Spożywanie czekolady może być zdrowe dla organizmu człowieka. Pomimo tego że to czekolada mleczna i deserowa cieszą się największą popularnością, częściej powinniśmy sięgać po czekoladę gorzką. Im więcej zawartości procentowej kakao, tym lepiej. Owoce kakaowca zawierają flawonoidy, które wpływają korzystnie na układ krwionośny, chroniąc go przed miażdżycą i powstawaniem zakrzepów. Wspomagają również pamięć. Dzięki zawartości żelaza, magnezu i potasu pozytywnie wpływa na pracę organizmu, a ze względu na tryptofan i teobrominę stymuluje układ nerwowy i wpływa na poprawę nastroju.

 

Należy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru. Czekolada jest bardzo kaloryczna (ok. 550 kcal/100g) i zawiera dużo tłuszczu, a w przypadku czekolady mlecznej także cukru. Jedzona w nadmiarze może prowadzić do przybierania na wadze, cukrzycy i chorób układu krążenia.

Polacy kochają czekoladę i produkty z niej wytwarzane. Średnio co roku obywatele naszego kraju zjadają ponad 6 kg. tego smakołyku.