Lokalny przedsiębiorca i obecny legionowski radny, Andrzej Kalinowski jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości (PiS) na prezydenta Legionowa. Partia zarejestrowała też listy swoich kandydatów na radnych Rady Miasta Legionowo i Rady Powiatu Legionowskiego. Ujawniamy nazwiska.
Drugie podejście
Lokalny przedsiębiorca i obecny legionowski radny, Andrzej Kalinowski jest kandydatem PiS na prezydenta Legionowa. To już drugie podejście tego samorządowca do zdobycia tego urzędu. Z pierwszym wydarzeniem tego typu mieliśmy do czynienia jesienią 2018 r. Podczas ówczesnych wyborów samorządowych, Andrzeja Kalinowskiego w roli prezydenta Legionowa widziało 23,14 procenta legionowian, co przełożyło się na 5913 głosów poparcia. Samorządowiec przegrał tę bitwę z wieloletnim prezydentem Legionowa, Romanem Smogorzewskim, na którego wówczas zagłosowało 56,77 procent mieszkańców. Niemniej jednak, głosy poparcia wówczas uzyskane dały mu drugi najlepszy wynik.
Kariera i wykształcenie
46-letni Andrzej Kalinowski wraz z żoną i dziećmi mieszka w Legionowie. Jest legionowskim radnym i zarazem prywatnym przedsiębiorcą. Obecnie jest prezesem zarządu jednej z zależnych od Agencji Mienia Wojskowego (AMW) spółek. Chodzi dokładnie o wyspecjalizowaną w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym spółkę AMW Sinevia, mającą swoją siedzibę w Nowym Dworze Mazowieckim. W przeszłości był dyrektorem Centralnego Ośrodka Sportu i pełnomocnikiem PiS w powiecie legionowskim. Ubiegający się o fotel legionowskiego prezydenta radny ma wyższe wykształcenie – jest absolwentem dwóch warszawskich szkół – Wyższej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiej (SGGW) i Szkoły Głównej Handlowej (SGH). Na SGGW zdobył dyplom magistra inżyniera budownictwa, zaś na SGH w 2015 r. ukończył studia podyplomowe z zakresu zarządzania podmiotami leczniczymi. Oprócz tego w 2016 r. pomyślnie przeszedł kurs na członka rad nadzorczych spółek skarbu państwa w IBD Bussines School.
PiS w kwietniowych wyborach samorządowych powalczy o mandaty radnych tylko w Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Radzie Powiatu Legionowskiego i w Radzie Miasta Legionowo. Partia nie wystawia swoich kandydatów na radnych do rad gmin Serock, Jabłonna, Wieliszew i Nieporęt.
I tak, jedyną związaną z powiatem legionowskim kandydatką PiS na radną w Sejmiku Województwa Mazowieckiego jest Katarzyna Kalinowska, lekarka, prywatnie będąca żoną Andrzeja Kalinowskiego, kandydata na prezydenta Legionowa.
Poniżej publikujemy kompletne listy kandydatów PiS na radnych w Radzie Powiatu Legionowskiego oraz w Radzie Miasta Legionowo.
Kandydaci PiS do Rady Powiatu Legionowskiego:
Okręg nr 1 obejmujący swoim zasięgiem miasto Legionowo
1. Konrad Michalski, były legionowski radny, obecny wicestarosta powiatu legionowskiego;
2. Zenon Kuska, obecny radny powiatowy, prywatny przedsiębiorca;
3. Włodzimierz Wójcik;
4. Małgorzata Grabowska-Kozera, obecna legionowska radna;
5. Krystyna Astrachancew;
6. Grzegorz Janiszewski;
7. Tamara Muniak;
8. Teresa Prokurat;
9. Alina Jóźwiuk;
10. Karol Zieliński;
11. Krzysztof Błażewicz;
12. Justyna Szymczak.
Okręg nr 2 obejmujący swoim zasięgiem teren gminy Jabłonna:
1. Artur Stankiewicz, obecny radny powiatu legionowskiego;
2. Bartłomiej Mielnicki;
3. Halina Zwierzchlewska;
4. Maria Szczur;
5. Apolonia Osiecka;
6. Roman Truszkowski.
Okręg nr 3 obejmujący swoim zasięgiem teren gminy Wieliszew:
1. Jacek Drozdowski;
2. Piotr Trzciński;
3. Anna Przegalińska;
4. Alina Zielińska;
5. Grzegorz Michalczyk.
Okręg nr 4 obejmujący swoim zasięgiem teren gminy Serock:
1. Piotr Choroś, obecny radny powiatowy;
2. Waldemar Nalewajek;
3. Alfred Szymański;
4. Katarzyna Majewska;
5. Jadwiga Domurat.
Okręg nr 5 obejmujący swoim zasięgiem teren gminy Nieporęt:
1. Dariusz Depczyński;
2. Tamara Sobierska;
3. Mieczysław Rudnicki;
4. Julia Dymek;
5. Wiesław Smoczyński, były wójt gminy Nieporęt, obecny radny powiatowy.
Kandydaci PiS do Rady Miasta Legionowo:
Okręg nr 1 obejmujący swoim zasięgiem takie legionowskie dzielnice jak Przystanek, osiedle Młodych, III Parcelę i Ludwisin:
1. Andrzej Kalinowski, obecny legionowski radny, przedsiębiorca;
2. Agnieszka Kobylińska;
3. Andrzej Kacperski;
4. Wiesław Stachnik;
5. Barbara Gochna;
6. Bogdan Sikorski;
7. Julia Błaszczak.
Okręg nr 2 obejmujący swoim zasięgiem takie legionowskie dzielnice jak m. in. osiedle Piaski i Kozłówka, okolice Centrum Szkolenia Policji (CSP), Bukowiec A, B i C oraz dzielnicę Grudzie:
1. Michał Kalman;
2. Janina Karolik;
3. Roman Wilk;
4. Bożena Krzyżanowska;
5. Joanna Stachnik;
6. Grzegorz Kacperski.
Okręg nr 3 obejmujący swoim zasięgiem takie legionowskie dzielnice jak m. in. centrum miasta oraz spółdzielcze osiedla Jagiellońska i Batorego:
1. Marcin Miałkowski;
2. Krzysztof Pacocha;
3. Artur Pawłowski, obecny legionowski radny;
4. Krystyna Ziemka;
5. Barbara Jankowska;
6. Julia Gronczewska.
Okręg nr 4 obejmujący swoim zasięgiem takie legionowskie dzielnice jak m. in. osiedle Sobieskiego oraz niewielkie części osiedla Jagiellońska i Ludwisina:
1. Katarzyna Skierkowska-Pacocha, obecna legionowska radna;
2. Zdzisław Koryś, obecny legionowski radny;
3. Bartosz Astrachancew;
4. Teresa Kobylarz;
5. Irena Krajczyńska;
6. Mariusz Janiszewski.
W ciągu kilku najbliższych dni PiS zorganizuje konwencję wyborczą, podczas której przedstawi swój program oraz przedstawi kandydatów na radnych oraz na prezydenta Legionowa.