13 stycznia 2020 r. w sali widowiskowej legionowskiego ratusza w ramach IX Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu legionowskiego odbyło się spotkanie z z mówcą motywacyjnym Angelo Pentaris pt. „Jak uwolnić swój całkowity potencjał. Punktem końcowym programu był koncert z duetem Shandy & Eva.
Droga Angelo do samodzielności
Angelo Pentaris to perkusista pochodzący z Grecji, który spędził pierwsze lata w szpitalach podłączony do maszyn, które utrzymywały go przy życiu. Niestety w wyniku niewystarczającej ilości tlenu w fazie prenatalnej i przedwczesnych narodzin, Angelo przyszedł na świat z paraliżem czterokończynowym. Jego rodzice zrobili wszystko, co mogli, aby Angelo mógł żyć samodzielnie mimo pesymistycznych zapowiedzi lekarzy, którzy uważali, że do końca życia będzie jeździł na wózku inwalidzkim i nie będzie mógł ruszać rękami. Angelo pracował bardzo ciężko, by zrealizować postawiony sobie cel – żyć samodzielnie. Uprawia sport, gra na perkusji, skończył studia muzyczne i mieszka w Los Angeles, jest także mówcą motywacyjnym, po prostu żyje pełnią życia. W swoim wykładzie poruszył tematy związane z tym, jakie znaczenie w życiu mają przeciwności losu, jak zamienić strach w odwagę i wiarę oraz jak uwolnić swój całkowity potencjał. To było niecodzienne spotkanie z człowiekiem, który wyszedł poza siebie, poza ograniczenia, które narzucił mu los. Realizuje własne marzenia i jest, wbrew zapowiedziom, człowiekiem zupełnie niezależnym, pełnym mądrości.
Piękna opowieść o trudnym, pełnym poświęceń życiu Angela Pentaris przyciągnęła uwagę 280 widzów w legionowskim ratuszu. Mówca opisywał barwnie swoje życie w kontekście smutnych jak i zabawnych historii. Widownię poruszyła pierwsza wyprawa Angelo na lody do pobliskiego sklepu. W tym czasie jeszcze jeździł na wózku inwalidzkim. Opracował plan, jak dotrze do celu bez swojego pojazdu. Po wielu trudach dotarł do oszklonej lodówki pełnej wspaniałych, wielosmakowych lodów, nachylił się, by sięgnąć po swój ulubiony smak i… wpadł do środka. Jego głowę otaczały lody. Był szczęśliwy. Ktoś zobaczył poruszające się w powietrzu stopy i pomógł się wydostać z pułapki. Ten epizod pokazuje siłę woli i dążenie do usamodzielnienia się, zdobycia niezależności.
Nie mniej emocjonujący był jego koncert z duetem Shandy&Eva, który był dowodem na to, że nie można dać się zaszufladkować. Każdy musi zawalczyć o własną drogę w życiu i zdobywać poprzez ciężką pracę to, o czym marzy. Każdy musi walczyć z przeciwnościami, aby być sobą. „Accept yourself, your strengths, your weaknesses, your truths, and know what tools you have to fulfill your purpose.”- Zaakceptuj siebie , swoje mocne strony i słabości, poznaj siebie, zdobądź narzędzia do realizacji swoich celów” apelował do zebranych.
Pamiętamy i o naszych bohaterach
Organizacja tej imprezy w ramach IX Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu legionowskiego jest ważnym elementem motywowania do intensywnej pracy nad sobą.
Nadrzędnym celem działalności jest zapobieganie wykluczaniu społecznemu osób niepełnosprawnych, propagowaniu twórczości tych osób, integracja społeczna oraz propagowanie wiedzy o niepełnosprawności i jej przyczynach. Wykład i koncert dedykowany był wszystkim zebranym na sali widowiskowej i poza nią. My w naszym powiecie też mamy niepełnosprawnych, którzy swoje ograniczenia przekuli w sukces, np. Marek Krauss – artysta sztuki Art-Brut, jego żona Natalia czy też Wojciech Kowalczyk. Czynnie uczestniczą w życiu społecznym i robią to, co lubią, co daje im satysfakcje i czyni ich życie pełnym.
Do wydarzenia w ratuszu doszło za sprawą pani Pauliny Żmijewskiej, która podczas pobytu w USA poznała i zaprosiła do Legionowa Angelo. Opisane wydarzenie w ramach IX Dni Osób Niepełnosprawnych zorganizowała Fundacja” Promień Słońca” i Zespół Szkolno-Przedszkolny Milenium w Legionowie. Patronami Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu legionowskiego są starosta Powiatu Legionowskiego Robert Wróbel i prezydent miasta Legionowo Roman Smogorzewski. A patronami medialnymi Polskie Radio RDC, LTV Legionowo, gazeta Miejscowa i gazeta Powiatowa.
Jerzy Jastrzębski