Badanie zdolności kredytowej nie zawsze musi być przeprowadzane przez bank. Możemy powierzyć je także niezależnemu pośrednikowi, który dzięki ocenie zdolności kredytowej, łatwiej dobierze ofertę dopasowaną do naszych możliwości.
Przyznanie kredytu zawsze wiąże się dla banku z pewnym ryzykiem. By je zminimalizować, instytucja dokładnie analizuje zdolność kredytową każdego klienta ubiegającego się o finansowanie. Od wyników tej analizy zależy to, czy otrzymamy kredyt, a warto pamiętać, że wymagania poszczególnych banków mogą być naprawdę różne. Warto więc dowiedzieć się, jakie czynniki są brane pod uwagę przy badaniu zdolności kredytowej i jak przygotować się do złożenia wniosku w banku. Dzięki tej wiedzy możemy bowiem uniknąć wielu problemów i skrócić nasze starania o upragniony kredyt.
Jak wygląda badanie zdolności kredytowej?
Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, bo każdy bank i firma pożyczkowa inaczej ocenia zdolność kredytową swoich klientów. Badanie zdolności kredytowej opiera się na danych dostarczonych przez klienta ubiegającego się o pożyczkę oraz tych, które bank pozyskał samodzielnie. Mogą one być zawarte w dokumentach formalno-prawnych, na przykład w umowach o pracę, zaświadczeniach wystawionych przez pracodawcę lub ZUS, a także w wyciągach z konta bankowego.
Ocena zdolności kredytowej – co na nią wpływa?
Jak już wspomnieliśmy, na ocenę zdolności kredytowej wpływ mogą mieć najróżniejsze czynniki. Zazwyczaj jest to wysokość i regularność naszych dochodów, a także perspektywa ich zachowania na czas spłaty kredytu. Poza tym bank weźmie pod uwagę także inne czynniki. Są to między innymi obecne zobowiązania i ewentualne problemy ze spłatą wcześniejszych (tego dowie się dzięki raportowi z BIK-u), źródło dochodów oraz forma zatrudnienia, wiek, stan cywilny czy liczbę dzieci. Jako że każdy bank w inny sposób ocenia zdolność swoich klientów, czynniki te mają zwykle inne znaczenie i nie wszystkie są poddawane analizie.
Skorzystaj z pomocy profesjonalistów
By złożyć wniosek tylko do tych instytucji, w których prawdopodobieństwo przyznania kredytu jest duże, warto skorzystać z pomocy niezależnych pośredników kredytowych. Przez przesłaniem aplikacji do banków szczegółowo zbadają oni naszą zdolność kredytową i wybiorą oferty dopasowane do naszych możliwości. Na taki krok warto zdecydować się także, jeśli sądzimy, że nasza zdolność nie jest zbyt wysoka i dostępne są dla nas jedynie pożyczki pozabankowe. Może bowiem okazać się, że z pomocą pośrednika uda nam się otrzymać bezpieczne i niedrogie kredyty bez zdolności – Dobre Kredytowanie to jedna ze stron, za pośrednictwem których uzyskamy taką pomoc.