W wodzie pitnej w 4 placówkach w powiecie legionowskim wykryto bakterie z grupy coli. W ponownie pobranych przez sanepid próbkach nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Legionowskie placówki podłączone są do wodociągów, skąd więc pochodzić może zanieczyszczenie wody?
W próbkach wody pobranych przez Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny 25 i 27 listopada w Zespole Szkół w Komornicy, Przedszkolu Miejskim przy ul. Husarskiej oraz Szkole Podstawowej nr 7 w Legionowie i Szkole Podstawowej w Olszewnicy Starej wykryto obecność bakterii z grupy coli. W związku z komunikatem sanepidu, 29 listopada, zamknięto przedszkole w Legionowie, w Szkole Podstawowej nr 7 wydano zakaz używania wody do picia i mycia rąk, w Komornicy z użytkowania wyłączono stołówkę szkolną. Jednocześnie w celu weryfikacji uzyskanych wyników, sanepid tego dnia ponownie pobrał próbki z powyższych placówek. Drugi test nie wykazał przekroczeń norm w żadnej ze szkół. Nie odnotowano też przypadków zatruć z tego powodu. – Na dzień dzisiejszy do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej nie wpłynęły zgłoszenia dotyczące zachorowań wynikających z zaistniałej sytuacji – poinformowała nas 29 listopada Katarzyna Skierkowska-Pacocha z PSSE w Legionowie.
Bakterie z grupy coli to jeden z parametrów służących do oceny jakości wody przeznaczonej do spożycia. Do tej grupy należą bakterie pochodzenia kałowego (E. coli) oraz pochodzenia środowiskowego (występować mogą w wodach, w glebie, materiale roślinnym) i wiele z nich nie stanowi istotnego zagrożenia dla zdrowia ludzi. Wykrycie obecności w wodzie bakterii z tej grupy nie jest jednoznaczne z zanieczyszczeniem wody odchodami. Taką przyczynę zanieczyszczenia stwierdza się, gdy wykryta zostanie obecność konkretnego szczepu bakterii E. coli lub enterokoków. W żadnej z próbek pobranych przez legionowski sanepid nie wykazano obecności takich drobnoustrojów.
Skąd zanieczyszczenie?
Obecność bakterii z grupy coli może oznaczać m. in. nieprawidłowości na etapie uzdatniania wody ujmowanej lub braku skuteczności dezynfekcji wody. Do placówek w Legionowie wodę dostarcza PWK Legionowo, dlatego gdyby nieprawidłowości leżały po stronie wodociągów, bakterie pojawiłyby się także w innych punktach pobrań w sieci, a takich przekroczeń nie stwierdzono. Obecność bakterii z tej grupy w wodzie dystrybuowanej może być związana z zanieczyszczeniem wtórnym, do którego może dochodzić w wyniku awarii lub modernizacji instalacji wodociągowej, nieprawidłowego czyszczenia i dezynfekcji po naprawie, czy przy występowaniu przepływów wstecznych. Niewykluczone także, że podczas pierwszego badania doszło do zanieczyszczenia próbki lub błędu w laboratorium.