Bezpieczne ferie zimowe. Spotkanie z policją rzeczną

policja-rzeczna-gimnazjum-wieliszew_02

Co zrobić, by ferie zimowe minęły spokojnie i bezpiecznie? Czy na zamarzniętym jeziorze może być bezpiecznie? Jak pomóc komuś, kto wpadnie do przerębla? Co robić, gdy pod nami załamie się lód?

Na te i inne pytania gimnazjaliści z Wieliszewa mogli usłyszeć odpowiedź 7 lutego na spotkaniu z sierżant sztabową z Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie Kingą Czerwińską. Temat rozmów brzmiał „Bezpiecznie na śniegu i lodzie” . Podczas spotkania zaprezentowano uczniom filmik z instruktażem na temat sposobów ratowania osoby, pod którą załamał się lód.

Bezpieczna ślizgawka

Jak wszyscy wiemy, ruch i aktywność fizyczna na świeżym powietrzu jest jak najbardziej wskazana. W trudnych warunkach zimowych wszyscy musimy jednak zachować szczególną rozwagę i ostrożność. Trzeba pamiętać, że woda to żywioł, również zimą. Należy korzystać tylko ze specjalnie przygotowanych lodowisk, unikać nieznanych, zamarzniętych akwenów wodnych (rzek, jezior, stawów). Przed wstąpieniem na lód trzeba pamiętać o sprawdzeniu jego grubości, jednak jeżeli nie ma się pewności, czy jest bezpiecznie nie powinno się wchodzić.

Jak zachować się w trudnej sytuacji

Na lodzie należy unikać miejscowego przeciążenia, a po usłyszeniu trzeszczenia lodu natychmiast zawrócić. Gdy zauważymy osobę, pod którą załamał się lód w pierwszej kolejności należy sprawdzić swoje bezpieczeństwo, natychmiast wezwać pomoc, a gdy jest taka możliwość możemy spróbować podać linę czy sanki. Zbawienne w takiej sytuacji może okazać się zwykły szalik czy gałąź. Pamiętać trzeba, aby nie zbliżać się zbytnio do tej osoby.

Zasady bezpiecznych zabaw na lodzie

– Jeżdżąc na łyżwach korzystaj tylko z zorganizowanych i nadzorowanych lodowisk. Nie wolno urządzać ślizgawek i lodowisk na jeziorach, rzekach, stawach oraz innych zbiornikach wodnych.

– Pamiętaj! Cienki i kruchy lód może się załamać pod ciężarem człowieka – to jest główna przyczyna wielu wypadków i utonięć w okresie zimowym.

– Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujść rzek, nurty rzek, ujścia kanałów, ujścia ścieków, ujęcia wody, mosty, wszelkie pomosty, miejsca na lodzie z występującymi rysami i pęknięciami.

– Do zjeżdżania na sankach, nartach lub urządzenia ślizgawki wybieraj miejsca oddalone od ruchu samochodowego.

– W zimie bądź szczególnie ostrożny – spadające sople lodu, zaśnieżone i oblodzone chodniki mogą stać się przyczyną wypadku.

– W przypadku załamania lodu zagrożenie stanowi bardzo niska temperatura wody i otoczenia, zimowy strój oraz trudności z wydostaniem się na powierzchnię lodu. W takim przypadku wzywaj pomocy, połóż się płasko na wodzie, rozłóż szeroko ręce i próbuj wpełznąć na lód. Staraj się poruszać w kierunku brzegu leżąc na lodzie.