Centrum Integracji Społecznej ma bazę. Wyremontowana własnymi siłami

remont-cis-tbs

Członkowie warsztatu remontowo-budowlanego podczas pracy (fot. GP/am)

Wszyscy, którzy bardzo sceptycznie podchodzili do idei przywracania „do życia” długotrwale bezrobotnych, mogą obejrzeć dowody na to, że CIS „działa”. Warsztat remontowo-budowlany podniósł z ruiny budynek w Wieliszewie, a tym samym stworzył dla siebie siedzibę.

Dobra robota

Parterowa część budynku, w którym mieści się także Towarzystwo Budownictwa Społecznego, została użyczona CIS-owi na bazę dla swojej ekipy. 10 mężczyzn przez blisko dwa miesiące pracowało, aby doprowadzić lokal do pożądanego stanu. Obecnie prace są na etapie końcowym. Pozostało ułożenie części glazury. Przy ul. Modlińskiej 23A odbudowano podłogi, postawiono ścianki działowe, utworzono węzeł sanitarny, zamontowano sanitariaty – umywalki i prysznic. Położono pełną instalację elektryczną, obudowano instalację grzewczą i instalację grawitacyjną, zamontowano grzejniki oraz drzwi wewnętrzne i zewnętrzne. Ponadto wszystkie ściany i sufity zostały odnowione i pomalowane.

Doskonalenie umiejętności

To dopiero początek pracy zespołu remontowo-budowlanego.  – Pracujemy na rzecz instytucji użyteczności publicznej ciągle doskonaląc umiejętności. W chwili obecnej odnawiamy kilka pomieszczeń w Wydziale Rodzinnym Sądu Rejonowego w Legionowie oraz klatki schodowe w siedzibie Starostwa Powiatowego w Legionowie. W planach mamy prace remontowe m.in. w Ośrodku Pomocy Społecznej, szkołach ponadgimnazjalnych, Zakładzie Opieki Zdrowotnej – informuje kierownik CIS Dorota Wróbel-Górecka.

Nie tylko nakłady

Dla przypomnienia warto wspomnieć, że CIS w większości finansowany jest ze środków Unii Europejskiej. – W okresie kiedy możemy uczyć się pracując nieodpłatnie, chcemy wesprzeć jak najwięcej instytucji użyteczności publicznej, instytucji, które świadczą usługi publiczne, z których każdego dnia korzystają mieszkańcy powiatu – przekonuje Wróbel-Górecka. Nie tylko warsztat remontowo-budowlany jest „produktywny”. Podczas zimowego obozu szkoleniowego warsztat gastronomiczny żywił ostatnio młodych adeptów ratownictwa w ramach WOPR-u. Panie z warsztatu opiekuńczego odbywają praktyki w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie i Domu Pomocy Społecznej „Kombatant”. Wkrótce będą wspomagać Ośrodek Pomocy Społecznej. Warsztat gospodarczo-porządkowy posprzątał cmentarz w Serocku. Obecnie pracuje na ulicach i chodnikach oczyszczając przestrzeń publiczną. Dba również o tereny zielone.

Życie smakuje

Jeden z uczestników programu Andrzej Trzonkowski z warsztatu remontowo-budowlanego wiąże duże nadzieje z uczestnictwem w CIS. Wierzy, że bezrobocie do niego już nie wróci. – Dla mnie to, że udało nam się podnieść ten budynek z ruiny, to jest satysfakcja. Wierzymy, że to nie koniec i uda nam się znaleźć swoje miejsce na rynku pracy. Remonty zawsze były i będą, dlatego jesteśmy w dobrej sytuacji. Jeśli kierownictwu uda się stworzyć spółdzielnię, lub inną formę wspierania nas, odpłacimy ciężką pracą. Jestem ambitny i nie chciałbym nigdy być czyimś utrzymankiem. Teraz maluję w Sądzie Rejonowym.  Jest kolor słoneczny, bananowy, piaskowy. Panie są zadowolone, bo ściany nie były malowane od lat. Przynoszą pączki, a mi życie znowu smakuje – mówi z radością.