Coraz więcej pożarów traw, strażacy apelują o niewypalanie nieużytków

Pożar_traw_suchocin

Pożar traw (fot. arch. T.Kołodziński KP PSP Legionowo)

Tylko wczoraj (10 marca) straż pożarna aż 8 razy interweniowała w sprawie pożarów traw w powiecie legionowskim. Strażacy apelują o niewypalanie nieużytków.

Wczoraj (10 marca) do Powiatowego Centrum Kierowania w Legionowie wpłynęło aż 8 zgłoszeń dotyczących pożarów traw. Strażacy interweniowali m.in. w Jachrance przy ulicy Polnego Wiatru, w Wólce Radzymińskiej przy ulicy Wirażowej czy w miejscowości Góra przy ulicy Rzecznej. Największy pożar miał miejsce w Nowej Wsi (gmina Serock), w sumie spłonęło tam około 9 hektarów nieużytków. Akcja gaśnicza zastępów z OSP Gąsiorowo oraz PSP Legionowo trwała prawie 3 godziny.

Najczęstszą przyczyną pożarów jest wypalanie nieużytków, najwięcej interwencji podejmowanych jest w okresie wczesnej wiosny od marca do kwietnia. – Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności, która ze względu na występujące w tym czasie okresy wegetacji stanowi doskonałe podłoże palne, co w zestawieniu z dużą aktywnością czynnika ludzkiego w tym sektorze, skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za ponad 94% przyczyn ich powstania odpowiedzialny jest człowiek. – informuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. – Należy pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomagają także powiewy wiatru. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

W pożarach giną zwierzęta

Poza zniszczoną glebą skutkiem pożarów nieużytków jest także śmierć zwierząt. Giną nie tylko żaby, jaszczurki czy jeże ale także lisy, kuny i borsuki. W czasie pożaru niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków zwierząt, znajdujące się na ziemi oraz w krzewach, w płomieniach giną zarówno zwierzęta leśne jak i domowe, które znajdą się w pobliżu miejsca pożaru i tracą orientację lub ulegają zaczadzeniu.

Kary za wypalanie nieużytków

Wypalanie traw, poza tym że jest niebezpieczne i może doprowadzić do tragedii, jest także niedozwolone. Zgodnie z kodeksem wykroczeń za wypalanie traw, nieużytków, łąk, pastwisk czy pasów przydrożnych grozi kara aresztu, nagana oraz grzywna. W przypadku wzniecenia pożaru w lesie lub na terenach śródleśnych grozi kara grzywny od 20 złotych do 5.000 tysięcy złotych. Osoby, które według kodeksu karnego doprowadzają do pożaru, który zagraża innym osobom lub znajdującym się w pobliżu budynkom mogą trafić do więzienia nawet na 10 lat.