Gdy mówi się o dynamicznym rozwoju technologicznym, dużo uwagi poświęca się problemowi wykluczenia cyfrowego. Tymczasem powinniśmy pamiętać także o seniorach – oni już są wykluczeni cyfrowo, warto zatem „włączyć” ich do cyberspołeczności. Choćby dając im do ręki tablet.
Chodzi o to, by nie dopuścić do technologicznego rozwarstwienia społecznego – czyli do sytuacji, gdy obok ludzi świadomych możliwości nowoczesnych urządzeń, zapewniających cyfrową łączność, żyją ci, którzy nie potrafią z tych rozwiązań korzystać.
Szansę na cyfrową asymilację seniorów dają tablety, urządzenia znacznie prostsze w obsłudze od komputerów stacjonarnych i laptopów. Są bardzo poręczne, nie wymagają od użytkownika specjalistycznej wiedzy. Taka mała tabliczka, a zapewnia dostęp do usług, danych, funkcji łącznościowych, dokumentów, muzyki, filmów i wielu innych typów informacji.
Dzięki dostępnym na rynku książkom dla seniorów nauczysz się korzystać z urządzeń mobilnych. Dowiesz się, że współczesny telefon nie służy tylko do wykonywania połączeń telefonicznych i wysyłania SMS-ów. Nauczysz się robić zdjęcia, udostępniać je innym, wyszukiwać informacje w Internecie, a także korzystać z nawigacji. Jeśli zdecydowałeś się na tablet, koniecznie dowiedz się, jak surfować po sieci, korzystać z poczty elektronicznej albo rozerwać się w wolnym czasie, oglądając ciekawe programy. Uwielbiasz czytać, wybierasz się w dłuższą podróż pociągiem lub autobusem i chętnie wziąłbyś ze sobą całą biblioteczkę? Już nie musisz – poznaj zalety e-papieru i czytaj e-booki. Zaimponujesz dzieciom i wnukom.
Nie daj się wykluczyć!
Jeśli do tej pory nie korzystałeś z nowych technologii, to czas zacząć cieszyć się z ich dobrodziejstw, dzięki nim sam zniesiesz bariery w komunikacji z ludźmi nawet w najdalszych zakątkach świata.
/-/ Ewa Milner-Kochańska
Naczelnik Wydziału Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych
Konkurs
Jakie funkcje może spełniać tablet?
Pierwsza osoba, która wyśle poprawną odpowiedź na adres zdrowie@um.legionowo, otrzyma książkę