Dni Spirometrii. 10 października bezpłatne badania w przychodni Zdrowie

spirometria

Tym razem w terminie od 7 do 12 października w 250 ośrodkach w całej Polsce, bezpłatnie, lekarze, pielęgniarki i technicy spirometrii będą wykonywać badanie, dzięki któremu możemy się zorientować, w jakim stanie są nasze płuca.

 

Spirometria to badanie przydatne do rozpoznawania astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP). W Polsce na astmę choruje ok. 4.000.000 pacjentów ale tylko 2.000.000 wie o swojej chorobie. Pozostali maja duszności, kaszlą, ale myślą, że są przeziębieni lub że to „tylko” alergia.

Na POCHP choruje w Polsce 2.000.000 osób ale tylko 600.000 ma rozpoznanie- inni maja duszności w czasie wysiłku, sapią i myślą że chorują na serce… co więcej nierozpoznana POCHP skraca życie o 10-15 lat – ludzie często nie dożywają emerytury!!!

 

 

A można wykonać spirometrię i rozpoznać chorobę. Problem w tym, że to specjalistyczne badanie dostępne tylko u specjalisty pulmonologa lub alergologa, a na konsultację na NFZ czeka się czasami ponad rok.

Dlatego w ramach europejskiej kampanii HEALTHY LUNGS FOR LIFE, w 250 ośrodkach w całej Polsce będziemy wykonywać bezpłatne badania spirometryczne – mówi organizator akcji Piotr Dąbrowiecki z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergię i POCHP. Hasłem kampanii jest „Oddychaj czystym powietrzem-zatrzymaj astmę i POCHP”

W ciągu 9 lat w ramach Dni spirometrii udało się przebadać ponad 56.000 pacjentów. Ponad 10.500 osób miało w badaniu spirometrycznym obturację (skurcz oskrzeli) i otrzymało list do swojego doktora z prośbą o wdrożenie dalszej diagnostyki w kierunku astmy lub POCHP.

Zapraszamy na badania tych co kaszlą i maja duszności, palących tytoń lub mieszkają w zanieczyszczonej atmosferze. Warto wejść na stronę www.astma-alergia-pochp.pl i sprawdzi,ć gdzie w okolicy jest ośrodek wykonujący bezpłatne badania spirometryczne. Na terenie Legionowa badania spirometryczne będzie wykonywane 10 października 2019 w NZOZ Zdrowie ul. Sowińskiego 15 A.

Jak przygotować się do spirometrii?

Doktor Dąbrowiecki przypomina, że nie potrzeba się specjalnie przygotowywać do badania, ale należy pamiętać aby:

– przed badaniem nie palić papierosów ani nie pić alkoholu – minimum przez 2 godziny.

– nie wkładać ubrania krępującego ruchy tułowia, a przede wszystkim klatki piersiowej i brzucha.

– dwie godziny przed spirometrią nie należy jeść obfitych posiłków oraz produktów, które mogą powodować wzdęcia np. kapusty czy grochu.

Uzyskanie najbardziej wiarygodnego wyniku zależy od zaangażowania pacjenta podczas badania. Inaczej mówiąc, należy oddychać z całych sił i starannie wykonywać polecenia technika. Wydech powinien być bardzo silny (maksymalny) i trwać przynajmniej 6 sekund, u dzieci 3 sekundy. Powietrze należy wydychać najdłużej, jak się da, nawet wtedy, gdy mamy wrażenie, że w płucach nie ma już powietrza. Zazwyczaj próbę powtarza się trzykrotnie. Jeżeli osiągnięte wyniki są porównywalne, można uznać, że badanie zostało przeprowadzone prawidłowo. Na spirometrię nie zapraszamy osób z gorączką, świeżo (do 4 tygodni ) po udarze lub zawale serca, mających krwioplucie lub posiadające tętniaki zagrożone pęknięciem (w mózgu lub klatce piersiowej bądź w jamie brzusznej).

Wyniki badania spirometrycznego są przedstawione w postaci liczb oraz w postaci wykresów. Badanie obrazuje się tzw. krzywą przepływ–objętość. Jest to wykres, w którym na osi pionowej zaznaczony jest przepływ, a na poziomej – objętość wdychanego i wydychanego powietrza. Krzywa ma charakterystyczny kształt, którego ocena ułatwia interpretację badania.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w badaniu spirometrycznym, pacjent powinien odbyć konsultację specjalistyczną z lekarzem (alergologiem lub pulmonologiem). W przypadku potwierdzenia astmy lub POCHP należy włączyć leczenie wziewne, które zmniejszy ilość objawów i częstotliwość zaostrzeń. – Każda osoba, która zgłosi się 10 października do NZOZ Zdrowie będzie miała wykonaną spirometrię – chciałbym aby każdy miał dobry wynik – podsumowuje dr Dąbrowiecki prowadzący w „Zdrowiu” poradnię alergologiczną.