Domy samopomocy i świetlice środowiskowe

prawa_niepelnosprawnych

 

W ubiegłą sobotę odbyły się ostatnie w tym roku prelekcje dotyczące praw osób niepełnosprawnych, których tematem były świetlice środowiskowe oraz domy samopomocy dla osób niepełnosprawnych.

Domy samopomocy i świetlice środowiskowe

Podstawą prawną działania domów samopomocy oraz świetlic środowiskowych dla osób niepełnosprawnych są między innymi: ustawa o pomocy społecznej, ustawa o ochronie zdrowia psychicznego, ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie czy Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie środowiskowych domów samopomocy.

Środowiskowe domy samopomocy to ośrodki wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, czyli zarówno dla chorych psychicznie, jak też niepełnosprawnych intelektualnie. W celu uzyskania informacji na temat domów samopomocy, najlepiej udać się do ośrodka pomocy społecznej czy powiatowego centrum pomocy rodzinie. Pamiętać należy, że domy samopomocy społecznej są częścią leczenia, oprócz leczenia farmakologicznego. W celu poznania szczegółowych uregulowań dotyczących domów samopomocy polecam lekturę wyżej wspomnianego rozporządzenia.

Domy samopomocy mają na celu rehabilitację, ale także dla osób korzystających z nich są ich drugim domem, gdzie czują się bezpieczne, ale także potrzebne, gdzie odnajdują siebie i mogą się w pewien sposób realizować. Domy samopomocy mają przede wszystkim na celu zwiększenie pewności siebie i własnych możliwości, integrację z osobami o podobnych przeżyciach, rozwój osobisty i zawodowy.

Warto podkreślić, że świetlice także mogą funkcjonować, jako placówki wsparcia dziennego jako wsparcie rodziny. Mogą one być prowadzone przez gminy lub organizacje, którym gmina zleciła realizację tego działania. Świetlice to nie tylko zapewnienie dziecku opieki, ale także pomocy w nauce oraz organizacja wolnego czasu poprzez zabawę, zajęcia sportowe czy rozwój zainteresowań.

Prelekcje dotyczące praw osób niepełnosprawnych, odbyły się w Legionowie dzięki współpracy:
– Fundacji „Omega Pomagamy”, której Fundatorem są Kancelarie Prawne Omega,
– Fundacji Promień Słońca – protoplasty Dni Osób Niepełnosprawnych,
– Starostwa Powiatowego w Legionowie oraz
– Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie,
– Urzędu Miasta Legionowo.

Na kolejne prelekcje zapraszamy w przyszłym roku, o których informacje będą zamieszczane na stronach internetowych fundacji oraz w prasie.

W przypadku pytań i wątpliwości w konkretnych sprawach zapraszamy do korzystania z bezpłatnej pomocy prawnej w siedzibie Fundacji „Omega Pomagamy”.

Niniejszy artykuł nie jest poradą prawną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Zachęcamy do przesyłania problemów i pytań do prawnika za pośrednictwem redakcji Gazety Powiatowej bądź bezpośrednio na mail prawnika. Odpowiedzi będą udzielane na łamach tygodnika Gazeta Powiatowa.

Marlena Rębelska-Dyguda

szkolenia@fundacja-omega.pl