Na start biznesu, innowacje oraz na wejście na rynki zagraniczne polscy przedsiębiorcy otrzymają najwięcej dotacji w ramach nowej unijnej perspektywy na lata 2014-2020.
Podczas zeszłotygodniowej (9 kwietnia) konferencji pt. „Gospodarka dla przedsiębiorców”, zorganizowanej w legionowskiej restauracji „Prezydencka”, eksperci związani z Polskim Stronnictwem Ludowym (PSL) podpowiedzieli legionowskim przedsiębiorcom, gdzie i jak szukać dodatkowych środków na rozwój swojego biznesu oraz jak z nich najefektywniej skorzystać. Okazuje się, że w nowej unijnej perspektywie na lata 2014-2020 największą pulę tych środków, zwrotnych jak i tych bezzwrotnych, zarezerwowano dla nich w ramach krajowego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR). Budżet tego programu ma sięgnąć blisko 36 mld zł, zaś jednostką odpowiedzialną za rozdysponowanie tych pieniędzy na poziomie centralnym w sektorze mikro, małych i średnich firm ma być Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). W ramach „Inteligentnego Rozwoju” najwięcej kasy z Brukseli popłynie do rodzimej przedsiębiorczości na projekty dotyczące badań i rozwoju usług proinnowacyjnych dla biznesu, internacjonalizacji, start-upów i klastrów. Znajdą się również odpowiednie środki na wdrożenie tych innowacji, a dokładnie na wdrożenie wyników prac badawczych docelowo prowadzących do uruchomienia produkcji nowych produktów lub usług.
Inteligentne specjalizacje
Na poziomie wojewódzkim, w ramach unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego dla Mazowsza na lata 2014-2020, do mazowieckich firm ma trafić przeszło 1,4 mld zł. Pierwszeństwo w przyznawaniu dotacji będą miały przedsiębiorstwa zainteresowane wdrażaniem, upowszechnianiem i wprowadzaniem na krajowy rynek „innowacyjnych” i „inteligentnych” w skali regionu rozwiązań. Na podstawie analizy najważniejszych obszarów gospodarczych oraz technologii wiodących na Mazowszu, urząd marszałkowski wskazał aż 4 inteligentne specjalizacje, czyli innowacyjne płaszczyzny badawczo-rozwojowe, w których województwo ma szansę stać się liderem w kraju i na międzynarodowych rynkach. Chodzi tu o bezpieczną żywność, inteligentne systemy zarządzania, nowoczesne usługi dla biznesu oraz wysoką jakość życia.
Kasa na wystawiennictwo
W ramach nowego RPOWM mazowieccy przedsiębiorcy będą mogli sięgnąć po pieniądze unijne m. in. na prace badawczo-rozwojowe, usługi doradcze, w tym wysokospecjalistyczne oraz inwestycje podnoszące konkurencyjność i innowacyjność firm. Kasa z Brukseli znajdzie się też w łatwym zasięgu ręki tych firm, które będą chciały uczestniczyć w misjach gospodarczych oraz krajowych i międzynarodowych imprezach targowo-wystawienniczych. Przewidziano też pomoc w postaci dotacji bezzwrotnych na założenie działalności gospodarczej.