System wczesnego ostrzegania SISMS służy do bezpośredniego ostrzegania i informowania mieszkańców przez wiadomości tekstowe SMS. To jedyny profesjonalny teleinformatyczny system w kraju funkcjonujący na telefony komórkowe. Sprawdziliśmy czy i jak rzeczywiście działa w powiecie legionowskim.
System Samorządowy Informator SMS daje władzom samorządowym możliwość bycia w stałym kontakcie z mieszkańcami. W zależności od potrzeb system służy przede wszystkim informowaniu i przesyłaniu ogólnych wiadomości mających na celu podniesienie jakości życia oraz poziomu bezpieczeństwa mieszkańców oraz ostrzegania przed zagrożeniami np. meteorologicznymi. Rejestracja w systemie jest prosta. Wystarczy kliknąć w link systemu na stronie internetowej swojej gminy lub wejść bezpośrednio na stronę główną systemu. Następnie należy wysłać z telefonu komórkowego sms-a z odpowiednim kodem.
Pierwszy był Wieliszew
Najdłużej w Samorządowym Informatorze SMS działa Wieliszew. W systemie zarejestrowany jest od lutego 2010 roku. – System sprawdził się doskonale podczas pożaru magazynów Bistypu. Na bieżąco informowaliśmy rodziców, którzy byli zarejestrowani w systemie, co dzieje się z ich dziećmi, które musieliśmy ewakuować ze względu na niebezpieczeństwo, że chmura toksycznych oparów dotrze do Wieliszewa – mówi Mariusz Kraszewski z Referatu Promocji Gminy Wieliszew. Jako główne zalety systemu wymienia przede wszystkim dostępność, szybkość i zasięg. – Coraz rzadziej nośnikiem informacji są plakaty, jak ty było kiedyś. W gąszczu informacji omijamy je wzrokiem, przenosząc się na elektroniczne sposoby komunikacji. A o ile nie każdy ma dostęp do Internetu w telefonie, to każdy ma dostęp do usługi SMS – dodaje. Serwis usług sms zamawiam w środę o godz. 14.50. Do wyboru mam: e-komunikaty dla obywateli, konkursy, ważne ogłoszenia mieszkańców, wiadomości i ogłoszenia gminne oraz wydarzenia kulturalne. Każda dziedzina ma swój kod i koszt każdego sms to 0,09 zł. Potwierdzenie rejestracji w systemie przychodzi po 3 minutach od wysłania wiadomości. Sms-y przychodzą jeden po drugim. Z podziękowaniem za rejestrację w grupie, na temat której będę otrzymywać wiadomości i informację, że podmiotem za nie odpowiedzialnym jest gmina Wieliszew. Od momentu rejestracji nie przychodzi jednak żaden inny komunikat, chociaż na wieliszewskiej stronie www pojawiają się dwie nowe informacje.
Serock
W serockim systemie rejestruję się o 14.57. Koszt smsa to 0,09 zł. Potwierdzenie o dodaniu do bazy numerów otrzymuję już po dwóch minutach. Usługa wygląda skromniej niż w Wieliszewie. Nie ma wyboru grupy tematycznej – możliwy jest tylko odbiór ogólnych e-komunikatów dla obywateli. Podobnie jak w wypadku Wieliszewa, system informuje mnie, że za treść wiadomości odpowiedzialny jest Urząd Miasta i Gminy Serock. – Umowa została podpisana w kwietniu 2011 i obowiązuje do kwietnia 2013. Dla mieszkańców gminy jest całkowicie bezpłatna – jedyny koszt, jaki ponoszą mieszkańcy to koszt sms rejestrującego i jest to koszt standardowego sms wg. stawek operatora sieci, w której ktoś ma telefon – informuje Dominika Sęczyk z Urzędu Miasta i Gminy w Serocku. Na chwilę obecną w systemie zarejestrowanych jest 670 osób. Informator SISMS nie jest kompatybilny z serocką stroną www. – Jest to całkowicie odrębny system informacyjny. Za jego pośrednictwem wysłane są zaproszenia na imprezy, zawiadomienia o ważnych wydarzeniach bądź ostrzeżenia ze sztabu kryzysowego – dodaje. Szkoda, bo od momentu rejestracji na stronie pojawiło się pięć nowych wiadomości, a telefon milczy jak zaklęty. Przez pięć dni nie przychodzi żaden e-komunikat.
Jabłonna
Za przykładem Wieliszewa i Serocka poszła gmina Jabłonna. Umowę z SISMS Jabłonna podpisała 28 września 2011 roku. Treściami wiadomości wysyłanymi do mieszkańców zarządza kierownik Referatu Promocji Gminy. – System sprawdza się bardzo dobrze. Spotykamy się z pozytywnymi reakcjami osób zalogowanych w systemie. Z pewnością ma na to wpływ fakt, że przesyłamy naprawdę istotne informacje: ostrzeżenia meteorologiczne, informacje o wyłączeniach prądu, awariach, sesjach rady gminy, itp. – mówi Aneta Ostaszewska-Tańska z Urzędu Gminy Jabłonna. Według danych urzędu w jabłonowskiej bazie znajduje się około 240 numerów telefonów i ta liczba rośnie. Rejestruję się o godz. 15.02 i już o godz. 15.06 dostaję potwierdzenie. Jednak od tego czasu do poniedziałku nie przychodzi żaden sms, na stronie urzędu też nie pojawia się żaden nowy komunikat. – Wysyłamy tylko istotne informacje, temu w naszych założeniach ma służyć system. Nie chcemy „zasypywać” mieszkańców smsami. Oczywiście informacje są kompatybilne z treścią na naszej stronie internetowej. Zawiadamiamy sms o sesji rady gminy, ale szczegółowy porządek obrad jest dostępny na naszej www – mówi Ostaszewska-Tańska.
System miejski
Szukam Legionowa na mapie gmin należących do systemu. I tu niespodzianka, bo miasto nie jest aktywne w SISMS. Ma za to swój, odrębny system komunikacji via sms. – Nasz system nie jest powiązany z Samorządowym Informatorem SMS. Współpracujemy z prywatnym wykonawcą, który udostępnia Urzędowi swój panel administracyjny, samodzielnie wprowadzamy treść SMS, wybieramy grupy odbiorców i wysyłamy powiadomienia. Rozliczenie następuje na podstawie ilości wysłanych wiadomości – mówi Tamara Mytkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta. Miejski Serwis SMS jest całkowicie bezpłatny. Rejestracja w nim odbywa się w łatwy sposób przez wypełnienie formularza na stronie miasta. Usługę uruchamiam w środę (8 sierpnia) o godz. 14.36. Podczas rejestracji można wybrać spośród trzech opcji tematycznych: wydarzenia, alarmy, przedsiębiorcy posiadający zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Wybieram oczywiście wszystkie. Pierwszy sms przychodzi już po ośmiu minutach od zarejestrowania – dotyczy zaproszenia do wspólnego kibicowania podczas meczu naszych siatkarzy do sali widowiskowej Ratusza. – Mieszkańcy są zadowoleni z serwisu, głosy jakie otrzymujemy dotyczą próśb o wzbogacenie go o dodatkowe funkcje – np. połączenie naszych powiadomień z informacją PKP i ZTM o opóźnieniach w kursowaniu pociągów, co jest w tej chwili technicznie niemożliwe. System jest pozytywnie odbierany przez naszych mieszkańców, czasem zdarzają się błędy techniczne typu „ucięty” komunikat, czy też opóźnienie w jego wysłaniu, lecz są one eliminowane na bieżąco i najczęściej wynikają z winy operatora – mówi rzecznik. W legionowskim systemie zarejestrowanych jest 2139 numerów. Żadnych problemów technicznych nie ma, ale nie ma też smsów. Od momentu rejestracji przez pięć dni nie przychodzi żadna wiadomość. W tym czasie na stronie miasta pojawiają się trzy nowe komunikaty dla mieszkańców. – System nie jest kompatybilny z nowymi wpisami na stronie. Sami decydujemy o tym, co zawiera dana wiadomość i kiedy powinna zostać wysłana – informuje Mytkowska.
W Nieporęcie cisza
Najgorzej, pod względem dostępności informacji za pomocą SMS, na mapie powiatu wypada Nieporęt. Na razie gmina nie funkcjonuje w systemie. Według tego, co dowiedzieliśmy się w urzędzie ma się to jednak wkrótce zmienić. – Trwają właśnie prace, mające na celu wprowadzenie systemu na terenie gminy – podpisujemy umowę z operatorem – mówi Beata Wilk z Działu Promocji i Informacji Publicznej Urzędu Gminy Nieporęt. Po wpisaniu w wyszukiwarkę gmin w SISMS „Nieporęt” wyświetla się komunikat zachęcający do kontaktu z urzędem i poinformowaniu o możliwości skorzystania przez gminę z dobrodziejstw systemu. Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy jednak nie korzystają z tej opcji. – Do tej pory nie dostaliśmy żadnego sygnału od mieszkańców, świadczącego o zainteresowaniu SISMS – dodaje Beata Wilk.
/kś/