21 marca świętujemy Międzynarodowy Dzień Lasów. Został on ustanowiony w 2012 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych i od tamtej pory jest obchodzony na całym świecie. Obchody mają na celu rozbudzenie w społeczności całego świata świadomości bezcennego znaczenia lasów dla człowieka. Dodatkowo już 23 marca (sobota) odbędą się rodzinne warsztaty z robienia budek lęgowych dla ptaków organizowane przez Nadleśnictwo Jabłonna.
„Lasy i innowacje. Nowe rozwiązania dla lepszego świata” to tegoroczne hasło Międzynarodowego Dnia Lasów. – W pierwszej chwili możemy sobie pomyśleć, że co ma las wspólnego z innowacjami technologicznymi. A szybki rozwój nowoczesnych technologii ma niebagatelne znaczenie dla utrzymania różnorodności biologicznej, ochrony ekosystemów leśnych i zmniejszenie negatywnych efektów zmiany klimatu. – informuje Karol Urbaniak z Nadleśnictwa Jabłonna.
Im lepiej poznamy lasy i im lepszymi analizami dysponujemy, tym lepiej możemy je chronić. Lasy Państwowe stworzyły i utrzymują platformę „Bank Danych o Lasach” (BDL), która gromadzi, przetwarza i udostępnia informacje o wszystkich lasach w Polsce, niezależnie od ich form własności. W oparciu o BDL działają także m.in. mobilna aplikacja mBDL, aplikacja wspomagająca zarządzanie lasami prywatnymi czy aplikacja do kontroli i tworzenia danych na potrzeby uproszczonych planów urządzenia lasu. Bank Danych o Lasach jest dostępny dla każdego, jest bezpłatny i w pełni finansowany ze środków Lasów Państwowych.
– Usprawnienia technologiczne są kluczowe w zapobieganiu pożarom lasów. Polska i Lasy Państwowe mogą pochwalić się wyjątkowo skutecznym systemem ochrony przeciwpożarowej. Jeśli chodzi o liczbę pożarów lasów w Europie, to Polskę wyprzedzają tylko dwa kraje z półwyspu iberyjskiego – Portugalia i Hiszpania. Jednak w mediach nie słyszy się zbyt wiele o ogromnych powierzchniach zniszczonych przez ogień. Dlaczego? Jest to niewątpliwa zasługa funkcjonującego w LP i ciągle doskonalonego systemu ochrony przeciwpożarowej lasu. Celem systemu jest jak najszybsze wykrycie dymu, precyzyjne ustalenie miejsca pożaru i umożliwienie jak najszybszego podjęcia działań gaśniczych. Dzięki temu większość pożarów udaje się ugasić w fazie początkowej, nie dopuszczając do rozwoju katastrofalnych pożarów wielkoobszarowych. – dodaje Karol Urbaniak.
Badania i nauka przesuwają granice tego, co możemy zrobić z drewnem i innymi produktami leśnymi. Od budownictwa po medycynę, innowacje w produktach leśnych pomagają tworzyć alternatywy dla obciążających środowisko materiałów, takich jak beton, stal, tworzywa sztuczne i włókna syntetyczne. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko”, w harmonii z naturą i w zdrowiu.
Współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań. Drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
– To tylko kilka przykładów tego jak Lasy Państwowe wykorzystują innowacje technologiczne by w jak najlepszym stopniu móc realizować powierzone im zadanie opieki nad lasami, które stanowią 1/3 powierzchni naszego kraju. Łączymy ponad 100-letnie doświadczenie z wykorzystaniem najnowszej wiedzy i osiągnięć naukowych. – przekazał Karol Urbaniak z Nadleśnictwa Jabłonna.
Więcej informacji o Międzynarodowym Dniu Lasów można znaleźć na stronie internetowej Nadleśnictwa Jabłonna.
Rodzinne warsztaty z robienia budek lęgowych dla ptaków
Nadleśnictwo Jabłonna zaprasza na rodzinne warsztaty ,,Zróbmy wspólnie budki lęgowe’’, które odbędą się 23 marca 2024 r. Wydarzenie wystartuje o godz. 9:00 w sali konferencyjnej szkółki kontenerowej im. Wojciecha Fondera w Skierdach (ul. Bagno 6) i potrwa do godz. 12. W harmonogramie imprezy znajduje się pogadanka o ptakach żyjących w naszej okolicy oraz zbudowanie budek lęgowych.
Liczba miejsc jest ograniczona i obowiązują wcześniejsze zapisy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego, który dostępny jest na stronie internetowej Nadleśnictwa Jabłonna pod TYM adresem. Wypełniony dokument należy przesłać na adres: jablonna@warszawa.lasy.gov.pl