W czwartek (19 listopada) Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek poinformował na konferencji prasowej o zmianach jakie czekają maturzystów i ósmoklasistów w 2021 roku. Z powodu pandemii i nauki zdalnej egzaminy obejmą mniejszy zakres materiału (nawet do 30 procent).
Na konferencji prasowej Minister Edukacji Przemysław Czarnek poinformował o konieczności wprowadzenia zmian w podstawach programowych dotyczących egzaminów maturalnych i ósmoklasistów. Jak przekonywał z powodu pandemii koronawirusa i związanego z tym nauczania zdalnego uczniowie nie byli wstanie opanować całego przewidzianego materiału. W związku z tym w ministerstwie powołane zostały specjalne zespoły eksperckie, które przygotowują założenia programowe, które będą podstawą do przygotowania egzaminów z zawężonego materiału.
Nawet 30% mniej
Szef resortu edukacji poinformował, że arkusze egzaminacyjne dla maturzystów i ósmoklasistów w 2021 roku będą obejmowały mniejszy zakres materiału (w granicach 20-30 procent niż miało to miejsce dotychczas). Obecnie trwają prekonsultacje, a uwagi do proponowanych zmian można zgłaszać do 27 listopada. Kolejnym krokiem ma być publikacja odpowiednich rozporządzeń, a potem rusz
Ministerstwo planuje, że z powodu wprowadzenia zmian w zakresie materiału na egzaminach do 18 stycznia 2021 roku zostaną przeprowadzone szkolenia dla nauczycieli.
Harmonogram prac MEN nad egzaminami na 2021 rok fot. Ministerstwo Edukacji Narodowej/Twitter
Jakie zmiany na egzaminie ósmoklasisty?
Resort edukacji planuje, że na egzaminie z języka polskiego wypowiedź pisemna zostanie ograniczona do rozprawki lub opowiadania. Na egzaminie ma być też mniej zadań .
Zmiany miałyby dotyczyć także egzaminu z matematyki, na którym ma być mniej zadań otwartych. Zmniejszony zostałby również trudność zadań z języków obcych.
Zmiany na egzaminie ósmoklasisty fot. MEN/Twitter
Jakie zmiany na maturze?
Planowane jest zniesienie obowiązku podchodzenia do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Według Ministerstwa Edukacji będzie to wybór ucznia. Zmiany dotyczyć będą również egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym.
Zmiany na egzaminie maturalnym fot. MEN/Twitter
Jak zapowiada Przemysław Czarnek obecnie zaproponowane zmiany dotyczą tylko 2021 roku. Minister nie wykluczył jednak zmian wprowadzonych na stałe jako reakcję na głosy środowiska nauczycielskiego, które zwraca uwagę na problem zbyt obszernego materiału. Do prac nad takimi zmianami resort edukacji ma zamiar usiąść na wiosnę przyszłego roku.
Ostatecznie wymagania egzaminacyjne zostaną ogłoszone w grudniu w formie rozporządzenia po zakończeniu prekonsultacji. Po opublikowaniu finalnej wersji wymagań egzaminacyjnych zostaną sporządzone arkusze próbnych egzaminów dla ósmoklasistów i maturzystów, które zostaną następnie przekazane szkołom w marcu 2021 roku, czyli na dwa miesiące przed egzaminami.