Ferie z terytorialsami. Szkolenie podstawowe zakończone przysięgą wojskową

terytorialsi

W lutym rusza szkolenie w ramach projektu „Ferie z WOT”, który skierowany jest przede wszystkim do młodych osób, które uczą się lub studiują. W czasie zimowej przerwy w nauce oferujemy szkolenie podstawowe zakończone złożeniem przysięgi wojskowej. 65 batalion lekkiej piechoty w Pomiechówku zaprasza do wstąpienia w swoje szeregi w ferie zimowe. Szkolenie rozpocznie się 8 lutego i potrwa do 23 lutego 2020r. To ostatni dzwonek, aby zgłosić się do swojego macierzystego WKU i złożyć dokumenty.

Projekt „Ferie z WOT” skierowany jest przede wszystkim do studentów, a także do osób w wieku od 18 do 55 roku życia w przypadku szeregowych oraz w wieku od 18 do 63 roku w przypadku oficerów i podoficerów. Ochotnicy w lutym, odbędą szkolenie podstawowe
16-dniowe, złożą przysięgę wojskową i wstąpią w szeregi 6 MBOT bez konieczności rezygnowania z zajęć w szkołach czy też na uczelni.

Terytorialsi będą mogli nabyć praktyczne umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania się na polu walki i przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii. Po ósmym dniu szkolenia dołączą do nich żołnierze rezerwy, którzy zrealizują szkolenie wyrównawcze (8-dniowe). Finałem szkolenia podstawowego będzie pętla taktyczna, podczas której  Terytorialsi sprawdzą swoje umiejętności w praktyce.

 

 

 

 

Pierwsze szkolenie w ramach projektu rozpocznie się w ten weekend na terenie Lubelszczyzny, Podkarpacia i Pomorza, dzień później na Ziemi Łódzkiej, a od 13 stycznia na Śląsku. 18 stycznia szkolenie rozpocznie się na terenie Warmii i Mazur. 24 stycznia szkolenie rozpoczną ochotnicy z woj. kujawsko-pomorskiego, a dzień później z Ziemi Lubuskiej. 8 lutego projekt rusza w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej na Mazowszu oraz w woj. dolnośląskim. Ochotnicy z terenu woj. zachodniopomorskiego szkolenia rozpoczną 10 lutego. W drugiej edycji projektu „Ferie z WOT” udział weźmie dwanaście brygad obrony terytorialnej. Projekt będzie kontynuowany do końca lutego.

Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie prowadzone w czasie ferii zakończy się złożeniem przysięgi wojskowej. To początek drogi, gdyż cały cykl szkolenia w WOT trwa 3 lata i jest podzielony na etapy: indywidualny, specjalistyczny i zgrywający. W tym czasie żołnierze szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, w dni wolne od pracy.

Wszyscy, którzy chcą wstąpić do WOT i wziąć udział w projekcie „Ferie z WOT” powinni już zgłaszać się do Wojskowych Komend Uzupełnień. Wniosek o powołanie do służby można też złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.

W 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy ponad 1200 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej oraz przeszło 240 żołnierzy zawodowych. Terytorialsi działają w obszarze Stałego Rejonu Odpowiedzialności na terenie całego województwa mazowieckiego, gdzie głównym zadaniem jest pomoc ludności w sytuacjach kryzysowych i zagrożenia. W Wojskach Obrony Terytorialnej służy obecnie blisko 25 tys. żołnierzy.

 

ppor. Jolanta MACIASZEK