Legionowo. Jak wyglądają efekty pracy oczyszczacza powietrza w naszym mieście?

plukanie-filtra

Efekty płukania filtra powietrza (fot. GP)

Jeden z naszych czytelników przesłał nam film pokazujący, jakie są efekty pracy filtra powietrza, który działał w jego mieszkaniu znajdującym się na legionowskim Bukowcu.

Zdecydowaliśmy się pokazać naszym czytelnikom, jakie są efekty płukania filtra w oczyszczaczu powietrza po pracy przez półtora miesiąca w jednym z legionowskich mieszkań. Urządzenie obsługuje powierzchnię 25 m2. Po wyczyszczeniu, w wodzie pozostały kurz i roztocza, ale także inne, czarne, substancje, które także były zawieszone w powietrzu. Nie da się jednoznacznie ocenić, jakiej frakcji są to pyły, jednak ich ilość, która osadziła się w wodzie wydaje się być duża.

Płukanie filtra 26 października.

Oczyszczacz uruchomiony 12 września.

Poprzednie czyszczenie filtra 11 września:

Zbieramy dane

Uprzedzając negatywne opinie mamy świadomość, że na razie brakuje nam próbki do porównania pokazującej, jak wyglądałby filtr po pracy np. w ciągu lata lub w innej lokalizacji. Będziemy jednak systematycznie uzupełniać nagrania – tak by mieszkańcy sami mogli obserwować wyniki pracy oczyszczacza i skorelować je z jakością powietrza w mieście.

Jeżeli dysponujecie urządzeniami do oczyszczania powietrza przesyłajcie swoje nagrania lub zdjęcia obrazujące efekty pracy urządzeń. Dodajcie także opis, gdzie (może być tylko dzielnica) i przez jaki czas pracowało urządzenie. Z chęcią także poznamy wasze spostrzeżenia na temat tego, jak praca tych urządzeń wpłynęła na jakość waszego życia i czy są one w ogóle skuteczne.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 7

  1. No dobra, widzimy wylewaną wodę z miski a gdzie filmik z samego czyszczenia filtra? Skąd mamy tę pewność, że ten brud jest zebrany akurat z niego a nie zabrudzona celowo? (Zdaję sobie sprawę, że to tak wygląda, bo powietrze mamy jakie mamy, ale dla uwiarygodnienia wypadałoby nagrać również film z samego czyszczenia a nie tylko wylewania wody).

    • Niedowiarki zawsze się znajdą… na filmie widać mój filtr i to co z niego zostało. Zatem pozwolę sobie rozwiać Pani wątpliwości.
      Pyta Pani dlaczego nie ma filmu z mycia. Jest na to prosta odpowiedź – film został nakręcony w łazience bez żadnego statywu (co zresztą widać na filmie). Do dokładnego wyczyszczenia filtru potrzebowałem obu rąk. ponieważ nie ma trzeciej, nie mogłem samodzielnie filmować tego procesu.

      • @L, gdzie w Smogogrodzie filtrujesz (okolica) i na jakiej wysokości nad gruntem? Pytam, bo mam przeczucie (jeszcze nie – wiedzę), że smog jest większy nad ziemią, na wysoskości wielopiętrowych budynków/bloków. Gdybyś następnym razem przelał ten czarny pył na wacik kosmetyczny i zamknął w torebce strunowej, to możemy poprosić lab środowiska na Politechnice Warszawskiej o sprawdzenie co w tym jest. Ważne, by nie wymywać tego wodą. Gdybyś chciał sam – znajdź dr Artura Badydę, on jest szefem tego labu.

        • Tak jak zostało to napisane – Bukowiec, dokładnie to kwartał Bałtycka, Daliowa, Przemysłowa. Parter.
          Wokół mam tytamów „intelektu” spalających w swych kopciuchach wszystko co się pod rękę nawinie… wśród wkładów do pieca jednym z mniejszych problemów jest rozszabrowane drewno porozbiórkowe z budynku Daliowa/Przemysłowa.
          Straż Miejska nie reaguje w ogóle.

          • złóż skargę na bezczynność strażników.

  2. Niestety sytuacja w Jabłonnie wygląda podobnie. Dawni badylarze cały czas palą w kominach czym popadnie. Wystarczy spacer po tzw. starej Jabłonnie. Siwy dym z kominów to standard. Dlaczego mieszkańcy nowych domów mają to wdychać?! Zgłaszajcie wszystkie takie przypadki, może uda się trochę odchamić to starojabłonowskie towarzystwo przyzwyczajone do palenia zużytych gumiaków w kominie.

    • nowi mieszkańcy nie mogą się uporać z intelektualnym zadaniem: „jak zaparkować samochód, bo przecież mam prawo a nie mam miejsca, może zastawię drogę karetce?”, więc kudy im do rozkminki o smogu?

Dodaj komentarz