Brak geriatry w powiecie. Czy pojawi się lekarz dla osób starszych?

geriatra-szpital-senior

fot. kencf0618 / Foter / CC BY-SA

Czy w powiecie jest szansa na angaż specjalisty kompleksowo zajmującego się osobami w podeszłym wieku? Tak… jeśli tylko Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) zapali zielone światło i ogłosi odpowiedni konkurs.

 

Problem braku geriatrów w starzejącym się społeczeństwie powiatu legionowskiego znów powrócił do kuluarów legionowskiego ratusza. Po raz kolejny zajęli się nim radni z komisji zdrowia, bezpieczeństwa i spraw społecznych przy okazji omawiania głównych bolączek legionowskich służb ratunkowych. – W powiecie legionowskim brakuje geriatrów. Czy jest szansa, aby to zmienić? – takie pytania wśród legionowskiej Rady Miasta (RM) pojawiły się na ostatniej Komisji Zdrowia, Rozwoju i Spraw społecznych RM Legionowo. Radni wskazywali przy tym na konieczność zakontraktowania w ramach NFZ takiego specjalisty np. w przychodni „NZOZ Legionowo” przy ul. Sowińskiego 4. Angaż geriatry w Legionowie nie zależy jednak od szefostwa danej placówki medycznej, tylko od właściwego regionalnego oddziału NFZ, a dokładnie od ogłoszonych konkursów na tę konkretną specjalizację lekarską.

Geriatra „na górce” w 2016r.?

– Na pewno nie nastąpi to szybciej niż wiosną następnego roku – odpowiadała im prezes „NZOZ Legionowo” Dorota Glinicka, sygnalizując zarazem, że w przypadku placówki medycznej przez nią zarządzanej NFZ najprawdopodobniej ogłosi nowe konkursy, ale dopiero w właśnie tym powyżej wskazanym okresie. – O ile NFZ ogłosi konkurs na geriatrię, NZOZ „Legionowo” na pewno w nim wystartuje – zapewniła radnych z komisji zdrowia, bezpieczeństwa i spraw społecznych.

Dla kogo geriatra?

Geriatrią określa się tę gałąź medycyny, która zajmuje się kompleksowym leczeniem osób w podeszłym wieku. Przy czym powszechnie przyjmowanym na świecie wiekiem granicznym jest zazwyczaj 60. rok życia. Tymczasem w Polsce tę granicę między internistą a geriatrą wytyczono w 65. roku życia. Biorąc pod uwagę postępujące starzenie się społeczeństwa, w powiecie przydałby się choć jeden geriatra. Lekarz taki mógłby kompleksowo zaopiekować się ludźmi w podeszłym wieku, którzy są często niedołężni i sami nie są w stanie dojechać do tego typu specjalisty do Warszawy.

Starzejemy się

Spośród odnotowanych na koniec czerwca br. blisko 53,5 tys. legionowian, mężczyzn w wieku powyżej 65. roku życia było nieco ponad 2,9 tys., zaś kobiet po 60-ce blisko 7,2 tys. Mało tego, odsetek mieszkańców w podeszłym wieku sukcesywnie wzrasta, mniej więcej o 1 proc. rocznie. Pod koniec 2012r. łącznie stanowili oni niespełna 16,5 proc. ogółu legionowskiego społeczeństwa, rok później było ich już blisko 17,5 proc., zaś pod koniec 2014r. prawie 18,5 proc. Na koniec pierwszego półrocza br. urzędowe statystyki demograficzne odnotowały kolejny wzrost liczby legionowskich seniorów. Ci pod koniec czerwca br. łącznie stanowili już aż blisko 20 proc. ogółu legionowian. Z lokalnej demografii wprost wynika, iż co roku w Legionowie przybywa około 500-550 mieszkańców po 60-ce.

Kontrakty geriatryczne na Mazowszu

Legionowianie chcący skorzystać z pomocy geriatry najbliżej znajdą go obecnie jedynie w stolicy. W br. NFZ zakontraktował tę specjalizację jedynie w 12 placówkach medycznych na Mazowszu, w tym 10 znajdujących się w samej Warszawie tj. w 2 szpitalach klinicznych „Dzieciątka Jezus” i im. prof. Witolda Orłowskiego oraz w 8 przychodniach specjalistycznych. W żadnym z naszych ościennych podwarszawskich powiatów póki co nie znajdziemy geriatry w ramach refundowanej publicznej opieki zdrowotnej.