18 maja 2024, odbył się Integracyjny Plener Fotograficzny „Świat wokół nas XIII Dni Osób z Niepełnosprawnościami miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego w parku krajobrazowym w Jabłonnie. Wydarzenie to, stanowiące coroczną tradycję, zgromadziło licznych uczestników oraz ich bliskich. Plenery fotograficzne są doskonałą okazją do zdobycia nowych doświadczeń, nawiązania kontaktów z innymi pasjonatami fotografii oraz odkrywania nowych inspiracji. Praktykowanie w różnych warunkach oświetleniowych i pogodowych pozwala na doskonalenie technik fotografowania. Uczestnicy mają okazję eksperymentować z różnymi ustawieniami aparatu oraz technikami kompozycyjnymi.
Zapał i Inspiracja. Goście pleneru
Do aktywnego udziału w fotografowaniu zachęcali starosta legionowski, pan Roman Smogorzewski, oraz sekretarz Miasta Legionowo, pani Ida Parakiewicz-Czyżma. Ich zaangażowanie oraz wsparcie dodawały uczestnikom motywacji i zapału do twórczej pracy. Wydarzenie było okazją do rozwijania pasji fotograficznej i spędzenia czasu w gronie rodziny oraz przyjaciół.
-Kiedy po raz pierwszy zaczynaliśmy organizować plener fotograficzny- Bartosz Karwacki kierownik pleneru dzieli się swoimi przemyśleniami- spodziewaliśmy się sceptycznego podejścia z uwagi na niepełnosprawności uczestników. Jednak zostaliśmy mile zaskoczeni. Frekwencja dopisała, a niepełnosprawności nie były przeszkodą w fotografowaniu. W ten sposób szybko nastąpiła integracja osób z niepełnosprawnościami w różnym wieku z seniorami z LUTW. Adepci fotografii zobaczyli, że tu nie ma barier i zabrali się do fotografii zarówno aparatami w telefonach jak i lustrzankami i zrobili pod kierunkiem prowadzących, doświadczonych reporterów moim i Piotra Żyły fantastyczne zdjęcia, które prezentowane będą na wystawie poplenerowej. Uczestnicy bardzo szybko złapali tego bakcyla i zaczęli z każdą edycją pleneru robić coraz lepsze zdjęcia. Na zakończenie wszyscy z uśmiechem pokazywali swoje fotografie i wymieniali się doświadczeniami. Początkującym fotografom bardzo się tą impreza podobała, nie mogli się już doczekać pleneru, a po imprezie pytali się kiedy będzie kolejna edycja.-opowiada fotograf Bartosz Karwacki. Wystawa poplenerowa to dodatkowa motywacja. Uczestnicy mają wiele satysfakcji i zadowolenia, że ich bliscy, koleżanki i koledzy zobaczą zrobione fotografie. Plenery to również szansa na spotkanie innych ludzi, fotografów, wymiana doświadczeń i nawiązywanie relacji społecznych. Poznawanie siebie. Wspólne przebywanie sprzyja integracji i współpracy, co może owocować przyszłymi projektami. Uczestnictwo w plenerach daje możliwość odwiedzenia mniej znanych, malowniczych lokalizacji, które mogą stać się źródłem unikalnych fotografii. Przebywanie w otoczeniu pięknej przyrody oraz praca z doświadczonymi fotografami może być niezwykle inspirujące. To także doskonały sposób na przełamanie własnych blokad i znalezienie nowej motywacji do dalszej pracy nad sobą.
Magiczne ujęcia w obiektywie aparatu fotograficznego
Tak jak w ubiegłym roku, także i tym razem uczestnicy mogli liczyć na cenne wskazówki od doświadczonych fotografów Bartosza Karwackiego i Piotra Żyły. Ich fachowe porady oraz indywidualne podejście do każdego z uczestników sprawiały, że nawet początkujący fotografowie czuli się pewnie i kreatywnie. Instruktorzy zademonstrowali techniki fotograficzne, które pozwoliły uczestnikom na uchwycenie zarówno szczegółów przyrody, jak i majestatycznych krajobrazów. Plener odbył się w wyjątkowym parku krajobrazowym w stylu angielskim, założonym w drugiej połowie XVIII wieku. Miejsce to jest bogate w różnorodne pomniki przyrody, które stanowią doskonałe tło dla fotograficznych kompozycji. Na wyznaczonej ścieżce, która wije się przez park, można znaleźć aż pięćdziesiąt cztery pomniki przyrody oraz stuletnie drzewa. Dodatkową atrakcją były przepiękne widoki na Wisłę oraz jej otoczenie, które zachwycały każdego, kto skierował tam swój obiektyw. Najlepsze zdjęcia, które powstały podczas pleneru, zostaną zaprezentowane na wystawie poplenerowej we wrześniu bieżącego roku. Wystawa ta będzie nie tylko podsumowaniem pracy uczestników, ale także okazją do docenienia ich talentów i twórczej wizji. Fotografie, które znajdą się na wystawie, będą świadectwem różnorodności i piękna otaczającej nas natury oraz architektury.
Społeczny wymiar wydarzenia
Plener Fotograficzny „Świat wokół nas” to nie tylko wydarzenie artystyczne, ale przede wszystkim okazja do integracji i wspólnego spędzania czasu. Dzięki takim inicjatywom osoby z niepełnosprawnościami mogą czuć się pełnoprawnymi uczestnikami życia społecznego, a ich twórczość zostaje doceniona i zauważona. Wydarzenie to podkreśla również znaczenie wspierania pasji i talentów, które drzemią w każdym z nas, niezależnie od ograniczeń. To wydarzenie pokazało, że piękno można znaleźć wszędzie wokół nas, a jego uchwycenie zależy tylko od naszego spojrzenia i zaangażowania. Przed uczestnikami pleneru już wkrótce następne wydarzenie Paraolimpiada XIII Dni Osób z Niepełnosprawnościami. Tam też będzie wiele wyzwań i okazji do fotografowania.
Jerzy Jastrzębski