IX Krajowe Warsztaty Witrażu i Mozaiki w Legionowie. Rodzinne kreowanie wielobarwnego świata

10_wynik

17 lutego 2024 r. w siedzibie Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie   odbyły się IX Krajowe Warsztaty Witrażu i Mozaiki  zorganizowane przez   Legionowską   Pracownię Witrażu EasyArt oraz Fundację „Promień Słońca.

Mistrzowie, uczniowie i goście

W tym wyjątkowym wydarzeniu wzięło udział ponad 60 osób: artyści specjalizujący się w witrażach i mozaikach pani Ula Kotarba, Aleksandra Matejczyk-Wójcik, adepci sztuki, podopieczni Fundacji „Promień Słońca”- uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie, absolwenci Placówki  wraz z rodzinami, a także  goście.  Adeptów sztuki witrażowo-mozaikowej odwiedzili przedstawiciele  przewodniczący Rady Powiatu Leszek Smuniewski, członek Zarządu pan Przemysław Cichocki, kawaler orderu „Przyjaciel Osób z Niepełnosprawnościami” radny powiatowy pan Michał Kobrzyński, naczelnik wydziału Promocji i Kultury  Joanna Kajdanowicz oraz Główny Specjalista d/s osób z Niepełnosprawnościami miasta Legionowa Wojciech Kowalczyk.

Platforma do budowania więzi

Na warsztaty twórcze można patrzeć z różnych perspektyw. Jedną z nich jest rodzina, grupa rówieśnicza. Zarząd fundacji bierze pod uwagę  oprócz rozwijania umiejętności manualnych, kreatywności, czynniki społeczne :wzmacnianie więzi, przełamywanie barier.

-Cudowną rzeczą jest obserwowanie- skomentowała wydarzenie wiceprezes Fundacji „Promień Słońca” Barbara Mierzejewska- jak podczas wspólnych projektów całe rodziny łączą siły, skupiając się na wspólnym działaniu. Jest to wartość nie do oszacowania, szczególnie w obecnych czasach, kiedy tak wiele czynników dąży do rozdzielenia nas zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Wspólne projekty, takie jak warsztaty artystyczne, projekty społeczne czy inicjatywy lokalne, stają się platformą do budowania silniejszych więzi, rozwijania empatii i wspierania wzajemnego zrozumienia między pokoleniami. . -podkreśliła Barbara Mierzejewska.

Taka integracja rodzinna przyczynia się do wzmocnienia poczucia przynależności i identyfikacji z większą społecznością, co jest nieocenione, zwłaszcza w obliczu wyzwań współczesnego świata.

Tworzenie jako forma zabawy i terapii

Warsztaty te, oprócz kreowania przepięknych obrazów  mozaikowych, zawieszek witrażowych, wniosły bogactwo pozytywnych aspektów społecznych. Wśród nich, nauka wartościowego spędzania czasu wolnego z rodziną oraz kultywowanie sztuki tworzenia.  Rodzinna działalność twórcza jest rodzajem zabawy i nie tylko dostarcza radości i rozrywki, ale również odgrywa kluczową rolę w wzbogacaniu treści społecznych i budowaniu silnych więzi. Jest to efektywna metoda terapii, która pozwala przezwyciężyć różnorodne trudności, a jej znaczenie wzrasta wraz z rozwojem człowieka. Poprzez tworzenie wspólnych doświadczeń i wspomnień, zabawa staje się okazją do budowania bezpiecznej przestrzeni, która sprzyja rozwojowi osobistemu i społecznemu.  Wspólna zabawa z rówieśnikami również pełni ważną funkcję w nauce zasad społecznych i umiejętności interpersonalnych.  Organizatorzy zapewniają, że warsztaty będą kontynuowane.

Jerzy Jastrzębski