Jabłonna. Rozbudowa wału przeciwpowodziowego opóźniona. Sprawa utknęła w sądzie administracyjnym

Wał przeciwpowodziowy na terenie gminy Jabłonna (zdjęcie ilustracyjne fot. GP.kg)

Przed Naczelnym Sądem Administracyjnym (NSA) wciąż trwa postępowanie w sprawie skargi kasacyjnej, którą Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska złożył na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA). Wyrok ten uchylił decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla rozbudowy wału przeciwpowodziowego na odcinku Jabłonna–Nowy Dwór Mazowiecki. Karol Urbaniak, radny Powiatu Legionowskiego próbował ostatnio dowiedzieć się, na jakim etapie jest ta sprawa. Niestety, odpowiedzi, które otrzymał wiceprzewodniczący Rady Powiatu, nie napawają optymizmem.

 

 

Cały czas nie wiadomo, kiedy rozpocznie się przebudowa i modernizacja wału przeciwpowodziowego na odcinku Jabłonna – Nowy Dwór Mazowiecki. Wał chroni teren o powierzchni ponad 68 km², który zamieszkuje ponad 100 tys. Osób. Choć od ponad 10 lat wiadomo, że inwestycja jest pilnie potrzebna, ciągle pojawiają się przeszkody, które wstrzymują rozpoczęcie tej kluczowej z punktu widzenia bezpieczeństwa około 100 tys. osób zamieszkujących zarówno tereny powiatu legionowskiego jak i nowodworskiego.

 

 

W czerwcu br. Radny Powiatu Legionowskiego Karol Urbaniak (Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Legionowskiego) zwrócił się do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z zapytaniem o stan rozpatrywania skargi kasacyjnej, którą wniósł jako strona skarżąca do Naczelnego Sądu Administracyjnego na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA wydał wyrok uchylający decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji).

Okazuje się, że odpowiedź od Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, którą na swoje zapytania otrzymał z początkiem lipca radny Karol Urbaniak nie napawają optymizmem w sprawie przyśpieszenia prac związanych z przystąpieniem do rozbudowy wału przeciwpowodziowego na odcinku Jabłonna – Nowy Dwór Mazowiecki.

Jak przekazał w powyższej odpowiedzi Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska nie otrzymał on nadal zawiadomienia z NSA o wyznaczeniu terminu rozprawy, co oznacza, że jest ona cały czas w trakcie rozpoznawania. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska dodał, że z jego doświadczenia w analogicznych sprawa wynika, że średni czas na rozpatrzenie tego rodzaju sprawy przez Naczelny Sąd Administracyjny to ok. 3-3,5 roku. Oznacza to, że prawdopodobnie w najbliższych tygodniach a nawet miesiącach nie powinniśmy się spodziewać wyroku NSA w powyższej sprawie.

Poniżej cała odpowiedź Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska na pytania radnego powiatowego Karola Urbaniaka:

– Rzeczywiście na obecną chwilę jedynym wyjściem, krokiem milowym w sprawie niezwykle istotnej dla Mieszkańców Gminy Jabłonna jest wprowadzenie zmian w obowiązujących przepisach prawa: uproszczenie postępowania w zakresie wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. To zadanie dla naszych przedstawicieli w parlamencie, z którymi będę się w najbliższych tygodniach spotykał. – przekazał w mediach społecznościowych radny powiatowy Karol Urbaniak.

Coraz częstsze spotkania samorządowców w sprawie przyśpieszenia działań prowadzących do rozbudowy wału przeciwpowodziowego

Samorządowcy zarówno z powiatu legionowskiego jak i nowodworskiego spotykają się coraz częściej w sprawie przebudowy powyższego wału przeciwpowodziowego w celu zintensyfikowania działań mających rozpocząć tą strategiczną z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców.

Z początkiem czerwca br. w Kasynie Oficerskim w Twierdzy Modlin odbyło się spotkanie części samorządowców z terenu powiatu nowodworskiego i legionowskiego. Spotkanie, na którym obecni byli burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego, wójt Gminy Jabłonna, wójt gminy Wieliszew oraz członkowie zarządu Powiatów w Nowym Dworze Mazowieckim i Legionowie dotyczyło podjęcia wspólnych działań mających na celu przełamanie wieloletniego impasu przy przebudowie wału przeciwpowodziowego Wisły na odcinku pomiędzy Jabłonną a Nowym Dworem Mazowieckim (więcej o tym spotkaniu pisał Kurier Nowodworski).

W spotkaniu w Nowym Dworze Mazowieckim oprócz gospodarza, czyli burmistrza Sebastiana Sosińkiego wzięli udział: wójt Gminy Jabłonna Jarosław Chodorski, wójt gminy Wieliszew Paweł Kownacki oraz członkini Zarządu Powiatu Nowodworskiego Aleksandra Szczurowska i członek Zarządu Powiatu Legionowskiego Artur Stankiewicz.

Powyższe spotkanie zakończyło się podpisaniem listu intencyjnego, który trafił do parlamentarzystów reprezentujących powiat nowodworski i legionowski. W liście tym przedstawiciele samorządów z Legionowa i Nowego Dworu Mazowieckiego zaapelowali o przyspieszenie zmian legislacyjnych, w tym uchwalenie specustawy umożliwiającej rozpoczęcie tej kluczowej inwestycji, i doprowadzenie do realnych działań.

Wcześniej, bo na początku maja br. odbyło się spotkanie w Starostwie Powiatowym w Legionowie również w sprawie przebudowy powyższego wału, w którym uczestniczyli przedstawiciele m.in. Zarządu Powiatu Legionowskiego, Starostwa Powiatowego w Nowym Dworze Mazowieckim, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, Polskiej Akademii Nauk, oraz wojska, straży pożarnej i policji (więcej pisaliśmy o powyższym spotkaniu TUTAJ).

Kluczowe decyzje zapadną przed NSA

Przypomnijmy, że decyzję środowiskową określającą środowiskowe uwarunkowania związane z przebudową wału przeciwpowodziowego Wisły na wspomnianym powyżej odcinku w marcu 2022 r. wydała GDOŚ w Warszawie. Jednak jedno z towarzystwo ochrony zwierząt złożyło odwołanie od powyższej decyzji oraz wniosło o jej uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji. Po decyzji z połowy 2023 roku wydanej przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska podtrzymującej część wydanych w 2022 roku uwarunkowań środowiskowych i późniejszej skardze powyższego towarzystwa ochrony zwierząt do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie sprawa została skierowana w końcu pod koniec 2023 roku do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sąd ten wciąż się nad nią pochyla i do dnia dzisiejszego skarga kasacyjna w tym zakresie nie została rozpatrzona.

– Kluczowa dla dokończenia procesu projektowania modernizacji tego wału przeciwpowodziowego jest decyzja środowiskowa, która jest obecnie przedmiotem skargi kasacyjnej rozpatrywanej przez NSA – wyjaśniała radnym powiatowym w 26 maja 2025 r. podczas sesji Rady Powiatu Legionowskiego Maria Marcinkowska-Krawczyk, dyrektorka Zarządu Zlewni w Warszawie, czyli instytucji podlegającej pod Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Warszawie (więcej pisała o tym TUTAJ).

Samorządowcy jak i mieszkańcy powiatu legionowskiego oraz nowodworskiego muszą czekać na decyzję NSA w powyższej sprawie. Od niej będzie zależeć, kiedy będzie możliwe rozpoczęcie przebudowy wału przeciwpowodziowego na odcinku Jabłonna – Nowy Dwór Mazowiecki. Istnieje również cień szansy, że wcześniej parlamentarzyści doprowadzą do zmian w obowiązujących przepisach prawa, szczególnie uproszczenia postępowania w zakresie wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego typu inwestycji, które wpływają na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców.

Sama rozbudowa prawego wału przeciwpowodziowego Wisły na odcinku pomiędzy Jabłonną, a Nowym Dworem Mazowieckim może potrwać nawet 5-6 lat. Po zakończeniu tego procesu inwestycyjnego wał ma spełniać warunki techniczne pierwszej klasy ważności budowli hydrotechnicznych.