Jezioro Zegrzyńskie już od pięciu dekad cieszy się ogromnym zainteresowaniem i popularnością wśród mieszkańców powiatu legionowskiego, jak również warszawiaków. W sezonie letnim plaże i wody jeziora są codziennie oblegane przez tysiące osób.
W 1957 roku rozpoczęto budowę zbiornika retencyjnego na rzece Narew. Intensywne prace trwały przez kilka lat. 22 lipca 1963 roku na Narodowe Święto Odrodzenia Polski (najważniejsze święto państwowe Polski Ludowej obchodzone do 1989 roku) nastąpiło uroczyste otwarcie. Utworzone Jezioro Zegrzyńskie (nazwa pochodzi od miejscowości Zegrze) liczy sobie 3030 ha, ma pojemność 94 mln m3. Inwestycji tej towarzyszyło wybudowanie i uruchomienie zapory i elektrowni wodnej w Dębem. Utworzony w ten sposób zbiornik wodny połączony jest z Bugiem, Narwią i Wisłą (przez Kanał Żerański).
Jezioro Zegrzyńskie jest wspaniałą alternatywą dla wszystkich, którzy nie mogą sobie pozwolić na dłuższy wyjazd nad morze czy na Mazury. Jezioro Zegrzyńskie otoczone jest wieloma lasami, szczególnie sosnowymi, co czyni to miejsce wspaniałym miejsce do odpoczynku na wodzie jak i poza nią. W latach 70. ten zbiornik wodny zaczął przeżywać szybki rozwój turystyczny i tak pozostało do dzisiaj.
Obecnie w 2020 roku baza hotelowa, jak również wypoczynkowa jest bardzo mocno rozwinięta. Rodziny z dziećmi mogą wybrać bardziej komfortowe warunki dostosowane do ich potrzeb w jednym z hoteli położonych nad samą wodą Jeziora Zegrzyńskiego. Można wybierać z oferty wielu pensjonatów jak również wynająć domek nad jeziorem.
Dzięki przywracaniu połączeń kolejowych do Nieporętu i dalej do Radzymina, jak również planowanej rewitalizacji kolei do Zegrza Południowego coraz więcej osób może dojeżdżać nad Jezioro Zegrzyńskie dzięki transportowi zbiorowemu.
Jakie atrakcje czekają na turystów?
Niezależnie od tego, czy osoby, które przybywają na wody Jeziora Zegrzyńskiego pragną wypocząć przez jeden dzień czy kilka dni znajdą tutaj atrakcje dla siebie. Po pierwsze otwartych i dostępnych jest już kilka kąpielisk nad Jeziorem Zegrzyńskim (W Serocku, Wieliszewie i Nieporęcie).
Sezon plażowy rozpoczął się nad Jeziorem Zegrzyńskim od 13 czerwca otwarciem dla turystów i mieszkańców powiatu legionowskiego “Dzikiej Plaży” w Nieporęcie. Natomiast od 27 czerwca otwarte zostały kąpieliska w Serocku – “Plaża Miejska w Serocku” przy ulicy Retmańskiej i w Wieliszewie przy ulicy 600-lecia. Należy jednak pamiętać, że pomimo otwarcia sezonu plażowego nad Jeziorem Zegrzyńskim nadal w Polsce obowiązuje stan epidemii spowodowany koronawirusem i wszyscy turyści i osoby odwiedzające to wspaniałe miejsce powinni zachować rozwagę i stosować się do wytycznych sanitarnych takich jak:
- nie wolno korzystać z kąpieliska, gdy mamy infekcję, podwyższoną temperaturę, przebywamy na kwarantannie, w izolacji lub mieszkamy z osobą podejrzaną o zakażenie,
- należy dbać o higienę rąk. Musimy dezynfekować je po skorzystaniu z toalety i po kontakcie z powierzchniami publicznego użytku. W razie potrzeby, preparaty do dezynfekcji dostępne są u ratowników,
- powinniśmy unikać zatłoczonych miejsc i zachowywać dystans 2 metrów, także podczas kąpieli (nie dotyczy to osób wspólnie zamieszkujących),
- należy zasłaniać usta i nos podczas kaszlu i kichania, najlepiej chusteczką lub zgięciem łokcia,
- należy stosować środki higieny osobistej zgodnie z regulacjami obowiązującego prawa (nie zaleca się zasłaniania nosa i ust na czas kąpieli w wodzie),
- korzystajmy z własnego sprzętu do pływania, koców, mat, leżaków, ręczników.
Pamiętajmy również o tym, że niezależnie od panującej epidemii koronawirusa zachowujmy czystość na kąpieliskach, które odwiedzimy, a śmieci wyrzucajmy do specjalnych pojemników, lub zabierajmy je ze sobą.
Aktywny wypoczynek
Dla osób preferujących bardziej aktywne spędzanie czasu tereny wokół Jeziora Zegrzyńskiego mogą zaproponować setki kilometrów dróg, ścieżek i tras rowerowych. Gęste lasy są prawdziwym rajem dla zapalonych zbieraczy grzybów. Również biegacze znajdą w okolicznych lasach wiele wspaniałych tras dla siebie.
Na terenie Jeziora Zegrzyńskiego znajduje się również kilka portów jachtowych, w których można zacumować swoją łódź jak również jakąś wynająć. Jest też obecnych kilka szkół żeglarskich, które pozwolą zrobić patent żeglarski lub pogłębić swoje umiejętności. Również proponowane są różne kolonie żeglarskie dla dzieci i młodzieży, dzięki którym mogą lepiej poznać wody Jeziora Zegrzyńskiego i pokochać aktywny odpoczynek nad wodą.
Od wielu lat jedną z atrakcji cieszącą się rosnącą popularnością są rejsy wycieczkowe po Jeziorze Zegrzyńskim. Z powodu trwającej pandemii koronawirusa część firm, które dotychczas realizowało takie rejsy wycofało się w tym roku ze swojej dotychczasowej oferty. Na szczęście kilka firm pozostało i oferuje już takie rejsy wycieczkowe.
Jezioro Zegrzyńskie oferuje również wspaniałe warunki dla zawodowych wędkarzy jak również amatorów, którzy nad wodą z wędką na pewno się zrelaksują i odpoczną. W wodach jeziora można złowić takie gatunki ryb jak: leszcze, liny, karpie, okonie, szczupaki, sumy, węgorze, karasie i sandacze. Miłośnicy przyrody oprócz wielu gatunków ryb, które mogą podziwiać, mogą spotkać wiele pięknych ptaków takich jak: łabędzie, kaczki, mewy, perkozy i rybitwy.
Oprócz miłośników żeglarstwa od kilkunastu lat na wodach Jeziora Zegrzyńskiego można uprawiać sporty, które dostarczają większej dawki emocji. Możemy wymienić takie jak: kitesurfing, wakeboarding, windsurfing, kajakarstwo, wioślarstwo, flyboard czy sporty motorowe.
Podsumowując, Jezioro Zegrzyńskie to jedno z najpiękniejszych miejsc w bliskich okolicach Warszawy (20 km). Cieszy się ono ogromną i niesłabnącą popularnością. Z uroków jeziora korzystają od ponad 50 lat kolejne pokolenia mieszkańców powiatu legionowskiego jak również rzesze warszawiaków. Usytuowanie jeziora, jego rozmiary i przepiękna przyroda, która je otacza powoduje, że osoby, które przybywają tutaj pierwszy raz niejednokrotnie zakochują się w tym miejscu na całe życie, wracając co roku na plażę, pod żagle czy do okolicznych lasów.