Koleje Mazowieckie (KM) są przygotowane na krótkotrwałe perturbacje finansowe, wynikające z zajęcia kont Mazowsza przez komornika. Spółka, której działalność w większości współfinansowana jest z wojewódzkich dotacji, 9 kwietnia br. w oficjalnym komunikacie zapewniła jednak pasażerów, że zrobi wszystko, aby utrzymać dotychczasowy zakres pracy przewozowej.
Komornik wkroczył na konta Mazowsza
Przypomnijmy, we wtorek 8 kwietnia br. komornik zajął konta samorządu województwa mazowieckiego z powodu niezapłacenia przeszło 60 mln raty janosikowego za grudzień 2013r. wraz z odsetkami i kosztami komorniczymi. Obecny stan salda na kontach Mazowsza to niestety tylko niespełna połowa zajęcia komorniczego, czyli ok. 30 mln zł. Reszta środków na spłatę zaległego podatku płaconego na rzecz biedniejszych gmin ma pochodzić ze spodziewanych na koniec kwietnia br. wpływów z podatku CIT od przedsiębiorców.
Dochody z biletów nie pokrywają nawet kosztów przewoźnika
Blokada kont Mazowsza oprócz tego, że zagraża terminowym wypłatom pensji urzędnikom i płatnościom za już zrealizowane inwestycje, istotnie może też wpłynąć na płynność finansową zależnej od województwa spółki przewozowej KM. Co miesiąc bowiem z urzędu marszałkowskiego do KM trafia 19 mln zł, ponieważ dochody z biletów nie pokrywają nawet kosztów funkcjonowania samej spółki.
Zawieszą kursowanie Kolei Mazowieckich?
– Wyrażamy głębokie zaniepokojenie sytuacją, w której znalazł się obecnie samorząd województwa mazowieckiego, tym bardziej, że dzięki stabilnej polityce właściciela i regularnym miesięcznym rekompensatom KM od 10 lat realizują misję pasażerskiego transportu kolejowego dla milionów mieszkańców Mazowsza, notując ciągły wzrost liczby podróżnych – wyjaśnił 9 kwietnia br. zarząd spółki w oficjalnym komunikacie. Podkreślił ponadto, że jest przygotowany na krótkotrwałe perturbacje finansowe związane z zajęciem kont Mazowsza przez komornika. Zasygnalizował jednak, że konieczność pozyskania dodatkowych pieniędzy, może zwiększyć koszty funkcjonowania KM. – Analizujemy sytuację, ale na pytanie, co będzie dalej, trudno jednoznacznie odpowiedzieć – kontynuował zarząd KM we wspomnianym oświadczeniu.
Mazowsze odda Koleje Mazowieckie w ręce komornika?
Mazowsze chce podważyć zajęcie komornicze u naczelnika praskiego Urzędu Skarbowego, bądź też w sądzie administracyjnym. Chce też przekonać komornika, aby jego 13,5 proc. udziałów w Przewozach Regionalnych zaliczył na poczet swoich „janosikowych” długów.
Mazowsze musi płacić „janosikowe” jeszcze przez 18 miesięcy
Trybunał Konstytucyjny w marcu br. stwierdził, że przepisy o janosikowym wojewódzkim są niezgodne z konstytucją i zobowiązał krajowych parlamentarzystów do ich dostosowania w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Mimo tego korzystnego także dla Mazowsza wyroku, nadal obowiązują wcześniejsze przepisy, a województwo dalej powinno płacić kolejne raty podatku.