Obsadzono stanowiska w 6 stałych merytorycznych komisjach Rady Powiatu Legionowskiego. Pracami dwóch najważniejszych komisji z punktu widzenia posiadanych przez ich członków uprawnień kontrolnych względem starosty oraz zależnych od niego różnego instytucji użyteczności publicznej, czyli w komisjach rewizyjnej oraz skarg, wniosków i petycji pokierują radni Leszek Smuniewski oraz Robert Wróbel wybrani z list wyborczych Bezpartyjnych Samorządowców (BS).
4 kluby
W Radzie Powiatu Legionowskiego w kadencji samorządowej 2024-2029 na ten moment utworzono 4 kluby radnych. Są to kluby radnych Koalicji Obywatelskiej (KO), Prawa i Sprawiedliwości (PiS), Bezpartyjni dla Powiatu (BdP) i Niezależnych Samorządowców (NS).
Pracami liczącego 10 osób klubu radnych KO pokieruje radny Mariusz Grzybek, zaś jego zastępcą został Michał Kobrzyński, wybrany do rady z list wyborczych Porozumienia Samorządowego (PS). Oprócz nich, członkami tego klubu są radni Sylwia Krzyżanowska-Grabiec, Grażyna Kleindienst, Olga Wierzbicka, Zenon Durka, Marcin Fabisiak, Adam Nadworski, Andrzej Olechowski i Tomasz Talarski.
Szefem liczącego 4 osoby klubu radnych PiS został radny Dariusz Depczyński, zaś jego zastępcą Piotr Choroś. Oprócz nich, członkami tego klubu są radni Małgorzata Grabowska-Kozera oraz Zenon Kuska.
Pracami również 4-osobowego klubu BdP pokieruje Leszek Smuniewski, zaś jego zastępcą został Sylwester Sokolnicki. Oprócz nich, członkami tego klubu są radni Izabela Kownacka oraz Robert Wróbel.
Ostatnim klubem utworzonym w Radzie Powiatu Legionowskiego jest składający się z 3 osób klub Niezależni Samorządowcy (NS). Pracami tego klubu pokieruje radny Artur Stankiewicz, zaś jego zastępcą został radny Konrad Michalski. Trzecim radnym pracującym w tym klubie jest Jacek Drozdowski. Wszyscy ci samorządowcy mandaty radnych w tym ciele uzyskali z list wyborczych PiS. Radni Michalski i Stankiewicz pracują poza tym w ścisłym kierownictwie zarządu powiatu legionowskiego – ten pierwszy jest wicestarostą, zaś ten drugi członkiem zarządu na etacie.
Dwóch obecnych radnych Rady Powiatu Legionowskiego nie wstąpiło do żadnego z ww. klubów. Są to radni Karol Urbaniak, wybrany z list wyborczych BS oraz Józef Dziedzic wybrany z list wyborczych Trzeciej Drogi (TD).
W poniedziałek, 27 maja 2024 r. Rada Powiatu Legionowskiego obsadziła stanowiska w swoich 6 stałych komisjach merytorycznych. Podjęto w tej sprawie szereg uchwał. W głosowaniach wybrano również przewodniczących oraz po dwóch ich zastępców dla każdej z tych komisji.
Jakie uprawnienia mają radni z komisji rewizyjnej oraz skarg, wniosków i petycji?
Organami kontrolnymi w samorządzie m. in. powiatu legionowskiego, trzymającymi pieczę nad poprawnością realizacji zadań przez m. in. starostę oraz podległych mu urzędników i pracowników innych instytucji samorządowych są komisja rewizyjna oraz skarg, wniosków i petycji. Ta pierwsza kontroluje działalność starosty, podległych mu urzędników, powiatowych jednostek organizacyjnych oraz wykonuje inne czynności kontrolne, wcześniej jej zlecone przez Radę Powiatu Legionowskiego. Przedmiotem kontroli wykonywanych przez radnych pracujących w komisji rewizyjnej są różnego rodzaju zagadnienia związane z m. in. gospodarowaniem mieniem komunalnym, zarządzaniem finansowym, realizacją inwestycji, budżetu powiatu, czy też uchwał podjętych przez Radę Powiatu Legionowskiego. Co ważne, tego typu kontrole obejmują również podobną problematykę w instytucjach zależnych od powiatu legionowskiego. Radni z komisji rewizyjnej mają nadzwyczajne uprawnienia, ponieważ mogą wchodzić do pomieszczeń jednostek kontrolowanych, zaglądać i zabezpieczać ich dokumenty, a od szefów kontrolowanych podmiotów mogą żądać wyjaśnień. Inną ważną i co ważne wyłączną kompetencją komisji rewizyjnej jest też występowanie do całej rady z wnioskiem o udzielenie lub nieudzielenie absolutorium starosty z tytułu wykonania kolejnych budżetów powiatu.
Druga komisja merytoryczna w Radzie Powiatu Legionowskiego, która pełni funkcje kontrolne względem organów wykonawczych i stanowiących tego samorządu to komisja skarg, wniosków i petycji. Radni pracujący w tej komisji są umocowani do rozpatrywania skarg na działania starosty oraz osób zatrudnionych w podległym mu urzędzie oraz w innych zależnych od powiatu instytucjach publicznych, takich jak np. publiczne szkoły ponadpodstawowe. Wskazana komisja jest też władna do rozpatrywania różnego rodzaju wniosków i skarg składanych przez obywateli.
Większość w powyższych dwóch komisjach merytorycznych zyskali radni związani ze starostą powiatu legionowskiego, Romanem Smogorzewskim, którzy w Radzie Powiatu Legionowskiego utworzyli klub radnych KO. Niemniej jednak pracami tych dwóch nadzwyczajnych ciał pokierują radni z klubu BdP. I tak, szefem komisji rewizyjnej został radny Leszek Smuniewski z klubu BdP, zaś jego zastępcami radni Andrzej Olechowski z klubu KO oraz Małgorzata Grabowska-Kozera z klubu PiS. Oprócz nich, w komisji rewizyjnej Rady Powiatu Legionowskiego pracować będą radni Jacek Drozdowski z klubu NS oraz Michał Kobrzyński z klubu KO. Przewodniczącym komisji skarg, wniosków i petycji został radny Robert Wróbel z klubu BdP, zaś jego zastępcami Dariusz Depczyński z klubu PiS oraz Adam Nadworski z klubu KO. Oprócz nich, w komisji skarg, wniosków i petycji Rady Powiatu Legionowskiego pracować będą radni Mariusz Grzybek z klubu KO oraz Jacek Drozdowski z klubu NS.
Pozostałe stałe komisje merytoryczne
W komisji budżetowej będzie pracowało 11 radnych. Będą to radni Grażyna Kleindienst, Zenon Durka, Mariusz Grzybek, Michał Kobrzyński, Andrzej Olechowski i Tomasz Talarski z klubu KO, Sylwester Sokolnicki i Robert Wróbel z klubu BdP, Dariusz Depczyński z klubu PiS, Jacek Drozdowski z klubu NS oraz niezrzeszony radny Karol Urbaniak. Pracami tego ciała pokieruje radny Tomasz Talarski z klubu KO, zaś jego zastępcami zostali radni Sylwester Sokolnicki z klubu BdP i niezrzeszony Karol Urbaniak.
W komisji porządku publicznego również będzie pracować 11 radnych. Będą to radni Sylwia Krzyżanowska-Grabiec, Olga Wierzbicka, Tomasz Talarski i Adam Nadworski z klubu KO, Piotr Choroś i Zenon Kuska z klubu PiS, Jacek Drozdowski i Artur Stankiewicz z klubu NS, radny Leszek Smuniewski z klubu BdP oraz radni niezrzeszeni Karol Urbaniak i Józef Dziedzic. Pracami tego ciała pokieruje radny Jacek Drozdowski z klubu NS, zaś jego zastępcami zostali radni Adam Nadworski z klubu KO i Artur Stankiewicz z klubu NS.
Komisja oświaty, kultury i sportu także będzie liczyć 11 członków. Będą w niej pracować radni Sylwia Krzyżanowska-Grabiec, Marcin Fabisiak, Andrzej Olechowski, Michał Kobrzyński i Mariusz Grzybek z klubu KO, Małgorzata Grabowska-Kozera i Dariusz Depczyński z klubu PiS, Konrad Michalski i Artur Stankiewicz z klubu NS, Izabela Kownacka z klubu NdP oraz niezrzeszony radny Józef Dziedzic. Pracami tego ciała pokieruje radny Michał Kobrzyński z klubu KO, zaś jego zastępcami zostali radni niezrzeszony Józef Dziedzic oraz Andrzej Olechowski z klubu KO.
W komisji rodziny, zdrowia i spraw społecznych będzie pracować 10 radnych. Będą to radni Grażyna Kleindienst, Sylwia Krzyżanowska-Grabiec, Olga Wierzbicka, Zenon Durka, Marcin Fabisiak i Adam Nadworski z klubu KO, Konrad Michalski i Artur Stankiewicz z klubu NS, Małgorzata Grabowska-Kozera z klubu PiS oraz niezrzeszony radny Karol Urbaniak. Pracami tego ciała pokieruje radna Grażyna Kleindienst z klubu KO, zaś jej zastępcami zostali radni niezrzeszony Karol Urbaniak i Olga Wierzbicka z klubu KO.
Zdjęcia: Powiat legionowski, Facebook