W całej Polsce od kilku dni obserwujemy znaczny wzrost zakażeń koronawirusem. W poniedziałek (5 października) Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Legionowie poinformowała o rekordowej liczbie dobowych zakażeń w powiecie legionowskim (59 przypadków). Czy w związku z tą wysoką liczbą nowych zakażeń powiat legionowski znajdzie się w żółtej lub czerwonej strefie?
W poniedziałek (5 października) Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Legionowie poinformowała o rekordowej liczbie zakażeń koronawirusem w powiecie legionowskim w ciągu doby (59 przypadków). Znaczny dobowy przyrost spowodowany był wykryciem ogniska koronawirusa w Domu Opieki dla Seniorów Wigor w Legionowie (więcej pisaliśmy TUTAJ). Czy wykrycie dużego ogniska koronawirusa w Legionowie wpłynie na dodanie powiatu do żółtej lub czerwonej strefy?
Jakie kryteria?
Ministerstwo Zdrowia przy przydzielaniu powiatów do poszczególnych stref obostrzeń deklaruje, że bazuje na następującym przeliczniku: gdy liczba zachorowań w ciągu ostatnich 14 dni przekracza 12 na 10 tys. mieszkańców, dany powiat trafia do czerwonej strefy. Jeśli liczba ta wynosi pomiędzy 6 a 12, na dany teren przydzielane są obostrzenia sanitarne obowiązujące w żółtej strefie.
Grozi nam żółta strefa
Według naszych wyliczeń wskaźnik zachorowań na COVID-19 w powiecie legionowskim w ciągu ostatnich 14 dni (od 23 września do 6 października) wyniósł 8,69, więc jeżeli pod koniec obecnego tygodnia Ministerstwo Zdrowia poda zaktualizowaną listę powiatów, które znalazły się w żółtej lub czerwonej strefie, możemy się spodziewać, że powiat legionowski znajdzie się w strefie oznaczonym żółtym kolorem.
Jakie obostrzenia w żółtej strefie?
Poza obowiązującymi w całym kraju obostrzeniami na żółtą strefę nałożono dodatkowe rygory, są to:
- organizacja kongresów i targów: w miejscu odbywania się imprezy na dla 1 osoby (z wyłączeniem obsługi) należy zapewnić min. 4 mkw powierzchni dostępnej dla uczestników, widzów lub klientów.
- wydarzenia sportowe i kulturalne, kina: ograniczenie liczby miejsc dostępnych dla publiczności do 25%. Limit liczby uczestników w przypadku imprez otwartych wynosi 100 osób.
- lokale gastronomiczne – na 1 gościa powinny przypadać 4 mkw powierzchni lokalu
- wesołe miasteczka, parki rozrywki: 1 osoba na 10 mkw
- siłownie: 1 osoba na 7 mkw
- wesela i inne uroczystości: limit uczestników wynosi 100, bez wliczania obsługi (po wejściu w życie nowych rozporządzeń limit będzie wynosił 75 osób)
Od soboty (10 października) w strefach żółtych i czerwonych zacznie obowiązywać obowiązek zakrywania ust i nosów również na zewnątrz.