Od czwartku (16 kwietnia) wchodzi w życie obowiązek zakrywania ust i nosa podczas poruszania się w przestrzeni publicznej. Niekoniecznie musi to być maseczka, może to być zwykły bawełniany materiał, chustka lub szalik.
Początkowo polski rząd nie zalecał noszenia maseczek ochronnych, zdanie zmienił tydzień temu wprowadzając od 16 kwietnia obowiązek zakrywania twarzy i ust w czasie poruszania się w przestrzeni publicznej. Ma to zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa, którym zarazić się możemy nie tylko podczas przebywania w towarzystwie osoby, która kicha czy kaszle. Koronawirus może być obecny także w aerozolu, który wydalamy podczas mówienia. Biorąc pod uwagę dane sugerujące, że nawet 80 procent osób zakażonych przechodzi infekcję bezobjawowo, noszenie maseczek jest uzasadnione.
Jak nosić maseczkę?
– przed nałożeniem maski umyj zdezynfekuj ręce środkiem odkażającym lub umyj je mydłem i wodą.
– zakryj usta i nos maską i upewnij się, że między twarzą a maską nie ma żadnych przerw.
– unikaj dotykania maski podczas jej używania; jeśli to zrobisz, umyj lub odkaź ręce
– wymień maskę na nową, gdy tylko będzie wilgotna i nie używaj ponownie masek jednorazowych. Dobrze jest mieć więc przy sobie zapasową maseczkę.
Jak zdejmować maseczkę?
Aby zdjąć maskę, należy chwycić ją od tyłu – za gumkę lub troczki (nie należy dotykać przodu maski). Jednorazową maseczkę należy włożyć do zamykanego pojemnika lub woreczka i wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Następnie należy umyć lub odkazić ręce. Maseczki wielorazowego użytku należy prać w temp. 60 st C przez około 45 min. Jako detergent wystarczy zwykły proszek do prania. Maseczki wielorazowego użytku można także zdezynfekować preparatem na bazie alkoholu. W tym celu należy ją dokładnie spryskać i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.
Gdzie nosić maseczkę?
Od 16 kwietnia twarz trzeba będzie zasłaniać podczas wyjścia do sklepu, zakupów, załatwiania spraw w banku czy urzędzie, a także na spacerze z psem. Szczegółowe wytyczne rząd ma przedstawić w środę. – To będzie doprecyzowane: tam, gdzie spędzamy czas z rodziną, jedziemy wspólnie samochodem, to tej maseczki czy zasłaniania twarzy nie trzeba będzie stosować. W miejscu pracy, jeżeli pracodawca wprowadza wszelkie wymogi bezpieczeństwa, jest zapewniony odstęp między pracownikami, są zapewnione płyny dezynfekcyjne, tam nie ma i nie będzie wymogu, żeby też stosować maseczkę. Oczywiście tam, gdzie kontakt między osobami jest bliski, zawsze można te maseczki wprowadzić – mówił Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Wciąż jednak czekamy na szczegółowe wytyczne.
We wtorek Ministerstwo Zdrowia zamieściło na swojej stronie projekt rozporządzenia, który nieco bardziej szczegółowo określa zasady zakrywania ust i nosa:
Od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania:
1) w środkach publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 1a ust. 4 pkt 3a ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz pojazdach samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie;
2) w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, placówkach handlowych i na targowiskach;
3) na terenach zieleni, w szczególności: w parkach, zieleńcach, promenadach, bulwarach, ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na terenie plaż;
4) na terenach leśnych, w szczególności: na terenie parkingów leśnych, miejsc postoju pojazdów, miejsc edukacji leśnej, miejsc małej infrastruktury leśnej i miejsc biwakowania.
Kiedy nie trzeba mieć maseczki
Zgodnie z projektem rozporządzenia zakrywać ust i nosa nie trzeba będzie w następujących sytuacjach:
- podczas poruszania się przez osoby wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą;
- w przypadku dzieci poniżej 2 lat albo osób, które nie są w stanie zakrywać ust lub nosa z powodu z trudności w oddychaniu albo niezdolnych z do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa.
- w przypadku legitymowania osoby w celu ustalenia jej tożsamości przez organy uprawnione albo konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby przez inne osoby w związku ze świadczeniem usług lub wykonywaniem czynności zawodowych można żądać odkrycia ust i nosa.
Czy dzieci mogą nosić maseczki?
Według projektu rozporządzenia maseczek nie będą musiały nosić dzieci poniżej 2. roku życia. W Stanach Zjednoczonych zw względów zdrowotnych odradza się nawet zakładanie maseczek dzieciom w tym wieku. Innego zdania jest m.in. dr Paweł Gonerko, pulmunolog, pediatra, alergolog, który na antenie TVN24 mówił, że nie ma ani granicy wieku ani medycznych przeciwwskazań do noszenia maseczek przez dzieci, a same maseczki dla najmłodszych od tych dla dorosłych różnią się jedynie rozmiarem.