Jakie korzyści daje własna instalacja fotowoltaiczna?

fotowoltaika

Dotychczas używane metody pozyskiwania energii tracą na popularności. Główną tego przyczyną jest ich negatywny wpływ na środowisko naturalne. Wraz z trendem na ekologiczny styl życia, nadeszły również zmiany dla przemysłu.

Jednym z nowych sposobów wytwarzania energii elektrycznej jest fotowoltaika, czyli przetwarzanie światła słonecznego na prąd elektryczny. Jest to rozwiązanie, które równie dobrze sprawdzi się na dachu dużej hali i w domku jednorodzinnym. Jakie plusy daje korzystanie z energii ze słońca? Jak dostosować instalacje do własnych potrzeb?

Korzyści z posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej

Najważniejszym plusem korzystania z paneli fotowoltaicznych jest posiadanie własnej energii elektrycznej. Własna instalacja pozwala w dużym stopniu zredukować wysokie rachunki za prąd. Największa produkcja energii występuje jednocześnie ze szczytami zapotrzebowania na energię elektryczną w gospodarstwie domowym. Dzięki temu łatwo jest wybrać najlepszą taryfę zakupu dla siebie i korzystać z jak największych oszczędności. Kolejną zaletą instalacji jest jej skalowalność (można ją dowolnie rozbudowywać o nowe panele, jeśli zajdzie taka potrzeba) oraz wieloletnia gwarancja. Instalacja projektowana jest na minimum 25 lat. Producent daje również 10 lat gwarancji na materiały i 25 lat gwarancji na moc.

 

 

Niewątpliwym plusem pozyskiwania energii ze słońca jest to, że nie wymaga praktycznie żadnego nakładu pracy. Instalacja jest praktycznie bezobsługowa. Aby produkować energię elektryczną wystarczy zamontować panele na dachu, a instalacja zajmie się resztą bez udziału osób trzecich. Energia jest pozyskiwana nawet w pochmurne dni, bo panele są tak zaprojektowane, aby mogły wykorzystywać nawet rozproszone promieniowanie słoneczne. Nie można zapominać również o ekologicznym aspekcie korzystania z paneli fotowoltaicznych. Instalacja nie emituje dwutlenku węgla, hałasu i w żaden inny sposób nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Współpracuje z naturą zamiast jej szkodzić.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Zasada działania systemu jest prosta. Panele zmieniają energię pochodzącą z promieniowania słonecznego na energię prądu stałego. Prąd zmienny 230 V 50 Hz (czyli taki, który płynie w gniazdku) uzyskuje się dzięki falownikowi, który przekształca uzyskaną energię elektryczną prądu stałego. Oprócz odpowiedniej liczby paneli i falownika w skład całego systemu wchodzą jeszcze przewody łączące wszystkie elementy. Montaż instalacji trwa maksymalnie trzy dni. Panele łączy się szeregowo i montuje na południowej części dachu (promieniowanie słoneczne jest tam najbardziej korzystne dla instalacji). Miejsce montażu falownika to najczęściej okolice domowej rozdzielnicy elektrycznej, pomieszczenia gospodarcze oraz elewacja budynku. W przypadku tej ostatniej opcji falownik należy umieścić w bryzgoszczelnej obudowie.

 

To ile energii uda się wytworzyć zależy od czasu i intensywności promieniowania słonecznego. Bardzo duży wpływ na wydajność systemu ma również jego prawidłowe zaprojektowanie, sposób montażu na obiekcie oraz jakość użytych materiałów. Im większa powierzchnia dachu jest pokryta panelami, tym więcej energii uda się uzyskać. Trzeba pamiętać, że panele o mocy 1kWp wymagają od 8 do 10 metrów kwadratowych powierzchni dachu. Przeszkodą przy przekształcaniu energii słonecznej na elektryczną może być nieprawidłowy kąt nachylenia dachu (optymalny kąt nachylenia dla instalacji montowanej w Polsce mieści się w granicach od 30 do 35 stopni i należy wziąć to pod uwagę w projekcie) oraz zacienienia. Są to topograficzne i architektoniczne czynniki prowadzące do powstawania cieni (wysokie budynki, drzewa). Każdy cień, który pada na panele fotowoltaiczne może prowadzić do mniejszej produkcji energii elektrycznej. Innym zagrożeniem jest zbyt wysoka temperatura dla paneli. Przegrzane ogniwa mogą uzyskać mniej energii ze słońca w całym łańcuchu modułów. Spadki z powodu zbyt wysokiej temperatury są na szczęście minimalne.

Więcej informacji o aspektach technicznych instalacji fotowoltaicznej opisano na www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/fotowoltaika.

Jak wyglądają formalności dla montażu instalacji fotowoltaicznej?

Aby korzystać z instalacji fotowoltaicznej trzeba spełnić kilka podstawowych warunków. W przypadku kiedy nie są one spełnione, instalacja może pracować mało wydajnie lub jej montaż będzie niemożliwy. Po pierwsze miejsce instalacji systemu nie może być zacienione ani nie mogą na nie padać żadne cienie (okolicznych drzew, budynków, obiektów znajdujących się na dachu). Po drugie trzeba posiadać posiadać tytuł własności lub umowę dzierżawy nieruchomości lub gruntu (to w przypadku gdy instalacja nie będzie montowana na dachu). I po trzecie potrzebny jest dach o odpowiedniej wytrzymałości lub stabilny grunt.

Jeśli wszystkie podstawowe warunki zostały spełnione to kolejnym krokiem jest wykonanie wyceny, a potem projektu instalacji fotowoltaicznej. Każda wycena musi być opracowywana indywidualnie. Należy więc skontaktować się z firmą specjalizującą się w fotowoltaice, przekazać im wszystkie niezbędne materiały i poczekać na wycenę (darmową, indywidualną wycenę można uzyskać na przykład na www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/energia-ze-slonca/energia-ze-slonca). Potrzebne dokumenty to w przypadku instalacji na dachu dokładny adres inwestycji, aktualna moc przyłącza energetycznego dla budynku, rzut dachu i konstrukcji wsporczej dachu, zdjęcia dachu. W przypadku instalacji montowanej na gruncie należy przygotować zdjęcia terenu planowanej inwestycji, mapę zagospodarowania terenu, aktualną moc przyłącza energetycznego budynku, dokładny adres inwestycji oraz numer działki i okręg administracyjny.

Aby korzystać z energii ze Słońca nie potrzebne jest pozwolenie na budowę. Zgodnie z przepisami budowa urządzeń nieprzekraczających trzy metry na obiektach budowlanych nie wymaga zgłaszania prac budowlanych. Dlatego każdą domową instalację fotowoltaiczną do 40 kWp można zamontować bez wcześniejszego starania się o pozwolenie. Również podłączenie instalacji do sieci energetycznej jest bezproblemowe i bezpłatne.