21 marca Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział skrócenie kolejek do lekarza. Wśród propozycji, jakie przedstawił, było m.in. zniesienie limitów w leczeniu onkologicznym.
Nowe zasady będą polegać na gwarancji terminu usługi medycznej dla każdego pacjenta, indywidualną ścieżkę leczenia, otrzymaniu karty będącej jednocześnie przepustką i skierowaniem do specjalistycznych gabinetów i oddziałów. Pacjenci onkologiczni będą mieli swojego koordynatora leczenia, a po zakończeniu leczenia choroby nowotworowej będą objęci programem stałej opieki. Według szefa resortu czas od diagnozy aż do zakończenia terapii ma zmieścić się w 9 tygodniach.
3 etapy leczenia
Pakiet onkologiczny to szybka diagnoza, szybkie leczenie i skoordynowana opieka długofalowa po zakończonej terapii. Pierwszy etap należy do lekarza rodzinnego. Będzie on miał do dyspozycji 50 rodzajów badań diagnostycznych, wśród nich w przyszłości PSA, USG w pełnym zakresie, gastroskopię i kolonoskopię. Jeśli lekarz uzna konieczność konsultacji, pacjent musi maksymalnie w ciągu 2 tygodni trafić do lekarza specjalisty. Według programu przy skierowaniu do lekarza specjalisty, pacjent otrzymuje od lekarza rodzinnego kartę pacjenta onkologicznego uprawniającą go do leczenia bez limitów w określonych terminach przez cały proces leczenia.
Szybka diagnoza
Drugi etap to wczesna diagnostyka – w ciągu 2 tygodni pacjent powinien dowiedzieć się, czy ma nowotwór, czy też nie. W ciągu następnych 2 tygodni nastąpić ma diagnostyka pogłębiona, czyli określenie stopnia zaawansowania nowotworu, liczby i miejsc ewentualnych przerzutów. W ciągu 3 tygodni konsylium, w którego skład wchodzi m.in. onkolog kliniczny, radioterapeuta, chirurg, radiolog, psycholog i pielęgniarka bądź inny pracownik medyczny, decyduje o sposobie i harmonogramie leczenia oraz wybiera osobę nadzorującą, tzw. koordynatora.
Motywacja dla lekarzy
Trzeci etap programu to długofalowa, stała opieka po zakończeniu terapii prowadzona przez lekarza rodzinnego na podstawie programu opieki przygotowanego przez lekarza specjalistę. Warunkiem dodatkowego finansowanie tego leczenia na poszczególnych etapach uzależnione jest przestrzeganie zakładanych terminów. To rodzaj motywacji dla lekarzy. Jedynie szybka diagnoza i rozpoczęcie leczenia gwarantuje wyleczenie. Każda zwłoka czasowa oznacza nie tylko zagrożenie dla życia chorego, ale również drastyczne zwiększenie kosztów leczenia. Z chwilą przyjęcie pakietu onkologicznego dla pacjenta chorego na raka rosną szanse na wyzdrowienie.
W wieliszewskim szpitalu
Jak przypomina Justyna Świeżek prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego w Wieliszewie, placówka ta już od 4 stycznia jako jedyny szpital na Mazowszu poza Centrum Onkologii w Warszawie zapewnia leczenie onkologiczne metodami skojarzonymi w sposób kompleksowy. – Szpital świadczy usługi medyczne w zakresie onkologii od szerokiej diagnostyki ukierunkowanej na wczesne wykrywanie nowotworów w ramach przesiewowych profilaktycznych programów zdrowotnych po leczenie operacyjne w ramach chirurgii onkologicznej, urologii przez radioterapię, brachyterapię, chemioterapię, terapeutyczne programy lekowe, aż po rehabilitację pooperacyjną, pomoc psychologiczną oraz późniejszą opiekę specjalistyczną w poradniach przyszpitalnych. Do chwili obecnej z usług świadczonych w naszej placówce skorzystało ponad 33 tys. pacjentów – informuje prezes zarządu szpitala.