Legionowo. Ambulatorium protezą dla szpitala? Samorządowcy mają pieniądze na ten cel

przychodnia-legionowo

Przychodnia na górce, fot. GP/kf (archiwum)

W projekcie budżetu powiatu legionowskiego na 2018 rok, zarząd powiatu zabezpieczył środki w wysokości miliona złotych z przeznaczeniem na działanie ambulatorium. Wystąpiliśmy również z wnioskiem do wszystkich gmin powiatu o zabezpieczenie środków na ten cel w budżetach gminnych – zapowiada Joanna Kajdanowicz, rzeczniczka prasowa Starostwa Powiatowego w Legionowie.

Powiat wyłoży „bańkę”

Opinia – najpierw wojewody mazowieckiego, potem zaś ministra zdrowia – negatywnie oceniająca celowość przebudowy lewego skrzydła budynku, w którym mieści się Zakład Opieki Zdrowotnej „Legionowo” (ZOZ „Legionowo”) i dostosowania go do potrzeb planowanego tam całodobowego ambulatorium chirurgiczno-urazowego, wcale nie przekreśla możliwości przeprowadzenia tych inwestycji. Kontrolujące działalność tego ośrodka zdrowia Starostwo Powiatowe w Legionowie nie zrezygnowało ze swoich planów i nadal chce przeprowadzić powyższe przedsięwzięcia, tylko że dopiero w następnym roku. – Nadal pracujemy nad uruchomieniem ambulatorium dla mieszkańców powiatu legionowskiego i negatywna opinia wojewody nie wstrzymała tych prac, a jedynie je nieco opóźniła. W projekcie budżetu powiatu legionowskiego na 2018r., zarząd powiatu zabezpieczył środki w wysokości miliona złotych z przeznaczeniem na działanie ambulatorium. Wystąpiliśmy również z wnioskiem do wszystkich gmin powiatu o zabezpieczenie środków na ten cel w budżetach gminnych – zapewniła redakcję „Gazety Powiatowej” Joanna Kajdanowicz, rzeczniczka prasowa Starostwa Powiatowego w Legionowie.

 

Ambulatorium nie na miarę IOWISZ-a?

Mało tego, okazuje się, że ogólnopolski Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ), z którego to narzędzia jesienią br. skorzystało szefostwo ZOZ „Legionowo” w celu zmodernizowania budynku tej przychodni, w 2018r. ma zostać zmodyfikowany i w związku z tym przed przychodnią pojawią się zupełnie nowe szanse. – Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez ministerstwo zdrowia w 2018r. system IOWISZ ma zostać zmieniony w ten sposób, że będzie uwzględniał inwestycje odtworzeniowe (remontowe), a nie tylko dotyczące tworzenia nowych podmiotów leczniczych, co powinno pozwolić ZOZ „Legionowo” na uzyskanie pozytywnej opinii wojewody – ujawnia rzeczniczka prasowa legionowskiego starostwa. Oznacza to, że jeśli ten system faktycznie zostanie w powyższy sposób zmodyfikowany, ZOZ „Legionowo” będzie mógł ponownie zawnioskować o ocenę celowości powyższych inwestycji, zaś uzyskanie pozytywnej opinii wojewody mazowieckiego, da tej przychodni pewne przywileje pod postacią np. dofinansowania unijnego, czy też zdobycia większej ilości punktów przy negocjowaniu kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ).

Przelotnie ambulatorium, na stałe szpital

Warto podkreślić, że w aktualnym stanie rzeczy całodobowe ambulatorium chirurgiczno-urazowe w przychodni na tzw. górce w Legionowie jest jak najbardziej możliwe i z tychże planów wcale nie zrezygnowali kontrolujący działalność tego ośrodka zdrowia lokalni włodarze. W kontekście bardzo prawdopodobnej w 2019r. budowy szpitala na tyłach przychodni wojskowej przy ulicy Zegrzyńskiej na Piaskach, okazuje się, że wspomnianych planów w legionowskim starostwie wcale nie porzucono. – Ambulatorium może być przejściowym rozwiązaniem dla legionowian. Może ich obsługiwać do czasu, w którym na terenie powiatu powstanie szpital – sygnalizują decyzyjni urzędnicy z legionowskiego starostwa.

Wojewoda dał zero

Przybliżmy. Aby móc przebudować lewe skrzydło budynku i dostosować go do potrzeb całodobowego ambulatorium chirurgiczno-urazowego, ZOZ „Legionowo” skorzystał ze stosunkowo nowego narzędzia, jakim jest ogólnopolski IOWISZ. W ramach tego systemu, celowość inwestycji w sektorze medycznym oceniają albo wojewodowie, albo minister stojący na czele resortu zdrowia. Wnioski składane w ramach tego programu są dobrowolne, a pozytywna opinia uzyskana w finale tej procedury daje ośrodkom zdrowia pewne przywileje pod postacią dofinansowania unijnego, czy też zdobycia większej ilości punktów przy negocjowaniu kontraktu z NFZ. Niestety, wniosek legionowskiej przychodni na tzw. górce został negatywnie oceniony przez wojewodę mazowieckiego. – Całkowity wynik dla tego wniosku wyniósł zero – informował na początku października br. zespół prasowy wojewody mazowieckiego. – We wtorek (3 października br.), szefostwo ZOZ „Legionowo” osobiście złożyło protest do ministra zdrowia w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie – zapewniała nas z kolei Joanna Kajdanowicz, rzeczniczka prasowa Starostwa Powiatowego w Legionowie, które jest organem kontrolującym działalność tej placówki.

Minister zdrowia ocenił wyżej

Protest złożony przez szefostwo ZOZ „Legionowo” u ministra zdrowia nieco poprawił tę złą ocenę. – Wniosek ZOZ „Legionowo” złożony w systemie IOWISZ i oceniony przez wojewodę mazowieckiego na 0 punktów, został w wyniku protestu oceniony ponownie przez ministra zdrowia i uzyskał w wyniku tej oceny 5200 punktów. W związku z faktem, że do uzyskania pozytywnej opinii wymaganych było 6200 punktów, minister zdrowia podtrzymał negatywną opinię wojewody mazowieckiego odnośnie przedmiotowego wniosku – tłumaczy Joanna Kajdanowicz z legionowskiego starostwa.

Bali się o kontrakt?

Wnioski składane w ramach systemu IOWISZ są dobrowolne, zaś za ich złożenie płaci się po 4 tys. zł z góry. Uzyskana w ramach tego systemu pozytywna ocena dla planowanej inwestycji medycznej gwarantuje danej placówce m. in. zdobycie większej liczby punktów przy negocjowaniu kontraktu z NFZ i dofinansowanie unijne. Zapewne z myślą o tych kontraktowych punktach, ZOZ „Legionowo” skorzystało z IOWISZ-a. W samym wniosku nie było, bowiem mowy o chęci skorzystania przez ZOZ „Legionowo” z dotacji unijnej w celu zrealizowania tego przedsięwzięcia. – Konieczność złożenia powyższego wniosku była związana z wartością inwestycji, polegającej na przebudowie wschodniego skrzydła przychodni przy ul. Sowińskiego 4 w Legionowie, a nie z faktu ubiegania się o środki unijne na ten cel i wynikała z zapisów art. 95 d ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Planowana przez powiat przebudowa wschodniego skrzydła obiektu jest kontynuacją działań, mających na celu sprostanie wymogom, określonym w przepisach dla obiektów leczniczych. Niedotrzymanie wspomnianych wymogów może skutkować obniżeniem oceny punktowej dla przychodni podczas starań o kolejne kontrakty z NFZ i w konsekwencji przegraną w konkursie o uzyskanie tych kontraktów – tłumaczy powyższą decyzję Joanna Kajdanowicz z legionowskiego starostwa.