Zaczarowana zagroda Aliny i Czesława Centkiewiczów, pisarzy i podróżników związanych z Legionowem zniknęła z wykazu obowiązkowych lektur szkolnych dla klas trzecich szkół podstawowych. Wiele zmian dokonano też w innych obowiązkowych i uzupełniających szkolnych pozycjach, w tym tych dedykowanym uczniom liceów i techników.
Od 1 września tego roku uczniowie trzecich klas szkół podstawowych nie będą musieli czytać Zaczarowanej zagrody Aliny i Czesława Centkiewiczów, pisarzy i podróżników związanych z Legionowem. Lekturę usunięto z wykazu pozycji obowiązkowych. Zmian dokonał Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki w jednym ze swoich ostatnich rozporządzeń (13 sierpnia).
Maria Skłodowska-Curie i Karol Wojtyła w wersjach przystępnych dla najmłodszych
Oprócz pozbawienia Zaczarowanej zagrody Aliny i Czesława Centkiewiczów statusu obowiązkowej lektury szkolnej, podobny los spotkał inne obowiązujące najmłodszych uczniów podstawówek książki takie jak m. in. Oto jest Kasia Miry Jaworczakowej, Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca? Leszka Kołakowskiego i Sposób na Elfa Marcina Pałasza. Pozycje te resort edukacji i nauki zastąpił takimi tytułami jak m. in. Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie Julity Grodek, Lolek. Opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły Piotra Kordyasza, Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych Aleksandry i Daniela Mizielińskich, Wścibscy Doroty Gellner, Psie troski, czyli o wielkiej przyjaźni na cztery łapy i dwa serca Toma Justyniarskiego, Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata Zofii Kossak-Szczuckiej i Piaskowy Wilk Asy Lind.
Maya zastąpiono Prusem i Sienkiewiczem
Równie wiele zmian dokonano w spisie lektur uzupełniających dla klas starszych podstawówek. Usunięto z nich takie pozycje jak Winnetou Karola Maya i Stowarzyszenie Umarłych Poetów Nancy H. Kleinbaum. Dotąd obowiązkowe lektury na tym poziomie nauczania takie jak Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi Rafała Kosika oraz Ziele na kraterze Melchiora Wańkowicza przeniesiono do spisu lektur uzupełniających. Oprócz tego, poszerzono katalog tych ostatnich o m. in. Nie lękajcie się! Rozmowy z Janem Pawłem II André Frossarda, Placówkę i Zemstę Bolesława Prusa, Sąd Ozyrysa Henryka Sienkiewicza, Wielkiego Rybaka Lloyda Cassela Douglasa, Bursztyny Zofii Kossak-Szczuckiej i Jesienną miłość Nicolasa Sparksa.
Bez Mitologii Parandowskiego w szkołach średnich
W szkołach średnich usunięto dotąd obowiązkowe lektury takie jak Mitologia Jana Parandowskiego, Wielki testament Françoisa Villona, Żywoty świętych Piotra Skargi i wiersze poety Marcina Świetlickiego. W zamian za to dodano szereg lektur uzupełniających. Są to m. in. Raport Witolda Witolda Pileckiego, Ludzie bezdomni Stefana Żeromskiego, Listy do Matki Juliusza Słowackiego, Listy z podróży do Ameryki Henryka Sienkiewicza, Pożoga. Wspomnienia z Wołynia 1917–1919 i Błogosławioną winę Zofii Kossak-Szczuckiej, Przekroczyć próg nadziei, Tryptyk rzymski, Pamięć i tożsamość i Fides et ratio Jana Pawła II, Przed sklepem jubilera Karola Wojtyły, Zapiski więzienne Stefana Wyszyńskiego, Ojciec wolnych ludzi. Opowieść o Prymasie Wyszyńskim Pawła Zuchniewicza, Kronikę Książąt Polskich Jerzego Wojtczaka-Szyszkowskiego, Mocnych ludzi. Ludzie, zwierzęta, bogowie Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego, Gdy brat staje się katem Krystyny Lubienieckiej-Baraniak, Anus mundi Wiesława Kielara, Władcę pierścieni. Drużynę pierścienia Johna Ronalda Reuela Tolkiena oraz wybrane opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza oraz wiersze Ryszarda Krynickiego i Adama Zagajewskiego.
Postawili na staranną polszczyznę pozbawioną wulgaryzmów
Jak podaje resort edukacji i nauki, zmiany w wykazie lektur szkolnych polegają na zaproponowaniu takich pozycji książkowych, które warto omawiać z uczniami ze względu na ich walory edukacyjne i wychowawcze (czytelny system wartości), elementy konstrukcyjne utworu (konstrukcja świata przedstawionego, wyraziście zarysowana akcja) oraz warstwę językową utworu (polszczyzna staranna, pozbawiona wulgaryzmów i kolokwializmów, nadmiernych ozdobników).
Historia tańca w liceach i technikach od 2023r.
Wraz ze zmianami w wykazie obowiązkowych i uzupełniających lektur szkolnych dodano też podstawę programową z przedmiotu historia tańca w zakresie rozszerzonym. Ten nowy przedmiot ma być wykładany w polskich liceach i technikach począwszy od 1 września 2023r.