Legionowo rekomenduje otwarcie żłobka i przedszkoli. Decyzję mają podjąć dyrektorzy

kindergarten-2204239_1280

Przedszkolaki (fot. pixabay.com)

Decyzję o zamknięciu placówek oświatowych podjął rząd 11 marca. W kwestii otwarcia żłobków i przedszkoli sprawa nie jest już taka oczywista. 30 kwietnia premier ogłosił, że będą mogły one zostać otwierane od 6 maja, a decyzję taką podejmą już samorządy. 

Część prezydentów miast dała jasny komunikat, że nie będą otwierać jeszcze żłobków i przedszkoli. Takie deklaracje padły m.in w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku czy Łodzi. W Legionowie odpowiedzialność za podjęcie takiej decyzji pozostawiono dyrektorom placówek. Jednocześnie miasto przedstawiło swoją sugestię w tej sprawie – Rekomendujemy wznowienie działalności przez publiczne placówki przedszkolne oraz żłobek w naszym mieście. Biorąc pod uwagę odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa zarówno Państwa dzieciom jak i pracownikom tych placówek, a także możliwości kadrowe i sanitarne dyrektorzy poszczególnych placówek zdecydują o terminie ich otwarcia. – taki komunikat pojawił się 4 maja na stronie internetowej Urzędu Miasta Legionowo.

Teraz czekamy na decyzje dyrektorów. Z rozmów, które przeprowadziliśmy z nauczycielami przedszkolnymi, wynika, że boją się oni wrócić do pracy w placówkach i uważają, że spełnianie wytycznych sanitarno-epidemiologicznych w grupach kilkuletnich dzieci będzie nierealne. Pojawia się też pytanie, co w takiej sytuacji z zajęciami prowadzonym zdalnie dla pozostałych dzieci, które nie wrócą do przedszkoli. Czy nauczyciele po godzinach pracy w placówce będą musieli jeszcze dodatkowo przeprowadzić zajęcia on-line dla dzieci w domach?

 

 

 

Jakie są wytyczne sanepidu?

Wytyczne odnośnie organizacji opieki w przedszkolach i żłobkach zakładają m.in. ograniczenie wielkości grup do 12 dzieci (w uzasadnionych przypadkach do 14). Minimalna przestrzeń dla podopiecznych nie może być mniejsza niż 4 m2 na jedno dziecko, a do przestrzeni tej nie wlicza się kuchni, stołówki, korytarzy, łazienek. Z sali, w której przebywa grupa, należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać i zdezynfekować (np. pluszowe zabawki), a przybory, zabawki i sprzęt na placu zabaw używane przez dzieci należy dokładnie czyścić i dezynfekować. Dzieci nie mogą zabierać do placówki zabawek z domu. Salę, w której przebywają dzieci, należy wietrzyć co najmniej raz na godzinę. Praca w placówce musi być tak zorganizowana, by uniemożliwić spotkanie się dzieci z dwóch różnych grup. „Opiekunowie powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni podmiotu, wynoszący min. 1,5 m.” Personel pomocniczy i kuchenny nie może kontaktować się ani z dziećmi, ani z nauczycielami. Rodzice, którzy przyprowadzają dzieci do przedszkola, muszą zachować dystans 2 m w stosunku do pracowników placówki jak i innych dzieci. Nauczyciele i opiekunowie w żłobkach i przedszkolach muszą być zaopatrzeni w rękawiczki, maseczki i fartuchy z długim rękawem (do użycia w razie konieczności przeprowadzenia zabiegów higienicznych u dziecka).

 

Co z innymi gminami?

W gminie Wieliszew przedszkola prawdopodobnie zostaną powoli otwierane po 11 maja. W gminie Nieporęt prowadzone jest rozeznanie, ilu rodziców byłoby zainteresowanych posłaniem swoich dzieci do przedszkoli, a decyzja ma zapaść w tym tygodniu.