Z inicjatywy Zarządu Stowarzyszenia Pomocy Potrzebującym NADZIEJA, z siedzibą w Legionowie, z dniem 1 lipca 2016 rozpoczęło działalność Legionowskie Centrum Wolontariatu Senioralnego.
Działanie naszego Centrum jest wielokierunkowe i wciąż się rozwija. Jedną z form naszego działania jest wspieranie seniorów i seniorek potrzebujących różnorodnej, codziennej pomocy. W ramach tej działalności nasze wolontariuszki i wolontariusze wspierają swoich podopiecznych znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych. Odwiedzają ich w domach przynosząc drobne zakupy czy książki z biblioteki, towarzyszą w spacerach, czy wyjściach do lekarzy. Mamy również zawarte porozumienie z Domem Pomocy Społecznej „Kombatant” , gdzie regularnie odwiedzamy pensjonariuszy pomagając im w codziennych czynnościach, czytając wybrane książki oraz wspierając ich i dodając im otuchy w cierpieniu. Jednakże nasza działalność nie ogranicza się tylko do grupy seniorów. Jesteśmy otwarci na współpracę międzypokoleniową, na przykład współpracujemy z przedszkolem nr. 12 imienia Króla Maciusia. W ramach tej współpracy organizujemy dla dzieci imprezy okolicznościowe, takie jak Dzień Matki czy Dzień Dziecka. Zarówno nam seniorom, jak i dzieciom przynosi to wielką radość, a wspólna zabawa zbliża pokolenia. Stało się już naszą tradycją, aby w ramach integracji międzypokoleniowej, z inicjatywy naszej pani instruktor gimnastyki ogólnorozwojowej Marioli Majcher, w czasie legionowskich „Senioraliów” corocznie organizować „Senioriadę”. Są to zawody sportowe prowadzone w wesołej atmosferze wspólnie z młodzieżą, uczniami legionowskiego LO imieniem M. Konopnickiej. Młodzież okazuje nam dużo ciepła i zrozumienia, a wspólna rywalizacja pomiędzy mieszanymi wiekowo drużynami sprzyja poznawaniu się wzajemnie. Całość imprezy uświetnia poczęstunek przy stołach suto zastawionych własnoręcznie przygotowanymi słodkościami, gdzie przy dźwiękach gitary śpiewamy wspólnie wesołe piosenki biesiadne.
Salonik Seniora
Inną formą działalności naszego wolontariatu jest niedawno otwarty „SALONIK SENIORA”, który, dzięki uprzejmości Zarządu znalazł miejsce na terenie SPP „Nadzieja” i został samodzielnie wyremontowany i przygotowany przez nasze panie wolontariuszki z LCWS. Jest to miejsce, gdzie można wypić kawę lub herbatę, ale też spotkać przyjaznych ludzi, zasięgnąć rady psychologa czy zwyczajnie porozmawiać czekając na zajęcia UTW. Nasz salonik czynny jest od poniedziałku do piątku. Raz w tygodniu, w środę, w saloniku spotyka się grupa zainteresowana rękodziełem. Ostatnio panie wykonywały piękne ozdoby świąteczne, które posłużyły do dekoracji stowarzyszeniowego stołu wigilijnego. W każdy czwartek w saloniku odbywają się spotkania z poezją. Wtorki zarezerwowane są dla chętnych preferujących rozrywki umysłowe (scrable, szachy, dobble, i inne). W piątki spotykamy się na imprezach imieninowo – towarzyskich. Od początku 2018 roku będziemy organizować wieczornice tematyczne poświęcone kulturze i obyczajom innych narodów: wieczór rosyjski, wieczór arabski, wieczór żydowski i wieczór ukraiński. W trakcie wieczornic prelegenci, często nasi koledzy i koleżanki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, będą opowiadać o nieznanych powszechnie, ale bardzo ciekawych obyczajach, prezentować muzykę danej kultury, a także częstować potrawami z nią związanymi.
Informator
Kilka pań wolontariuszek należy do zespołu redakcyjnego Legionowskiego Informatora Senioralnego, który przygotowuje do druku, własnoręcznie przez nie napisane teksty: poezję, eseje, artykuły, wywiady, reportaże oraz informacje związane z szeroko rozumianymi problemami legionowskich seniorów. Na łamach LIS prowadzimy akcję „Progi i bariery” skierowaną do ludzi poruszających się po mieście o kulach lub na wózkach inwalidzkich. Lansujemy tu także naszych wolontariackich liderów, takich jak Człowiek Roku 2016 – nasz kolega wolontariusz Zdzisław Wasilewski oraz opisujemy działalność wolontariatu.
Inne akcje
LCWS bierze udział w różnego rodzaju akcjach. W listopadzie organizowana była coroczna, świąteczna zbiórka żywności. Zbieraliśmy żywność w pięciu legionowskich sklepach. Zrobione przez nas paczki trafiły do osób potrzebujących pomocy. Corocznie bierzemy czynny udział w zbiórkach pieniędzy dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, jeździmy sprzątać cmentarz jeńców radzieckich w Białobrzegach oraz czynnie włączmy się w prace związane z działalnością SPP ”Nadzieja” i LUTW. Jesteśmy otwarci na pomoc innym i cieszymy się z możliwości poznawania się wzajemnie i zaprzyjaźniania ze sobą w trakcie naszych comiesięcznych spotkań w gronie wolontariuszy. Bardzo chętnie przyjmiemy do naszego grona wszystkich seniorów skłonnych do pomagania innym i brania udziału w naszym wolontariackim życiu w gronie sympatycznych, serdecznych i radosnych ludzi. Przecież pomaganie ludziom potrzebującym wsparcia daje wiele radości!
Mirosława Kulma